Idź do treści strony
Gospodarka

Otwarci na motoryzacyjny postęp

Program Operacyjny: Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027
Priorytet: FEWM.06 Edukacja i Kompetencje EFS+
Działanie: FEWM.06.04 Edukacja zawodowa
Wartość projektu: 2 087 833,20 zł
Dofinansowanie: 1 879 049,88 zł


Opis projektu (efekty, rezultaty):
Jak wynika z najnowszych badań rynku pracy na rok 2023 „Barometr zawodów 2023” prognoza zapotrzebowania na pracowników (www.barometrzawodów.pl), w 19 z 21 powiatów woj. (w tym, w pow. olsztyńskim i mieście Olsztyn) występuje deficyt pracowników w następujących zawodach m.in.:
- kierowca samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych
- mechanik pojazdów samochodowych
Barometr zawodów 2023 r. inne wnioski: „Największą liczbę podmiotów zarejestrowanych w rejestrze REGON skupiają sekcje: handel, naprawa pojazdów samochodowych – 24 846 podmiotów (17,3%)”.
Również Barometr zawodów 2022 r. wskazuje w opisie sytuacji branży samochodowej w naszym woj.–„Absolwenci szkół najczęściej nie posiadają umiejętności praktycznych dostosowanych do aktualnej specyfiki pracy”. W zawodzie mechanik pojazdów samochodowych oprócz wykształcenia i prawa jazdy potrzebne jest doświadczenie zawodowe, ale także aktualna wiedza –znajomość nowych technologii.
Monitor Polski – Obwieszczenie MEiN z 20.01.2023r. w sprawie prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy w woj. war-maz jako istotne zapotrzebowanie na pracowników wymienia: elektromechanik pojazdów samochodowych, kierowca mechanik, mechanik pojazdów samochodowych, technik pojazdów samochodowych oraz technik spedytor.
Jednym z celów Raportu nr I z realizacji zaktualizowanej Strategii zatrudnienia i rozwoju zasobów ludzkich w woj. war-maz do r 2025- jest priorytet II wzrost poziomu jakości kształcenia.
Branża samochodowa przeżywa aktualnie transformację, udział pojazdów hybr. i elektr. systematycznie rośnie (Transformacja energetyczna w motoryzacji 6.09.2022 raport SGH i Forum ekonomicznego). Następuje także rozwój rynku motoryzacyjnego o jednoślady i quady.

Dyrektor szkoły ZSS w Olsztynie, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom regionalnego rynku pracy oraz samych uczniów, przygotował na 01.09.2023 r. pogłębioną diagnozę, która została zatwierdzona przez org. prow. szkołę (Gmina Olsztyn).

Z analizy dokumentów, sytuacji przedstawionej przez pracodawców i diagnozy wynika iż:
- wśród osób młodych często występują nietrafione wybory edukacyjne i związana z tym późniejsza niechęć do pracy w zawodzie, a także słaba oferta edukacyjna już na miejscu w wybranej szkole;
- przedsiębiorcy są zainteresowani, aby merytorycznie wspierać plany zmodernizowania metod i treści kształcenia, dostosowania ich do potrzeb rynku pracy.
W związku z czym Dyrektor szkoły zawarł, ze środowiskiem branży motoryzacyjnej dwa porozumienia o współpracy z firmami branżowymi: Daszuta sp. j. (dealer i serwis Honda i Hyundai) i Mir-Wit Sp. z o.o. (dealer i serwis Toyota).
Potrzeba realizacji projektu wynika z zauważalnej dysproporcji pomiędzy ofertą edukacyjną szkoły, a zmieniającymi się potrzebami rynku pracy:
1. Brak odpowiedniego zaplecza, wyposażenia do nauki zawodu na odpowiednim poziomie (brak odpowiedniego zaplecza lub przestarzałe zaplecze i wyposażenie oraz niewystarczające finansowanie ich unowocześnienia);
2. Niedostosowanie do aktualnych potrzeb rynku pracy kwalifikacji kadry pedagogicznej (deficyt fachowców, nauczycieli nauki zawodu, powiązany z zaawansowanym ich wiekiem, są zwłaszcza potrzebne osoby z umiejętnościami praktycznymi i wiedzą na temat aktualnych potrzeb pracodawców);
3. Niedostosowanie do wymogów rynku pracy programu nauczania, a także rzadkie korzystanie z konsultacji samych firm przy konstruowaniu programu nauczania;

Cel projektu:
Głównym celem projektu jest unowocześnienie i podniesienie jakości kształcenia w zawodzie technika transportu kolejowego celem dostosowania do potrzeb pracodawców z terenu woj. warmińsko-mazurskiego poprzez doposażenie bazy dydaktycznej i unowocześnienie metod, treści i form nauki zawodu oraz podniesienie wiedzy i kompetencji 64 uczniów (10K 54M) z Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie do końca 2024 roku.

