Olimpijski ośrodek dla miasta
Dobre, wygodne miasto zapewnia swoim mieszkańcom nie tylko rozwój zawodowy ale też dostęp do szerokiej bazy rekreacyjno-sportowej. W tej dziedzinie Olsztyn wprowadza nową jakość budując nowoczesne centrum wodno-rekreacyjne z basenem olimpijskim. Ma być ono nie tylko miejscem wypoczynku olsztynian, ale też zapleczem pływackiej kadry narodowej.
Potrzeba wybudowania nowego ośrodka sportów wodnych w mieście zrodziła się w 2003 roku. Wówczas w odpowiedzi na społeczne zapotrzebowanie gmina wystąpiła do marszałka województwa warmińsko-mazurskiego z wnioskiem o uwzględnienie zadania w Programie Rozwoju Bazy Sportowej Województwa, co było podstawą do ubiegania się o dotację ze środków specjalnych z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. Rok później Rada Miasta uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla lokalizacji centrum. W 2005 roku rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji centrum – pływalni z częścią rekreacyjną. Wygrała go pracownia architekta Rafała Jacaszka. Po kolejnych latach starań o finansowanie inwestycji ze środków Unii Europejskiej, konsultacjach społecznych, przygotowania dokumentacji technicznej i otrzymaniu pozwoleń budowlanych w 2008 roku wszczęto postępowanie mające wyłonić wykonawcę zadania, a kilka miesięcy później także inżyniera kontraktu. W maju 2009 roku podpisano umowę z wykonawcą, którym jest konsorcjum budowlane Mostostal Warszawa SA (lider), Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane „Rombud” i Acciona Infraestructuras SA. Pierwsza symboliczna łopata została wbita na placu budowy 19 października 2009 roku.
Całkowita wartość projektu | 69 490 458 PLN |
---|---|
Koszty kwalifikowane w ramach RPO Warmia i Mazury na lata 2007-2013 | 56 545 005 PLN |
Intensywność pomocy publicznej tj. maksymalny poziom dofinansowania inwestycji ze źródeł zewnętrznych (50%) | 28 270 555 PLN |
Obiekt będzie składał się Z:
a. części sportowej
Obejmuje basen typu olimpijskiego (50x25m), basen do rozgrzewki i nauki pływania (25x8,5m), widownię dla około 1506 osób+8 osób niepełnosprawnych oraz dodatkową widownię z dodatkową trybuną dla zawodników w ilości 146 osób.
Dla tej części przewiduje się oddzielne przebieralnie z częścią sanitarną z aneksem dla niepełnosprawnych oraz zaplecze dla sędziów i instruktorów.
b. części rekreacyjnej
Część basenowa rekreacyjna, która składa się z basenu rekreacyjnego o zróżnicowanych kształtach posiada następujące atrakcje:
- sztuczna rzeka
- 3 leżanki z masażem podwodnym
- 3 masaże podwodne w ścianach bocznych
- 2 bicze wodne
- 1 kaskada wodna
Poza tym zaprojektowano brodzik dla dzieci, trzy whirpoole oraz dwie zjeżdżalnie po około 100mb z hamownią.
c. części z odnową biologiczną
Część z odnową biologiczną stanowi autonomiczną atrakcję służącą użytkownikom z zewnątrz oraz również stanowi zaplecze rehabilitacyjno - wypoczynkowe dla zawodników pływackich i innych użytkowników basenów. Składa się z następujących części:
- Część A - część rehabilitacyjna i solaria
- Część B – centra saunowe, słoneczna łąka, prysznice wrażeń, studnia lodowa
- Część C – siłownia i sale sprawnościowe
Strona projektu: wodnecentrum.olsztyn.eu