Idź do treści strony
Stadt Olsztyn

Newsletter

12.07.2013 14:59

Zdrowa Gmina

Gmina Olsztyn bierze udział w Konkursie Zdrowa Gmina, który ma na celu promocję badań w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów. Po raz pierwszy w historii projektu, w konkursie wezmą udział wszystkie gminy w Polsce.

Konkurs organizowany jest przez Polską Unię Onkologii. Jego celem jest wspieranie profilaktyki nowotworowej. Działania edukacyjne i szkoleniowe mają uświadomić ludziom, że wcześnie wykryta i leczona choroba nowotworowa często pozwala na całkowite wyleczenie. Konkurs ma zachęcić Polaków do zgłaszania się na badania w kierunku wczesnego wykrycia nowotworów: raka piersi, raka szyjki macicy, raka jelita grubego. Mieszkańcom swojego regionu wskazywane są miejsca, gdzie mogą bezpłatnie wykonać badania. Główną nagrodą jest 100 000 zł na promocję profilaktyki onkologicznej na terenie gminy.

W ramach konkursu Gmina planuje współpracę z Wojewódzkim Ośrodkiem Koordynującym Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w Olsztynie.
 
Olsztyn od dawna działa w ramach profilaktyki chorób nowotworowych. Od 2001 r. miasto jest członkiem Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich, które w tym roku przyznało grant Olsztyńskiemu Towarzystwu „Amazonki” na dofinansowanie „IX Spartakiady Amazonek - Dąż do Sprawności”.  Spartakiada wspierana jest finansowo i organizacyjnie przez Gminę Olsztyna i zawsze odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Olsztyna. Olsztyńskie Towarzystwo „Amazonki” od lat organizuje cykl programów skierowanych do kobiet po przebytej chorobie raka piersi, które także wspierane są finansowo. Od 12 lat dofinansowywane są działania edukacyjne pod nazwą „Różowa Wstążka–rak to nie wyrok”. Także od wielu lat ulicami naszego miasta przechodzi  prozdrowotny „Marsz Różowej Wstążki pod hasłem Kochamy Cię Życie”. Każdego roku, w październiku – miesiącu walki z rakiem, odbywają się wykłady, prelekcje, debaty edukacyjne, udostępnienie bezpłatnych badań diagnostycznych oraz otwarte happeningi, koncerty, których celem jest szerzenie wiedzy na temat profilaktyki nowotworowej. Dwukrotnie dla mieszkanek Olsztyna zostały zorganizowana bezpłatne badania  elastografem. W ramach „Białej Niedzieli”, organizowanej także co rok, olsztyniacy mają dostęp do konsultacji i bezpłatnych badań. Kobiety  pracujące w olsztyńskich żłobkach miejskich zostały zaproszone na wykłady z zakresu profilaktyki nowotworowej oraz bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne. Miasto dofinansowało również takie działania profilaktyki nowotworowej, jak: Program terapeutyczny dla dzieci chorych onkologicznie, Profilaktyka i edukacja w zakresie wykrywania nowotworu prostaty w tym badania PSA, Program profilaktyczny przeciw nowotworom jelita grubego oraz Program profilaktyki chorób gruczołu krokowego.

 

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter