Idź do treści strony
Gospodarka

Nowoczesna szkoła – kompetentny absolwent

Program Operacyjny: Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027
Priorytet: FEWM.06 Edukacja i Kompetencje EFS+
Działanie: FEWM.06.04 Edukacja zawodowa
Wartość projektu: 2 086 616,40 zł
Dofinansowanie: 1 877 955,00 zł

Opis projektu (efekty, rezultaty):
Zgodnie z opracowaniem Monitor Polski –Obwieszczenie MEiN z 20.01.2023 r. w sprawie prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i
wojewódzkim rynku pracy w woj. warmińsko-mazurskim, jako istotne zapotrzebowanie na pracowników wymienia się technika transportu kolejowego.
Jednym z celów Raportu nr I z realizacji Zaktualizowanej Strategii Zatrudnienia i rozwoju zasobów ludzkich w woj. war-maz do roku 2025- jest Priorytet II wzrost poziomu jakości kształcenia.

Branża kolejowa przeżywa odrodzenie, zmienia się spojrzenie społeczeństwa na tę formę podróżowania. Przy nowoczesnym taborze kolejowym, zmodernizowanych sieciach połączeń coraz
częściej podróżujemy koleją, szczególnie na dłuższych krajowych trasach łączących główne ośrodki edukacji, kultury i pracy. Podróż stała się przyjemna, często krótsza od innych środków komunikacji,
bez korków i co najważniejsze z nielicznymi opóźnieniami.

W Zespole Szkół Samochodowych im. por. Adolfa Marii Bocheńskiego w Olsztynie zauważono znaczne zainteresowanie młodych ludzi tym zawodem – jeszcze 4 lata temu było 7 os. pierwszoklasistów na kierunku transportu kolejowego, teraz uczy się aż 29 osób. W kolejnych latach może nastąpić konieczność tworzenia dodatkowych klas na danym roczniku. Z drugiej zaś strony posiadane zaplecze edukacyjne w tym obszarze jest
dalece niewystarczające. Wynika to także z faktu, iż sprzęt do nauki jazdy koleją nie może w warunkach szkolnych funkcjonować (pociąg po szkole lub placu przecież nie będzie jeździł).
Natomiast zakup profesjonalnych symulatorów nauki jazdy stanowi koszty nierealne dla szkoły, a nawet miasta Olsztyn dbającego o zapewnienie podstawowych wydatków funkcjonowania wielu
jednostek edukacyjnych miasta.
Dyrektor szkoły ZSS w Olszynie chcąc wyjść naprzeciw tak rosnącemu zainteresowaniu młodzieży oraz oczekiwaniom regionalnego rynku pracy przygotował na 01.09.2023 r. wnikliwą diagnozę, która
została zatwierdzona przez organ prowadzący szkołę (Gmina Olsztyn).
Z analizy dokumentów, sytuacji przedstawionej przez pracodawców i diagnozy wynika iż:
- uczniowie spotykają się ze słabą ofertą edukacyjną w obszarze transportu kolejowego w szkole, nie mają także zbytnio innego wyboru w całym województwie (jest to jedyna tego typu szkoła poza oddziałem ZDZ Białystok w Ełku kształcąca w branży kolejowej)
- młodzi absolwenci nie są odpowiednio przygotowani do wykonywania zawodu maszynisty po zakończeniu szkoły.
- szkoła korzysta z pomocy specjalistów (nielicznych) z doświadczeniem kolejowym, lecz nie posiada bazy dydaktyczno-technicznej w tej specjalności
- regionalne oddziały spółek kolejowych są zainteresowane, aby merytorycznie wspierać plany zmodernizowania metod i treści, by dostosować je do potrzeb rynku pracy.
W związku z czym Dyrektor szkoły zawarł, ze środowiskiem branży kolejowej dwa porozumienia o współpracy:
- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Olsztynie
- POLREGIO S.A. Warmińsko-Mazurski Zakład w Olsztynie
Potrzeba realizacji projektu wynika z zauważalnej dysproporcji pomiędzy ofertą edukacyjną szkoły, a zmieniającymi się potrzebami rynku.


Cel projektu:
Głównym celem projektu jest unowocześnienie i podniesienie jakości kształcenia w zawodzie technika transportu kolejowego celem dostosowania do potrzeb pracodawców z terenu woj. warmińsko-mazurskiego poprzez doposażenie bazy dydaktycznej i unowocześnienie metod, treści i form nauki zawodu oraz podniesienie wiedzy i kompetencji 64 uczniów (10K 54M) z Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie do końca 2024 roku.


