Zmniejszenie antropopresji na ekosystem Doliny Środkowej Łyny i Lasu Miejskiego na terenie Miasta Olsztyna
Program Operacyjny: Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa 5: Środowisko Przyrodnicze i racjonalne wykorzystanie zasobów
Działanie 5.3.: Ochrona różnorodności biologicznej
Wartość projektu: 1 767 046,97 zł
Dofinansowanie: 1 501 989,92 (85%)
Głównym celem projektu jest zachowanie i ochrona środowiska przyrodniczego od roku 2023 poprzez skanalizowanie ruchu turystycznego na cennych przyrodniczo obszarach w Gminie Olsztyn oraz ochrona atrakcyjnej biologicznie przestrzeni na terenie Gminy Olsztyn w wyniku zmniejszenia antropopresji na ekosystem Doliny Środkowej Łyny i Lasu Miejskiego na terenie Miasta Olsztyna od roku 2023.
Projekt obejmuje zakresem działania służące kanalizacji ruchu rekreacyjnego i turystycznego w obszarze korytarza ekologicznego Doliny Środkowej Łyny-Las Miejski – jez. Ukiel, co prowadzi do zabezpieczenia ekosystemów obszarów chronionych (Rezerwat Mszar, Rezerwat Redykajny, OChK Doliny Środkowej Łyny) przed nadmierną i niekontrolowaną presją turystów oraz zmniejszenia presji na gatunki i siedliska poprzez działania infrastrukturalne i nieinfrastrukturalne. Projekt wyeksponuje walory przyrodnicze charakterystyczne dla tego terenu i przyczyni się do zachowania bioróżnorodności i zmniejszenie presji człowieka na środowisko przyrodnicze.
Przedmiotem projektu jest:
1. Budowa Edukacyjnego Ekotarasu.
Zgodnie ze zdiagnozowanymi potrzebami wywierana jest nadmierna penetracja i niekontrolowana presja turystów na obszar objęty projektem. Przyczyną tego jest niewystarczająca infrastruktura turystyczna i edukacyjna służąca do tego, aby kumulować ludzi w jednym obszarze. Brak miejsc zagospodarowanych powoduje rozprzestrzenienia się mieszkańców oraz turystów co powoduje niszczenie przyrody oraz występujących na tym obszarze gatunków chronionych.
Stadion Rugby to nie tylko mecze, to również poranne aktywności – ćwiczenia przeznaczone dla osób starszych oraz dzieci, inne aktywności lekkoatletyczne dla całych rodzin. Jest to miejsce często odwiedzane przez turystów. Wszystkie aktywności odbywające się na stadionie nie generują hałasów o wysokich decybelach. Mecze Rugby są to mecze pasjonatów, na trybunach przebywają rodziny z dziećmi. Nie można tego porównywać do hałasów jakie wywołują mecze piłki nożnej. Zapewne w żaden sposób nie zakłócą one panującego spokoju.
Celowym jest umiejscowienie Ekotarasu przy stadionie Rugby, ponieważ teren wokół stadionu jest zaniedbany i w żaden sposób niezagospodarowany. Osoby kończące aktywność w tym miejscu rozchodzą się, nie zdając sobie sprawy z tego, że tereny znajdujące się wokół są to miejsca bogate w przyrodę i gatunki chronione. Przemieszczając się w tych miejscach dodatkowo, często nieświadomie niszczą je oraz zaśmiecają.
Ekotaras spowoduje ukierunkowanie ruchu mieszkańców oraz turystów w jedno miejsce, które zapewni im odpoczynek, aktywność oraz edukację. Jego zagospodarowanie dedykowane będzie zarówno seniorom, jaki i dzieciom oraz młodzieży.
2. Montaż bezobsługowego kompleksu wspinaczkowego dla dzieci i zaawansowanych wspinaczy.
Kompleks wspinaczkowy będzie elementem wyznaczającym ścieżkę (Ekotaras – Kompleks wspinaczkowy) ukierunkowując ruch osób poruszających się w obszarze, na którym występują gatunki chronione. Będzie to dodatkowa atrakcja dla dzieci oraz zaawansowanych wspinaczy. Spowoduje ich kumulację w jednym zagospodarowanym miejscu i sprawi że nie będą rozprzestrzeniać się tym samym niszczyć przyrody. Dodatkowo dzięki umieszczonym kodom QR będą oni mieli możliwość zapoznania się z otaczającą ich przyrodą dzięki temu będą darzyć ją szacunkiem, co przyczyni się to zachowania dziedzictwa przyrodniczego oraz zapobiegnie wyniszczaniu gatunków chronionych.
3. Montaż 5 tablic edukacyjnych i 1 tablicy opisującej historię stadionu Rugby oraz utworzenie strony internetowej.
Elementem wspomagającym właściwe skierowanie ruchu poza obszar chroniony dla poprawy ochrony występujących gatunków podlegających ochronie jest edukacja ekologiczna, która ma za zadanie uświadomić mieszkańców jakie znaczenie ma ochrona przyrody, w szczególności tych najmłodszych. Elementem mającym zaciekawić i zainspirować dzieci do szukania wiedzy w kontaktach z przyrodą jest nauka poprzez zabawę i aktywne uczestnictwo w zajęciach terenowych zgodnych z poziomem wiekowym dziecka. Działania objęte projektem wzbogacą świadomość ekologiczną dzieci, a także wpłyną na rozbudzenie ciekawości przyrodniczej i chęci poznania najbliższego środowiska i sposobów jego ochrony.
Konkretne działania edukacyjne ujęte w projekcie to:
- umiejscowienie tablic edukacyjnych zawierających treści przyrodnicze w tym zdjęcia i opisy poszczególnych gatunków chronionych znajdujących się na obszarze objętym projektem,
- umiejscowienie na tablicach edukacyjnych kodów QR, które przekierowywać będą na responsywną stronę internetową na której użytkownik będzie miał mógł zapoznać się z treściami dotyczącymi ścieżki ekologicznej opisującej: korytarz ekologiczny, Jezioro Długie - punkt widokowy, Molo przy ul. Kapitańskiej - punkt widokowy, plażę miejską - punkt widokowy, punkt widokowy przy ul. Olimpijskiej, Punkt widokowy Słoneczna Polana. Treści umieszczone na stronie poszerzą wiedzę użytkowników oraz zachęcą do odwiedzenia innych części Olsztyna co przyczyni się do wzrostu ruchu turystycznego,
- stworzenie obszaru umożliwiającego prowadzenie zajęć szkolnych z przyrody, biologii, geografii czy historii połączone z zajęciami wf, które będą mogły się odbyć na stadionie oraz na zamontowanych siłowniach plenerowych.