Tramwaje mają Inżyniera
Prawie 6 mln zł warta jest umowa, jaką podpisała Gmina Olsztyn z firmą Grontmij Polska. Dziś Piotr Grzymowicz i Jarosław Pesta złożyli podpisy pod umową na pełnienie funkcji inżyniera kontraktu dla projektu „Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie”.
W ramach umowy inżynier kontaktu będzie zobowiązany do wykonania usługi: 1) zgodnie z rolą jaką przypisano Inżynierowi Kontraktu w „Warunkach Kontraktu na urządzenia i budowę z projektowaniem dla urządzeń elektrycznych i mechanicznych oraz dla robót budowlanych i inżynieryjnych projektowanych przez Wykonawcę”, w formule „zaprojektuj i wybuduj”, obejmującą:
- Budowę sieci tramwajowej o długości ok. 10 km (linia podstawowa Jaroty – Sikorskiego – Obiegowa – Kościuszki – Dworzec Główny z odgałęzieniami do Uniwersytetu i Starego Miasta (w załączeniu mapa z przebiegiem),
- Budowę zajezdni tramwajowej, na terenie obecnej zajezdni MPK Sp. z o.o.,
- Zakup 13 pociągów tramwajowych, niskopodłogowych, dwukierunkowych, o pojemności ok. 200 pasażerów,
- Wybudowania odcinka planowanej ulicy Obiegowej pomiędzy al. Sikorskiego a al. Piłsudskiego,
- Zaadaptowanie skrzyżowań dla potrzeb poprowadzenia linii tramwajowej,
- Wybudowania pasów autobusowych o łącznej długości ok. 5 kmw pasach drogowych,
- Zrealizowanie systemów ITS (sygnalizacja świetlna, system informacji pasażerów, sterowanie ruchem pojazdów na sieci transportu publicznego, bilet elektroniczny).
2) inspektora nadzoru inwestorskiego oraz koordynatora czynności inspektorów nadzoru, zgodnie z postanowieniami decyzji o pozwoleniu na budowę, obowiązkami wynikającymi z przepisów prawa, oraz wiedzą techniczną.
3) po zakończeniu realizacji Projektu wykonanie badań osiągniętych rezultatów i raportu porealizacyjnego zgodnego z wymogami decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Zadanie inżyniera kontraktu będzie realizowane w następujących etapach: 1) Etap poprzedzający budowę – inżynier kontraktu udzieli pomocy w zakresie: a) przygotowania specyfikacji istotnych warunków zamówienia, b) wyboru wykonawcy prac projektowych i robót budowlanych.
2) Etap realizacji projektu – inżynier kontaktu zobowiązany jest do: a) pomocy przy realizacji projektu poprzez pełnienie funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego w taki sposób, aby nie wystąpiły zbędne przerwy i przestoje w realizacji robót, b) zarządzania projektem pod względem finansowym.
3) Etap po zakończeniu realizacji – inżynier kontraktu zobowiązany jest do: a) wykonywania okresowych przeglądów technicznych b) udział w kontrolach wykonywanych przez instytucję zarządzającą funduszami europejskimi.
Kolejne etapy realizacji projektu „Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie”:
1. Przygotowanie i złożenie wniosku o dofinansowanie inwestycji z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej – II kwartał 2010 rok,
2. Przeprowadzenie przetargów realizacyjnych – I kwartał 2010 – II kwartał 2011,
3. Prace projektowe – III kwartał 2010 – III kwartał 2011
4. Roboty budowlane, dostawa taboru montaż systemu ITS – III kwartał 2011- III kwartał 2013.
<- Zurück zu: Archiwum