Idź do treści strony
Stadt Olsztyn

Newsletter

02.03.2011 15:04

Wizyta z Wietnamu

W październiku 2008 roku Olsztyn, jako pierwsze w Polsce miasto przystąpił do realizacji pilotażowego projektu pod nazwą „Piłeś? Nie jedź!”, który jest częścią międzynarodowej kampanii prowadzonej przez organizację Global Road Safety Partnership (GPSP) z siedzibą w Genewie. 11 marca do Olsztyna przyjadą przedstawiciele Wietnamu, by zobaczyć, jak to się u nas robi – informuje Błażej Gawroński z Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień.  

Głównym celem projektu „Piłeś? Nie jedź” jest zmieszenie liczby kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu, za pomocą takich narzędzi jak: długotrwałe programy społeczne, cykliczna kampania społeczno – informacyjna  oraz skuteczna egzekucja prawa – informuje Błażej Gawroński, szef MZPiTU .

Dzięki projektowi zostało podpisane porozumienie, w ramach którego UM Olsztyn w dniach 13.10.2008 r. – 15.12.2008 r. koordynował kampanię społeczno – informacyjną, ze szczególnym naciskiem na młodych kierowców w wieku 18 – 30 lat, którzy stanowią grupę najwyższego ryzyka. Kampania była inicjowana za pośrednictwem  olsztyńskich  mediów  m.in.: telewizji, prasy, radia, Internetu, kina Helios w Olsztynie. Przekaz kampanii docierał również do adresatów  za pomocą: ekspozycji plakatów i ulotek na terenie miasta Olsztyn (UW – M, restauracjach, klubach, pubach, dyskotekach, autobusach komunikacji miejskiej oraz video bardów) oraz wzmożone kontrole trzeźwości kierowców realizowane przez olsztyńską Policję.

W roku szkolnym 2008/2009 w ramach Kampanii „Piłeś? Nie jedz!” Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie przy współpracy pedagogów, straży Miejskiej, Policji i Stowarzyszenia Aktywności Społecznej „Młyn” opracował program profilaktyczny  skierowany do uczniów olsztyńskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, który został zrealizowany w 22 szkołach (11 szkół podstawowych, 8 gimnazjów i 3 szkoły średnie). Realizatorzy programu otrzymali  prezentacje multimedialną oraz gotowe scenariusze zajęć, a także zostali bezpłatnie przeszkoleni w celu nabycia umiejętności  co do realizacji przebiegu zadania. Jednocześnie dla uczni  został ogłoszony konkurs  na propozycje oddziaływań profilaktycznych promujących bezpieczne, trzeźwe poruszanie się na drodze. Nadesłanych zostało ponad 200 prac z 14 olsztyńskich szkół. 16 czerwca w 2010 r. w Sali Sesyjnej UM obecni Prezydenci Miasta Olsztyn uroczyście wręczyli nagrody laureatom i drobne upominki dla wszystkich uczestników konkursu.

W lutym 2011 r. rozpoczęła się II edycja programu. W roku 2009 r. MZPiTU nawiązał współpracę z Komendą Miejską Policji, Sekcją Ruchu Drogowego KM w Olsztynie, Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie oraz Ordynatorem Anestezjologii i Intensywnej Opieki Medycznej celem pozyskania danych statystycznych dotyczących poniesionych kosztów wynikających z udzielania pomocy ofiarom i sprawcom wypadków drogowych po spożyciu alkoholu.

W roku 2009 UM Olsztyn, WORD, MZPiTU, Komenda Miejska Policji,  Sekcja Ruchu Drogowego KM w Olsztynie, KM Państwowej Straży Pożarnej oraz Stowarzyszenie Aktywności Społecznej „Młyn” zainicjowali działania w celu utworzenia w trzech częściach miasta Olsztyna tzw. „Miasteczek  rowerowych”. W marcu 2010 r. został ogłoszony konkurs pt.: „Lider olsztyńskich szkół nauki jazdy”, którego celem była  poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez promowanie  i wspieranie ośrodków szkolenia kierowców o wysokich standardach prowadzenia działalności szkoleniowej. Organizatorami konkursu byli: Urząd Miasta Olsztyn,  Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Olsztynie,  Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie oraz Warmińsko – Mazurskie Stowarzyszenie Właścicieli Ośrodków Szkolenia Kierowców w Olsztynie. (Nagrodę główną otrzymał ośrodek – Campus – p. Małgorzaty Dąbrowskiej).

Z realizacji kampanii profilaktycznej „Piłeś? Nie jedź!” wyraźnie widać, iż propagujemy działania długoterminowe, skierowane do wielu odbiorców, m.in. uczniów olsztyńskich szkół, studentów UW-M, młodych kierowców i rowerzystów. To unikalny przykład współpracy sektora rządowego, biznesowego i pozarządowego – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.  

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter