Idź do treści strony
Культура

(kopiuj 1)

Czerwony Tulipan

www.czerwonytulipan.olsztyn.pl/


Repertuar zespołu to głównie poezja śpiewana. Od początku istnienia (1985) kształt artystyczny zespołu tworzyli: Ewa Cichocka (śpiew), Krystyna Świątecka (śpiew), Stefan Brzozowski (śpiew, gitara akustyczna, kierownictwo artystyczne) oraz zmieniający się muzycy. Od 1992 roku skład zespołu Czerwony Tulipan ustabilizował się i obecnie tworzą go cztery osoby: wyżej wymienieni oraz Andrzej Czamara (gitara akustyczna). Czerwony Tulipan na trwałe wpisał się w poetycki i muzyczny klimat Olsztyna. Wielokrotnie koncertował na scenach ogólnopolskich, a Stefana Brzozowskiego śmiało można uznać za najsłynniejszego olsztyńskiego barda.

Shannon

www.shannonband.com


Zrodził się z zainteresowań i fascynacji kulturą celtycką.W 1994 zrodził się pomysł skupienia się na jednym z jej elementów - muzyce. Zgromadzeni przez Marcina Rumińskiego muzycy pracowali, poszerzali instrumentarium, zdobywali doświadczenie. W drugiej połowie lat 90-tych Zespół wypracował sobie renomę wśród wielbicieli muzyki folkowej i tradycyjnej.Potwierdziła ją popularność dwóch pierwszych wydawnictw: "Loch Ness" i "Święto Duchów". Shannon zaczął koncertować na ogólnopolskich festiwalach - "Folk Fiesta" w Ząbkowicach Ślaskich, "Eurofolk" we Włocławku, Festiwal Kultury Celtyckiej w Dowspudzie, a także pojawiać się za granicami kraju - w Danii i we Francji.

Czyści jak łza

www.czyscijaklza.pl/flash/800.html

Jest etatowym kabaretem Radia Olsztyn, od lat uprawiającym radiową twórczość satyryczną. Ich specjalność to piosenka literacka, zabarwiona nutką absurdu i czarnego humoru. Będąc zawodowymi aktorami, "Czyści...", oprócz piosenek, prezentują w programach także autorskie skecze, monologi i poezję satyryczną. Wielokrotnie nagradzany m. in. na Festiwalu Kultury Studenckiej FAMA, Biesiadach Humoru i Satyry W Lidzbarku Warmińskim, Przegladach Piosenki Kabaretowej OSPA w Ostrołęce i PAKA w Krakowie.

Scena Babel

http://scenababel.w.interia.pl/


Powstała w 1999 roku. Członkowie grupy są organizatorami życia artystycznego w Olsztynie a także regularnie wystawiają swoje spektakle muzyczno - poetyckie. Zainteresowania każdego z członków są bardzo różne ale jako BABEL wszystkie te ścieżki zbiegają się w jeden piękny, pełen poezji i obrazów muzycznych tygiel artystyczny. W swoich programach artystycznych artyści oprócz własnych kompozycji, często sięgają po klasykę polskiej piosenki. Między innymi są to piosenki z repertuaru Starszych Panów, poezje Agnieszki Osieckiej, Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej, Józefa Czechowicza, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego, Tadeusza Nowaka, Franciszka Halasa. Każdy z koncertów Sceny Babel jest odrębnym wydarzeniem artystycznym.

Kapela Jakubowa
Założona została w roku 1997, większość piosenek Kapeli utrzymana jest w klimacie warmińsko-mazurskiego folkloru. Członkowie zespołu uważani są za bardów naszego regionu, nie powinna zatem nikogo dziwić nazwa zespołu, która nawiązuje do patrona stolicy Warmii i Mazur- Olsztyna. Ekspresja wokalna i estradowa zespołu powoduje, iż ich koncerty są zawsze wielkim przeżyciem. Są laureatami wielu wyróżnień, a ich płyty zasilają niejedną domową dyskografię.

Kaczki z Nowej Paczki

www.kaczkiznowejpaczki.webpark.pl

Wykonują autorską piosenkę satyryczną, chociaż piszą też parodie i pastisze znanych piosenek. To wszystko robią od 1982r. Po drodze były główne nagrody na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i na Ogólnopolskich Spotkaniach Estradowych w Rzeszowie. Na koncie mają 3 płyty, ich największe przeboje to "Gruba Luśka", "Dziubdziub", "Zapraszamy na rowery", "Piosenka o stoliczku", "Autobus wycieczkowy", "Tankuj do pełna".

Kangaroz

www.kangaroz.com/index.html


Rockowa grupa istniejąca od 1995 roku. Muzyka KANGAROZ to niezwykle energetyczna wiązanka z ostrymi gitarami i vokalem czasem agresywnym, a czasem melodyjnym, stwarza niepowtarzalny klimat. W czerwcu 2007 roku ukazała się 3 płyta zespołu zatytułowana Oddychaj.

Big Day

www.bigday.pl

Powstał w lipcu 1992 roku. Gra muzykę, którą można określić mianem przebojowego rocka nawiązującego do dobrych tradycji lat 60-tych, oraz gitarowej muzyki angielskiej z początku lat 90-tych. Mimo kilku zmian w szeregach grupy od początku jej filarami są Ania Zalewska i Marcin Ciurapiński - frontmani Big Day'a.

Horpyna

www.horpyna.art.pl

Grupa powstała w 1999 roku. Muzyka, którą wykonują to ukraiński folk-rock okraszony własnymi kompozycjami. Utwory wykonywane przez zespół znalazły się na czterech płytach - wydanej w 2000 roku "Tecze woda", na albumie "Hoca-drała" z 2002 roku. Dyskografię uzupełnia wydana pod koniec 2002 roku płyta z kolędami i pastorałkami. W listopadzie 2006 roku ujrzał światło dzienne kolejny krążek pt. „Horpyna folk&roll”.

SHANTAŻ

www.shantaz.art.pl

Olsztyński zespół zafascynowany pięknem rejonu Wielkich Jezior Mazurskich oraz turystyczną piosenką wakacyjną. Na scenie od 1998 roku. W swoim repertuarze - oprócz utworów autorskich (ponad 20 kompozycji) - mają piosenki K. Klenczona i S. Krajewskiego, a także - w razie potrzeby - znane i lubiane szanty "masowego rażenia". W 2002 roku wydali dobrze przyjętą płytę "Szaleństwo Majki Skowron". W lipcu 2007druga płyta "Wrócisz na jeziora".

HARLEM

www.harlem.pl

Jest jednym z najpopularniejszych zespołów rockowych w kraju. Jego początki sięgają 1993r. i związane są z momentem rozwiązania formacji Babsztyl. Na polkiej scenie muzycnej Harlem umiejscawiany jest między Dżemem a Perfektem. Zespół wydał łącznie 5 płyt, z których debiutancka "Lustra" została nagrana w studio Radia Olsztyn. Dorobek grupy obrazuje niezliczona ilość koncertów, z których najbardziej prestiżowym był koncert z legendą światowego rocka - zespołem Deep Purple.

HITANO

www.hitano.pl

Powstał ponad 15 lat temu. Zespół propaguje kuturę i folklor cygański, jego członkami są olsztyńscy Romowie. Założycielem jest Adam Lutek Fedorowicz, który pełni również funkcję prezesa Olsztyńskiego Stowarzyszenia Kultury Romskiej Hitano. zespół bierze czynny udział w życiu kulturalnym Olsztyna - to dzięki jego inicjatywie jest organizowany Dzień Romski podczas Olsztyńskiego Lata Artystycznego.

 

Pogoda