Zmiany w ulgach
<xml> </xml>
Podczas dzisiejszej, XVI/11 Sesji Rady Miasta, jednogłośnie została przegłosowana uchwała nr 240/11 w sprawie ustanowienia uprawnień, zwolnień i ulg za przejazdy wykonywane lokalnym transportem zbiorowym w Olsztynie.
Oto najważniejsze zmiany:
- 50% ulgi dla osób pobierających stały lub czasowy zasiłek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (do tej pory nie było żadnych zniżek dla najbiedniejszych mieszkańców miasta)
- 50% ulgi dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (dotychczas osoby te jeździły na normalnych biletach, poza niewidomymi i niedowidzącymi, oraz osobami z niepełnosprawnością ruchową – dla tych dwóch grup została utrzymana 100% ulga)
Z danych wynika, że wprowadzenie tych zmian nie zmniejszy przychodów z biletów komunikacji miejskiej.
Na tych zmianach zyskają osoby najbardziej poszkodowane przez los. Niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym z reguły nie są zdolne do podjęcia pracy, natomiast osoby z prawem do zasiłku to najbiedniejsi mieszkańcy miasta.
Niepełnosprawni ruchowo w stopniu lekkim, którzy dotychczas jako jedyna grupa mieli darmowe przejazdy komunikacją miejską, teraz będą podróżować na takich samych warunkach jak inni niepełnosprawni w stopniu lekkim. Warto w tym miejscu podkreślić, że Olsztyn jest jednym z miast, które ma najbardziej rozbudowany system ulg w komunikacji miejskiej w Polsce.
Na 10 osób podróżujących komunikacją miejską:
- 3 jadą za darmo
- 4 mają 50% ulgi
- 3 płacą 100% ceny biletu
Zmiany zostały przygotowane po konsultacjach ze następującymi środowiskami osób niepełnosprawnych w Olsztynie:
- Rada Warmińsko – Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Olsztynie,
- Miejska Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych w Olsztynie,
- Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów - Zarząd Oddziału Okręgowego w Olsztynie.
Uchwała wejdzie w życie 1.12.2011
<- Zurück zu: Archiwum