Zakres projektu obejmuje:
1. Doposażenie bazy dydaktycznej szkoły
W ramach zadania zakupiony zostanie sprzęt, który będzie pomocny w rozwoju/udoskonaleniu
nauczania w obszarach:
- kształcenie kierowcy-mechanika pojazdów samochodowych w tym elektrycznych i hybrydowych
- obsługa i serwis nowoczesnych systemów pojazdów samochodowych
Na potrzeby realizacji projektu i modernizacji nauczania zawodowego w szkole zakupione zostaną niezbędne pojazdy, maszyny, urządzenia i pomoce dydaktyczne ( wyposażenie pracowni i warsztatów szkolnych) niezbędne do procesu kształcenia zawodowego uczniów. Doposażenie pracowni i warsztatów szkolnych jest dokonywane na podstawie indywidualnie zdiagnozowanego zapotrzebowania szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe uwzględniające wnioski z przeprowadzonego spisu inwentarza oraz oceny stanu tech. posiadanego wyposażenia, zapotrzebowania i sugestii firm, przyszłych pracodawców uczniów ZSS. Równocześnie idealnie wpasowuje się ono w aktualny barometr zawodów deficytowych, który jest najbardziej wiarygodnym przekazem wymaganych kierunków wsparcia dla uczniów.
W związku z tym, iż szkoła ostatnie zakupy pomocy realizowała w 2011 r. i dotyczyły one m.in. maszyn typu tokarki, frezarki, wiertarki, stół ślusarski, itp., oraz w 2019r. m.in. samochód ciężarowy, koparko-ładowarka i samochód benzynowy i większy diesel do nauki jazdy, lakiernia, szkoła nie posiada w dalszym ciągu wielu urządzeń nowoczesnych technologicznie i wykorzystywanych w gospodarce. Poza tym w szkole funkcjonują trzy odrębne pomieszczenia warsztatowe, które wymagają częściowej wymiany sprzętu na obecnie stosowany. Aktualnie kształci się 640 uczniów na wszystkich kierunkach związanych z motoryzacją, więc równocześnie wykorzystywanych jest
wiele tych samych urządzeń.
W projekcie zaplanowano doposażenie pracowni szkolnych transportu i mechaniki pojazdowej oraz szkolnej stacji diagnostyki, serwisu i obsługi pojazdów na warsztatach - w ramach kierunku technik pojazdów samochodowych oraz technik transportu drogowego.

2. Dostosowanie i podniesienie kompetencji nauczycieli
Diagnoza potrzeb wykazała konieczność przeprowadzenia szkoleń doskonalących kompetencje zawodowe kadry nauczycielskiej:
I. Szkolenie 1 – serwisowanie i obsługa pojazdów elektrycznych.
Nabywanie umiejętności:
- bezpiecznie obsługiwanie pojazdów z układem wysokowoltowym
- prawidłowe dezaktywowanie układu wysokiego napięcia
- budowa i działanie pojazdów elektrycznych w teorii i w praktyce
- budowa podstawowych komponentów takich jak: inwerter, akumulator wysokowoltowy
- ładowanie pojazdów elektrycznych przy użyciu różnego rodzaju ładowarek
- obsługa urządzeń potrzebnych do obsługi pojazdów elektrycznych
- działania branży motoryzacyjnej ograniczające szkodliwy wpływ człowieka na środowisko
Zakres szkolenia 1:
- wprowadzenie do techniki wysokowoltowej
- budowa pojazdów elektrycznych
- ładowanie pojazdów elektrycznych
- podstawy wytwarzania energii mechanicznej za pomocą prądu elektrycznego
- maszyny elektryczne
- sterowanie maszynami elektrycznymi
- ładowarki wewnętrzne akumulatora
- ogniwa paliwowe
- perspektywy rozwojowe pojazdów elektrycznych
- wpływ elektryfikacji branży na środowisko (1 godz.)

II. Szkolenie nr 2 – Serwis i obsługa nowoczesnych systemów wspomagania kierowcy pojazdów samochodowych.
Nabywane umiejętności:
- nowoczesne układy wspomagania kierowcy, kamery, radary, czujniki odległości, GPS
- działanie systemów wspomagających kierowcę
- metody oraz procedury przy serwisowaniu tych systemów
- rodzaje urządzeń wykorzystywanych przy serwisowaniu tych systemów
Zakres szkolenia 2:
- budowa i działanie systemów wspomagających kierowcę
- kalibracja systemu
- nowoczesne układy bezpieczeństwa czynnego
- GPS, systemy lokalizacyjne
- systemy sterowania prowadzeniem wzdłużnym i poprzecznym
- współczesne adaptacyjne systemy hamulcowe
Oba szkolenia kończą się uzyskaniem zaświadczeń ukończenia szkolenia.
Jeden z modułów 1 godz. zawiera treści związane z budowaniem postaw proekologicznych.

Grupy docelowe:
Projekt dotyczy unowocześnienia oferty kształcenia w zawodzie technik pojazdów samochodowych i technik transportu drogowego na potrzeby pracodawców z regionu i jest skierowany do: Zespołu Szkół Samochodowych im. por. A. M. Bocheńskiego w Olsztynie (Technikum nr 1 oraz Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1) oraz zatrudnionych w tej szkole 4 nauczycieli (1 kobieta i 3 mężczyzn) prowadzących zajęcia z przedmiotów zawodowych.

Termin realizacji projektu: 01.01-31.12.2024 r.

#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie

Pogoda