Po dwa pasy ruchu w każdą stronę, dwu i pół metrowy pas dzielący obie jezdnie, miejscami dodatkowe pasy do lewoskrętów, szeroki chodnik oraz ścieżka rowerowa o szerokości ponad dwóch metrów. Tak późną jesienią 2011 roku wyglądać będzie ulica Artyleryjska. Projekt ,,Budowa nowego przebiegu ul. Artyleryjskiej z budową wiaduktu w ciągu ulic Partyzantów-Wojska Polskiego" to jedno z zadań realizowanych przez miasto Olsztyna, zmierzających do osiągnięcia zadowalającego poziomu stanu infrastruktury technicznej, zapewnienia bezpieczeństwa transportu oraz poprawy dostępności do sieci dróg krajowych i ekspresowych.
Tak jest
Artyleryjska to zły sen olsztyńskich kierowców. Przez wiele lat nie remontowana należy do najgorzej utrzymanych ulic w mieście. Dziurawy asfalt grozi uszkodzeniem pojazdów a stanie w korkach i nieekonomiczny sposób jazdy powodują nadmierną emisję spalin. Brak chodników stwarza poważne zagrożenia dla pieszych i rowerzystów, którzy i tak rzadko zbaczają tu po zmroku, bo na ulicy nie ma latarni. Dodatkowo w bardzo złym stanie znajdują się obiekty w ciągu ulicy. Nośność mostu św. Barbary jest ograniczona a wiadukt nad torami został do ruchu dopuszczony warunkowo. Z powodu ograniczonej dostępności komunikacyjnej tracą właściciele firm zlokalizowanych w pobliżu Artyleryjskiej. Potencjał tej części miasta z pewnością wykorzystany jest niewystarczająco a atrakcyjność usług tutaj świadczonych jest obniżona. I, co równie istotne, ulica w takim stanie niekorzystnie wpływa na wizerunek miasta.
Tak będzie
Ulica Artyleryjska wraz z ulicami Sielską, Schumana i Al. Wojska Polskiego będą pełniły funkcję obwodnicy miejskiej zlokalizowanej w całości na terenie miasta. Nowa ulica Artyleryjska przebiegiem będzie się różniła od wykorzystywanej przez dziesiątki lat trasy łączącej Zatorze z zachodnimi dzielnicami miasta. Od miejsca, gdzie obecnie znajduje się zakręt ulica będzie biegła wzdłuż nasypu kolejowego a nad Łyną zbudowany zostanie nowy most. Ulica włączy się w Aleję Wojska Polskiego przy cmentarzu św. Jakuba. Ponieważ właśnie w tym miejscu Al. Wojska Polskiego przechodzi nad torami na południową stronę torów, planuje się także budowę nowego wiaduktu kolejowego i przebudowę Al. Wojska Polskiego na odcinku pomiędzy wiaduktem a skrzyżowaniem z ul. Jagiellońską. Zmodernizowane zostanie również skrzyżowanie z ul. Dąbrowskiego. W tych miejscach pojawią się sygnalizatory świetlne. Ulica będzie miała dwie jezdnie o szerokości 7 metrów każda przedzielone przynajmniej 2,5 metrowym pasem. Zaprojektowano pięć zatok autobusowych, tak aby w przyszłości Artyleryjska mogła być wykorzystana przez komunikację miejską. Zostaną wybudowane nowoczesne ścieżki rowerowe i tunel dla pieszych. W wyznaczonych miejscach pojawią się wysokie od 2,5 m do 4 m ekrany dźwiękoszczelne. Wzdłuż nowej ulicy zasadzonych zostanie około 300 drzew i 6.000 krzewów. Wszystkie zastosowane rozwiązania techniczne i materiałowe przyjęto zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami. Zaprojektowane zostały materiały o dużej trwałości , odporne na zniekształcenia a jednocześnie łatwe w montażu. Konstrukcja nawierzchni zarówno asfaltowych jak i z kostki betonowej zapewnia trwałość inwestycji. Projekt zakłada uzbrojenie terenu we wszystkie niezbędne sieci. Dotyczy to kanalizacji deszczowej, sieci wodociągowych, gazowych, ciepłowniczych, energetycznych, teletechnicznych i oświetlenia drogowego.
Kto to zrobi i kto za to zapłaci?
W fazie projektu całkowite koszty realizacji inwestycji oszacowano na 123 836 663 PLN. Komisja przetargowa, która oceniła projekty pod względem formalnym oraz zgodności ze Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia, zakwalifikowała do przetargu pięć firm, a cztery złożyły oferty cenowe. Najkorzystniejszą propozycję złożyła firma Strabag w konsorcjum z Dromo Ostróda. Oferta konsorcjum opiewa na 86,7 mln. zł. Do 85 % wartości kosztów kwalifikowanych pokryje Unia Europejska z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pozostałą część finansowania zapewni budżet Gminy Olsztyna. Zgodnie z harmonogramem robót prace budowlane mają się zakończyć do 17.11.2011 roku.
Nasze zyski
Nowa ulica Artyleryjska oznacza poprawę komfortu jazdy i bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu. Stworzony zostanie spójny system połączeń z siecią dróg krajowych i międzynarodowych. Artyleryjska to nie tylko jedna z głównych arterii miasta ale także ulica łącząca dwie drogi krajowe: od strony Al. Wojska Polskiego z drogą nr 51 prowadzącą do Bezled a od strony ronda Schumana z drogą krajową nr 16 Dolna Grupa -Ogrodniki. Nowa ulica ograniczy ruch tranzytowy w centrum miasta. Kierowców ucieszy z pewnością także skrócenie czasu przejazdu Artyleryjską. Pozwoli na to redukcja korków i zwiększenie średniej prędkości jazdy. Realizacja projektu przyczyni się do poprawy warunków środowiskowych. Emisja spalin oraz poziom hałasu komunikacyjnego zmniejszą się o około 5%. Dodatkowo zmodernizowana ulica podniesie atrakcyjność okolicznych terenów i to zarówno dla potencjalnych inwestorów jak i dla samych mieszkańców Olsztyna.