Idź do treści strony
Stadt Olsztyn

Newsletter

04.11.2013 14:30

Światłowody w służbie medycynie

UMO - obrazek

Szybkość przepływu informacji to często kwestia zdrowia, a nawet życia. Wiedzą o tym lekarze Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie, który został podłączony do miejskiej sieci szerokopasmowej.


Aż 42 jednostki podległe olsztyńskiemu ratuszowi zostały połączone ze sobą siecią, której możliwości pozwalają na udostępnienie wielu nowych technik i usług, do tej pory nieosiągalnych dla użytkowników. Mowa o światłowodach, które po rozbudowie liczą 45 kilometrów. Do sieci przyłączony został również Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie. — Do momentu uruchomienia sieci szerokopasmowej, przesyłając dane w zintegrowanym systemie informatycznym do swojej filii, która znajduje się przy al. Wojska Polskiego, musieliśmy korzystać z łączy dzierżawionych od operatora zewnętrznego, które nie miały możliwości przesyłania dużych plików (np. diagnostyki obrazowej) — mówi Roman Kuśmierski, kierownik Działu Informatyki i Statystyki MSZ w Olsztynie. Dzięki światłowodom przesyłanie cyfrowych zdjęć rentgenowskich czy innych diagnostycznych badań obrazowych, których objętość mierzona jest gigabajtami, stało się możliwe i to bez opóźnień. — Lekarze mają również natychmiastowy dostęp do wszystkich danych osobowych i medycznych pacjenta — opowiada Roman Kuśmierski. — Informacje dotyczące obrazowych danych diagnostycznych wraz z opisem mogą być przesyłane również do gabinetów lekarskich współpracujących ze szpitalem, a nawet do samych pacjentów. Co więcej, materiały te można udostępnić uprawnionym lekarzom w innym mieście czy na innym kontynencie. Konsultacje lekarskie mogą odbywać się więc ponad granicami. Światłowody umożliwiają także rozwój telemedycyny. Jest to szczególnie istotne w związku z istniejącym Wydziałem Medycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz akademickim szpitalem klinicznym zlokalizowanym przy ul. Warszawskiej. — Dzięki nowoczesnym łączom możemy transmitować przebieg operacji studentom oraz organizować wideokonferencje między specjalistami znajdującymi się w odległych miejscach — dodaje Roman Kuśmierski.

Wybudowanie dodatkowych kilometrów sieci światłowodowej, to efekt podpisania przez władze miasta Olsztyna, jeszcze w 2010 roku, umowy o dofinansowanie z funduszy unijnych projektu pod nazwą "Budowa infrastruktury sieci miejskiej obejmującej jednostki publiczne na terenie miasta Olsztyna". Wartość projektu wynosi 5 666 988,31 złotych, ale uzyskano dofinansowanie na poziomie 85 proc. (4787592,95 zł).

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter