Idź do treści strony
Gospodarka

Nowa przestrzeń nauki i biznesu

 

Inkubator przedsiębiorczości, budynek biurowy będący również siedzibą Zarządu Parku wraz z zapleczem konferencyjno-ekspozycyjnym oraz gastronomicznym, budynki laboratoryjno-biurowe dla firm działających w regionie to inwestycje, które do końca 2013 r. powstaną w okolicach Jeziora Skanda w Olsztynie, w ramach planowanego projektu pn. Budowa i uruchomienie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Inwestycja kosztować będzie prawie 80 mln zł, z czego ponad 55 mln zł pochodzić będzie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.


Wiedza dla firm

Park Naukowo-Technologiczny to przestrzeń dla styku nauki, nowoczesnego przemysłu i szeroko rozumianej przedsiębiorczości. Jego głównym zadaniem jest umożliwienie włączania wyników badań naukowych do praktyki biznesu i gospodarki całego regionu. Dzięki budowie Parku, Olsztyn znajdzie się w grupie miast sprzyjających rozwojowi biznesu opartego na wiedzy. Obecnie do tego grona zalicza się takie ośrodki jak m.in. Poznań (pierwsza taka inwestycja w Polsce), Warszawa, Gdańsk, Wrocław.

Jak pokazują doświadczenia, funkcjonujących już Parków Naukowo-Technologicznych, ich marka staje się zachętą do inwestowania w dany region przez przedsiębiorstwa z innych części kraju oraz z zagranicy. Działania tego typu niejednokrotnie pokazały, że inwestycje podobne do olsztyńskiej, w dłuższej perspektywie stają się kołem zamachowym rozwoju gospodarki regionu, czego odczuwalnym efektem jest wzrost poziomu zatrudnienia.

Spójna różnorodność

Nowoczesny kompleks powstanie na prawie 20 hektarach terenów miejskich. W jego skład wejdzie m.in. budynek biurowy z pomieszczeniami usługowymi oraz zapleczem konferencyjnym i wystawienniczym oraz budynek inkubatora przedsiębiorczości. Ponadto powstaną dwa obiekty biurowe, przeznaczone na lokalizację siedzib firm o dłuższym stażu na rynku.

Zbliżenie nauki z biznesem umożliwi również budowa dwóch obiektów laboratoryjno-biurowych. Firmy skupione wokół Parku, pozostali przedsiębiorcy, naukowcy i studenci będą tu mogli przeprowadzać badania, doświadczenia i eksperymenty, prowadzące do powstania nowoczesnych oraz innowacyjnych technologii i produktów.

Założeniem projektowanej zabudowy Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego było stworzenie zespołu budynków spójnych architektonicznie. Pomimo różnorodności funkcji, poszczególne budynki będą posiadać wspólne elementy podkreślające ich przynależność do jednego zespołu.

Oprócz budynków, przestrzeń dla pracy naukowców i biznesmenów stworzy nowa infrastruktura drogowa (drogi główna i wewnętrzne), place manewrowe, parkingi, oświetlenie itp. Zachowanie naturalnego ukształtowania terenu oraz zieleni, świadczy o przyjaznym dla środowiska i przestrzeni publicznej charakterze inwestycji.

Krok po kroku

Zakończenie budowy Parku Naukowo-Technologicznego w Olsztynie zaplanowano na koniec 2013 r. Aby przystąpić do właściwej realizacji przedsięwzięcia, konieczne było opracowanie dokumentacji wstępnej (koncepcyjnej i przygotowawczej). Zrealizowano to w ramach dwóch projektów finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

Obecnie trwają prace nad opracowaniem koncepcji i dokumentacji budowlano-wykonawczej dróg dojazdowych wraz z uzbrojeniem. Przygotowywany jest raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko oraz program funkcjonalno-użytkowy Parku.

Kolejny etap to wybór wykonawcy i inżyniera kontraktu w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

 

Strona projektu: parktechnologiczny.olsztyn.eu