Idź do treści strony
Stadt Olsztyn

Newsletter

02.01.2013 11:05

Umowy na koniec roku

Trzy kolejne projekty Gminy Olsztyn uzyskały dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. E-usługi, sfera Bezpiecznego Olsztyna oraz portal turystyczny to ostatnie trzy projekty, na które otrzymaliśmy dofinansowanie z Unii Europejskiej – informuje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Wartość projektów, które uzyskały dofinansowanie, wynosi ponad 3 mln zł.

„Rozbudowa systemu wspomagania służb wraz z budową portalu Bezpieczny Olsztyn”
Wartość projektu – 511.068,00 PLN
Dofinansowanie 85 % - 434.407,80 PLN
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013
Oś priorytetowa 7 - Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego
Działanie 7.2 Promocja i ułatwienie dostępu do usług teleinformatycznych
Poddziałanie 7.2.1 Usługi i aplikacje dla obywateli
Okres realizacji projektu 2012 - 2013.

Celem głównym Projektu jest podniesienie efektywności działania służb zaangażowanych w zapewnienie porządku i bezpieczeństwa na terenie Gminy Olsztyn oraz stworzenie możliwości informowania i ostrzegania mieszkańców.
Podstawowym zadaniem projektowanego systemu będzie umożliwienie szybkiej wymiany informacji pomiędzy służbami odpowiedzialnymi za zapewnienie porządku i bezpieczeństwa mieszkańcom Gminy Olsztyn przy wykorzystaniu istniejących możliwości z obszaru informatyki i telekomunikacji. System umożliwi przeniesienie na platformę elektroniczną kolejnych procesów związanych z reagowaniem w sytuacjach kryzysowych, co w znacznym stopniu przyspieszy i ułatwi funkcjonowanie służb oraz pozwoli na pełną kontrolę podejmowanych działań. Zainstalowany na platformie serwerowej system umożliwi gromadzenie, przetwarzanie, analizę i prezentację w formie graficznej danych napływających z terenu Gminy Olsztyn. Wizualizacja sytuacji na mapach o różnej skali pozwoli na szybkie podejmowanie decyzji, które następnie będą automatycznie rozsyłane do wszystkich zainteresowanych służb i podmiotów włączonych do systemu.
Jednocześnie, na portalu informacyjnym przeznaczonym dla mieszkańców, prezentowane będą aktualne dane o sytuacjach kryzysowych, związanych z nimi utrudnieniach oraz przewidywanych kierunkach ich zmian. Dane te widoczne będą w formie komunikatów, tabel lub wykresów, z możliwością zamieszczania graficznej prezentacji na mapach obszarów zagrożonych i potencjalnie zagrożonych.
Specjalny moduł szybkiego nadawania informacji SMS pozwoli na automatyczne rozsyłanie komunikatów do wszystkich pracowników służb oraz ostrzeżeń do zainteresowanej grupy odbiorców.
Straż Miejska, będzie miała możliwość zdalnej rejestracji zdarzeń, bez konieczności powielania informacji papierowej. Służby ratownicze a w szczególności poszukiwawcze lub pracujące sezonowo (ratownicy PCK, WOPR) będą miały do dyspozycji sprzęt, który będzie im udostępniany na czas prowadzonych działań i który zapewni pełną koordynację działań z Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz dostęp do jego zasobów.


„Portal turystyczny Miasta Olsztyna”
Wartość projektu – 542 221,00 PLN
Dofinansowanie 85 % - 460 887,84 PLN
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013
Oś priorytetowa 7 - Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego
Działanie 7.2 Promocja i ułatwienie dostępu do usług teleinformatycznych
Poddziałanie 7.2.1 Usługi i aplikacje dla obywateli
Okres realizacji projektu 2013 - 2014.

