Idź do treści strony
Gospodarka

ZSB szkołą przyszłości – Nauczyciel 4K

Program Operacyjny: Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027
Priorytet: FEWM.06 Edukacja i Kompetencje EFS+
Działanie: FEWM.06.04 Edukacja zawodowa
Wartość projektu: 672 419,08 zł
Dofinansowanie: 605 262,74 zł

Na podstawie inwentaryzacji pomocy dydaktycznych w zawodzie technik budownictwa nauczyciele przedmiotów zawodowych teoretycznych, warsztatów i kierownik warsztatów szkolnych, jako specjaliści w dziedzinie, ocenili, że należy uzupełnić bazę dydaktyczną, chcąc unowocześnić ofertę kształcenia w tym zawodzie.
Zdiagnozowano, że pracodawcy oczekują od przyszłych absolwentów umiejętności praktycznych obsługi nowych technologii, dotyczy to zarówno dużych urządzeń jak i drobnych narzędzi, które systematycznie mają zmieniane/podwyższane parametry. Następuje też widoczna zmiana związana ściśle z ekologią np. baterie akumulatorowe o tych samych parametrach, które mogą być wykorzystywane do różnych narzędzi, oszczędność ilości potrzebnych baterii. Nowoczesne narzędzia, wskazywane przez pracodawców, charakteryzują się również wysokim poziomem bezpieczeństwa, co jest bardzo istotne w kształceniu niedoświadczonych młodych ludzi.
Uczniowie, by wykształcić prawidłowe nawyki i nabyć określone umiejętności sprawdzane podczas egzaminów zawodowych, powinni mieć ciągły dostęp do narzędzi i urządzeń wykorzystywanych w rzeczywistych, zmieniających się bardzo szybko, warunkach pracy. By zapewnić wydajność pracy oraz efektywność prowadzonych prac we właściwym tempie warsztaty szkolne muszą być wyposażone w wykorzystywane przez pracodawców urządzenia. Narzędzia dostępne w warsztatach szkolnych narażone są na szybsze zużycie, gdyż korzystają użytkownicy niedoświadczeni, młodzi, nie zawsze dbający o narzędzia, w związku z tym szkoła musi zabezpieczyć częstą ich wymianę, uzupełnianie i naprawianie uszkodzonych bądź zepsutych pomocy dydaktycznych. Unowocześnienie oferty kształcenia zaproponowane w projekcie jest zgodne z wyposażeniem stanowisk egzaminacyjnych oraz wskazaniem przez pracodawców używanych urządzeń, jakie sprawdzają się wydajnie w rzeczywistych warunkach pracy na budowie i jakie urządzenia powinien umieć obsłużyć przyszły absolwent, aby sprostać wymaganiom rynku pracy.
Doposażenie w urządzenia i narzędzia unowocześni ofertę kształcenia poprzez zwiększenie dynamiki prowadzących zajęć, częstotliwość pracy z narzędziami i oswojenie uczniów z bezpieczeństwo ich użytkowania.

Cel projektu:
Nabycie kompetencji i umiejętności zawodowych 44 nauczycieli (27K, 17M) kształcących w Technikum nr 4 w Olsztynie (Zespole Szkół Budowlanych) poprzez realizację kursów i szkoleń zawodowych, szkoleń poszerzających kompetencje, a także unowocześnienie oferty kształcenia w zawodzie technik budownictwa zgodnie z zapotrzebowaniem pracodawców.

Zakres projektu obejmuje:
1. Unowocześnienie oferty kształcenia w zawodzie technik budownictwa
2. Kurs dla nauczycieli Tapicerstwo Tradycyjne - Renowacja Mebli
3. Warsztaty dla nauczycieli - Zostań ekspertem w kosztorysowaniu robót budowlanych
4. Szkolenie z zakresu procesów technologicznych związanych z produkcją i montażem stolarki budowlanej
5. Szkolenie dla nauczycieli Renowacja i retusz uszkodzeń i ubytków w różnych materiałach budowlano meblarskich
6. Szkolenie dla nauczycieli – Pozłotnictwo
7. Wsparcie z kompetencji kluczowych i uniwersalnych dla nauczycieli i kadry wspierającej T4 dające możliwość nabywania wysokich kompetencji nauczycielskich i doskonalenia rozwoju osobistego w zakresie pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w przygotowaniu do wejścia na rynek pracy

Grupy docelowe:
39 nauczycieli i nauczycielek Zespołu Szkół Budowlanych w Olsztynie

Termin realizacji projektu: 1.04.2024 r. do 15.06.2025 r.

#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie

Pogoda