Zakres projektu obejmuje:
1. Doposażenie bazy dydaktycznej szkoły
Na potrzeby realizacji projektu i modernizacji nauczania zawodowego w szkole zakupione zostaną niezbędne urządzenia i pomoce dydaktyczne (wyposażenie pracowni) niezbędne do procesu kształcenia zawodowego uczniów m.in. symulator ruchu pociągu, symulator Sterowania Ruchem Kolejowym (SRK), Model VR pojazdu kolejowego, zestawy komputerów stacjonarnych, terminal mobilny, drukarki etykiet, makietę dydaktyczną terminala intermodalnego, toromierz i mapy ścienne kodowe.
Przygotowana zostanie pracownia IT symulacji VR i pracownia symulatora ruchu pociągu i kierowania ruchem kolejowym. Doposażenie pracowni szkolnych jest dokonywane na podstawie indywidualnie zdiagnozowanego zapotrzebowania szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe z uwzględnieniem wniosków z przeprowadzonego spisu inwentarza oraz oceny stanu technicznego posiadanego wyposażenia, zapotrzebowania i sugestii firm, w przyszłości zatrudnią absolwentów ZSS. Równocześnie idealnie wpasowuje się ono w aktualny Barometr zawodów deficytowych, który jest najbardziej wiarygodnym przekazem wymaganych
kierunków wsparcia dla uczniów.
W projekcie zaplanowano doposażenie szkolnej pracowni komputerowej dla kierunku techników transportu kolejowego.

2. Rozwój kompetencji u uczniów
W ramach projektu zorganizowany zostanie wyjazdowy, trzydniowy obóz naukowy dla 64 uczniów. Moduł warsztatowy przyczyniający się do budowania postaw proekologicznych wśród uczniów.
Podczas wyjazdu prowadzone będą także działania na rzecz edukacji finansowej uczniów
- działania mające na celu upowszechnianie wiedzy finansowej uczniów/słuchaczy oraz wykształcenie pozytywnych nawyków, które będą prowadziły do podejmowania przez nich właściwych decyzji w zakresie zarządzania finansami.
- zwiększania świadomości uczniów, rozwijania ich kompetencji przedsiębiorczych/ekonomicznych, postaw oraz zachowań niezbędnych do rozsądnych decyzji finansowych.
Warsztaty prowadzone przez pracowników naukowych/specjalistów z uczelni wyższych np. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskie w Warszawie, Politechnika Poznańska.
Przewidziane warsztaty z pracownikami uczelni związanych z kolejnictwem, specjalistami branżowymi, poza tym wizyty warsztatowe w fabrykach taboru kolejowego.
Realizacja atrakcyjnych zajęć dla uczniów zapoznającymi z realiami, ułatwiającymi wejście na rynek pracy i/lub kontynuację nauki w szkole wyższej tej profesji.
Obóz naukowy kończy się uzyskaniem zaświadczeń przez uczniów.

3. Modernizacja metod, treści i form kształcenia
Projekt związany jest z unowocześnianiem metod i treści kształcenia uczniów poprzez dostosowanie oferty kształcenia do potrzeb firm regionalnych z branży kolejowej.
Doposażenie sal zajęciowych jest niezbędnym elementem, aby, mając już te nowoczesne narzędzia i technologie, umiejętnie przekazać wiedzę uczniom. W związku z tym zespoły eksperckie z udziałem także nauczycieli szkolnych - specjalistów ( 2 nauczycieli do zespołu po 82 godz. każdy) będą modernizowały/unowocześniały w danych elementach dotychczas funkcjonujące treści kształcenia:
a) Opracowanie merytoryczne treści i materiałów do modernizowanego obszaru/kierunku – technik transportu kolejowego
- wykorzystanie symulatorów do procesu nauczania zawodowego
- wykorzystanie technologii VR w doskonaleniu umiejętności kolejowych
- nowe trendy w rozwoju transportu szynowego.


Grupy docelowe:
Projekt dotyczy unowocześnienia oferty kształcenia w zawodzie technik transportu kolejowego na
potrzeby pracodawców z regionu i jest skierowany do Zespołu Szkół Samochodowych im. por. Adolfa Marii Bocheńskiego w Olsztynie uczęszczających do tej szkoły - 64 uczniów (10 kobiet i 54 mężczyzn) z kierunku technik transportu kolejowego.

Termin realizacji projektu: 01.02 - 31.12.2024 r.


#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie

 

Pogoda