Portal będzie przeznaczony dla turystów odwiedzających województwo warmińsko-mazurskie. Dzięki wykorzystaniu najlepszych technologii użytkownicy będą mogli kompleksowo zaplanować wypoczynek w Olsztynie i okolicach. Portal będzie również dostępny w wersji mobilnej.
Głównym celem projektu jest stworzenie portalu turystycznego - profesjonalnego, funkcjonalnego, nowocześnie zaprojektowanego i wykorzystującego nowoczesne technologie komunikacyjne serwisu internetowego. Na portalu zamieszczone będą informacje na temat map regionu wraz z obiektami, planowaniem, wyznaczaniem i eksportem tras turystycznych, wydarzeń zamieszczanych w kalendarzu, repertuaru kin i teatrów, prognozy pogody, noclegów i obiektów turystycznych. Portal będzie również zawierać m.in. kalendarium, kanał RSS, integracje z zewnętrznymi portalami (Facebook, Youtube), wyszukiwarkę, newsletter, funkcjonalność rezerwacji miejsc noclegowych, generator formularzy oraz sondy. Jednym z ważnych elementów portalu będzie zastosowanie innowacyjnej technologii Augmented Reality (tzw. rozszerzona rzeczywistość) przy tworzeniu przewodnika po Olsztynie oraz stworzenie aplikacji do transmisji olsztyńskich wydarzeń on-line (streaming). Portal będzie też zawierał możliwość korzystania z niego również na urządzeniach mobilnych.  Nowoczesny, interaktywny portal w założeniu ma być skutecznym narzędziem rozpowszechniania informacji na temat potencjału turystycznego Olsztyna i okolic (gminy okalające miasto - Barczewo, Dywity, Gietrzwałd, Jonkowo, Olsztynek, Purda, Stawiguda).


„Rozwój e-usług i harmonizacja baz danych Miasta Olsztyna”
Wartość projektu – 2 004 511,40  PLN
Dofinansowanie 85 % - 1 680 833,69 PLN
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013
Oś priorytetowa 7 - Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego
Działanie 7.2 Promocja i ułatwienie dostępu do usług teleinformatycznych
Poddziałanie 7.2.1 Usługi i aplikacje dla obywateli
Okres realizacji projektu 2009 - 2014.

Projekt dotyczy wykorzystania narzędzi ICT do świadczenia usług administracji publicznej on-line (Front Office) oraz poprawy jakości zarządzania (Back Office) poprzez e-obieg dokumentów, systemy elektronicznej archiwizacji dokumentów, systemy bazodanowe oraz ich integracje i rozbudowę systemów transmisji danych pomiędzy jednostkami administracji publicznej, w tym w zakresie geograficznych systemów informacji przestrzennej.
Projekt będzie realizowany w dwóch obszarach dziedzinowych i dwóch lokalizacjach:
1.    Rozbudowa e-usług i wdrożenie zmodernizowanych rozwiązań aplikacyjnych wspierających procedury administracyjne Urzędu Miasta Olsztyna.
W zakresie informatyzacji urzędu projekt przewiduje działania związane z rozbudową e-usług i wdrożeniem rozwiązań aplikacyjnych wspierających procedury administracyjne Urzędu Miasta Olsztyna, wchodzących w skład Miejskiego Systemu Zarządzania (MSZ)
- rozbudowa systemu Mdok i mPortal o system baz danych ewidencji ludności
i wyszukiwarkę rejonów wyborczych
- rozbudowa systemu Mdok i mPortal o system rezerwacji kolejki,
- rozbudowa systemu mPortal o moduł mContact ,
- usługi wirtualnego urzędnika ułatwiającego komunikacje i dostęp do informacji w serwisie Urzędu, w tym dla osób niepełnosprawnych.
2.    Cyfryzacja, modernizacja i harmonizacja baz danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, w tym w szczególności bazy danych GESUT
i budowa e-usług wspomagających proces inwestycyjny.
•    Portal Web ZUD/GESUT - rozbudowa systemu WebEwid funkcjonującego
w MODGiK dostarczające usługi dla procesu inwestycyjnego: (usługa w zakresie uzgadniania dokumentacji projektowej w ramach Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej ZUDP, usługi dla procedur współdziałania z jednostkami prowadzącymi ewidencje branżową sieci uzbrojenia terenu w ramach zadania GESUT.
•    Serwisy informacyjne MSIPMO (gospodarka odpadami, elementy informacyjne systemu transportowej sieci komunikacyjnej, zarządcy nieruchomości).
•    Wewnętrzny serwis tematyczny MSIPMO do przeglądu aktów notarialnych zapewniający dostęp do udostępnionej po cyfryzacji bazy aktów notarialnych.
•    Usługi obsługujące: wniosek o zarejestrowanie łodzi i wniosek o nadanie numeru porządkowego nieruchomości.
•    Rozbudowany system TurboEwid służący do prowadzenia baz danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (PZGiK) rozszerzony o niezbędne funkcje do integracji i współpracy z portalem Web ZUDP/GESUT, w tym
•    Rozszerzone narzędzia do przyszłej integracji z systemem EGERIA w zakresie rozliczeń finansowo - księgowych.

Projekt obejmuje również modernizację infrastruktury sprzętowo-systemowej na potrzeby rozbudowy systemu i wdrożenia nowych usług oraz procesu cyfryzacji, modernizacji
i harmonizacji baz danych.



<- Zurück zu: Archiwum
Wetter