Idź do treści strony
Культура

 

Sztuka, zwłaszcza nowoczesna, coraz częściej wychodzi na ulicę, jednak zawsze potrzebuje odpowiedniej oprawy. W Olsztynie jest wiele takich uroczych miejsc, które doskonale zaspokoją naszą tęsknotę za pięknem. Położone są głównie w centrum miasta, choć nie tylko, ułatwiając odbywanie artystycznych wędrówek. Będąc entuzjastą sztuk pięknych i chcąc im poświęcając swój czas, możemy odwiedzić w Olsztynie kilka galerii, które dzięki swojej bogatej ofercie zaspokoją nie tylko nasze pasje estetyczne, ale także dostarczą wielu wrażeń artystycznych i inspiracji twórczych.

 

Galeria Sztuki Współczesnej BWA

BWA Galeria Sztuki jest wiodąca galerią sztuki w Olsztynie i regionie. Usytuowana jest w centrum miasta, w reprezentacyjnym gmachu, w którym oprócz BWA mieści się Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne oraz Biblioteka Multimedialna „Planeta 11”. Galeria działa tu od 1973 roku, a powołana została w Olsztynie już w 1958 roku, początkowo z siedzibą w olsztyńskim zamku.
BWA Galeria Sztuki ma bardzo dobre warunki wystawiennicze, (dwie sale wystawowe: sala główna – 432 m2, sala kameralna – 90 m2), własne zbiory sztuki, wśród których, dzięki konkursowi „Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego” wyróżniają się zbiory grafiki.
Podstawowym celem działalności galerii jest prezentowanie polskiej i zagranicznej sztuki współczesnej na wystawach czasowych oraz prowadzenie działalności edukacyjnej. Olsztyńska galeria BWA jest otwarta na działania w obszarze różnorodnych form artystycznych, od klasycznych dziedzin sztuki, jak malarstwo, grafika, rzeźba czy fotografia, poprzez performance, instalacje, aż po najnowsze działania w obszarze nowych mediów. Program wystawienniczy obejmuje znaczące, najnowsze zjawiska z dziedziny sztuki, twórczość artystów ciekawych, ważnych, interesujące ekspozycje, wspiera (poprzez wystawy, promocję) osoby wybitnie utalentowane środowiska artystycznego Olsztyna i regionu.

Od 1975 roku olsztyńska galeria organizuje Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego, ważny ogólnopolski konkurs graficzny o ustalonej już renomie i prestiżu. Od 1998 roku Galeria BWA jest również głównym organizatorem Olsztyńskiego Biennale Sztuki „O Medal Prezydenta”, konkursu prezentującego kondycję olsztyńskiego środowiska artystycznego.

BWA Galeria Sztuki jest finansowana przez Samorząd Miasta Olsztyna.


Al. Marsz. J. Piłsudskiego 38, 10 - 450 Olsztyn
tel.: +48(89)5279466, tel.: +48(89)5335108, fax: +48(89)5343588
www.bwa.olsztyn.pl
galeria@bwa.olsztyn.pl

 

Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych

Powstało w 2005 r. w ramach Narodowego Programu Kultury „Znaki Czasu”, dysponuje ciekawymi zbiorami. Tymczasowo korzysta z gościnności olsztyńskiego zamku.


ul. Zamkowa 2
tel. 895279596 w. 36
www.zacheta.olsztyn.pl

 

Galeria „Spichlerz Sztuk”

Galeria „Spichlerz” prezentuje prace zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, skupionych w różnych środowiskach twórczych. Prace z dziedziny fotografii, malarstwa i grafiki prezentują w „Spichlerzu” MOK artyści, dla których sztuka jest życiową pasją, często bardzo odległą od wykonywanego przez nich zawodu. Prezentowane tam wystawy stanowią naturalną dekorację, a czasami bywają elementem scenografii wielu imprez kulturalnych, które organizuje Miejski Ośrodek Kultury.


Czynna codziennie oprócz poniedziałków
ul. Piastowska 13,
tel.: 89 527 09 64
www.mok.olsztyn.pl/galeria_sasiedzi/plansza.html

 

Galeria ArtDeco

Galeria ArtDeco to galeria prywatna. Plan pracy galerii jest rezultatem zainteresowań jej twórców, ze wskazaniem na regionalizm jako wartość zasadniczą. Prezentowane prace są mocno osadzone w charakterystycznych klimatach właściwych kulturze regionu, a przy tym nie pozbawione szerokich europejskich horyzontów.


ul. Wilczyńskiego 6A/37,
tel.: 89 541 76 88
www.artdeco.artneo.pl

 

Galeria Związku Polskich Artystów Plastyków

Położona w obrębie zabudowań zamkowych została wybudowanaw latach 1968–1970 wg projektu Bolesława Wolskiego przy ogromnym zaangażowaniu ówczesnego środowiska w Olsztynie. To chyba jedyna galeria w Polsce, którą artyści wybudowali dosłownie własnymi siłami. Jej uroczyste otwarcie odbyło się 13 października 1970 r. Pomyślanabyła jako salon wystawienniczy Związku Polskich Artystów Plastyków, reprezentujących malarstwo, rzeźbę, grafikę, tkaninę artystyczną, medalierstwo i scenografię. Galeria jest także miejscem wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych Olsztyna.


Czynna codziennie oprócz poniedziałków w godzinach 11-17
ul. Zamkowa 2A,
tel. 89 527-31-77
www.zpap.olsztyn.pl/

 

Galeria „Stary Ratusz”

Mieści się w holu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Pomyślana jako kolejne miejsce spotkań ze sztuką, prezentuje ok. 20 wystaw rocznie. W galeriimają miejsce wydarzenia artystyczne różnego rodzaju – od tradycyjnych wystaw prezentujących prace artystów malarzy, grafików, rzeźbiarzy czy fotografików – po prezentacje multimedialne i koncerty. Bardzo dobra przestrzeń ekspozycyjna często jest wykorzystywana do prezentacji wystaw fotograficznych. Tam, w przyjaznej atmosferze, przy filiżance dobrej kawy można odpocząć w trakcie zwiedzania olsztyńskiego Starego Miasta.


ul. Stare Miasto 33
10-026 Olsztyn
tel./fax (89) 527 57 97
www.wbp.olsztyn.pl/wystawy/

 

Galeria „Rynek”

Dobór ekspozycji prezentowanych w galerii z założenia ma charakter interdyscyplinarny.Prezentowane jest tu malarstwo, grafika, rzeźba, fotografia oraz sztuka nowych mediów. Przez cały rok galeria jest miejscem,w którym mieszkańcy Olsztyna mogą zobaczyć to, co dzieje się w sztukach plastycznych w kraju, natomiast w okresie letnim, głównie z myślą o turystach, prezentowana jest twórczość olsztyńskich artystów.


ul. Stare Miasto 24/25,
tel. 89 527 31 37
www.mok.olsztyn.pl/galeriarynek/2009/plansza.html

 

Galeria Sąsiedzi
ul. Rodziewiczówny 3
(czynna w poniedziałki, w godz. 15.00-17.00)
www.mok.olsztyn.pl/galeria_sasiedzi/plansza.html

 

HaloGaleria
ul. Dąbrowszczaków 3
http://www.mok.olsztyn.pl/halogaleria/index.html

 

Galeria Amfilada
ul. Dąbrowszczaków 3
http://www.mok.olsztyn.pl/galeria_amfilada/2009/plansza.html


Pogoda