Idź do treści strony
Kultur

Niebo na wyciągnięcie dłoni

 

Czy można przenieść się do roku 1542 i opowiedzieć Mikołajowi Kopernikowi o wynikch badań, które potwierdziły jego model budowy świata oraz przedstawić współczesny obraz Wszechświata – jakże bogatszy od zawartego w dziele „O obrotach sfer niebieskich”? Może nie wszędzie, ale w Olsztynie istnieje taka możliwość dzięki Planetarium, które jest pomnikiem zbudowanym w hołdzie temu wielkiemu astronomowi.

 

Olsztyńskie Planetarium
Al. Marszałka J. Piłsudskiego 38
Tel. (+48 89) 650-04-20
www.planetarium.olsztyn.pl

 

 

Prawie w samym centrum Olsztyna goście odwiedzający stolicę Warmii i Mazur odnajdą charakterystyczny budynek, którego zwieńczeniem jest srebrzyście połyskująca kopuła…

 

Jesteśmy dla Was

Olsztyńskie Planetarium od blisko czterdziestu lat stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych Olsztyna.  Od samego początku w swej ofercie Planetarium zachowuje równowagę pomiędzy edukacją i rozrywką: znajdziemy tu zatem seanse popularne, gdzie główny nacisk kładziony jest na wizualną atrakcyjność przekazu oraz seanse edukacyjne, gdzie podstawą jest prezentacja w przystępny sposób i w widowiskowej formie wiedzy astronomicznej stanowiącej element szkolnych programów nauczania.

 

Nowe technologie

W dniu 539 urodzin Mikołaja Kopernika, 19 lutego 2012.r. w Olsztyńskim Planetarium zainaugurowano nowoczesny, cyfrowy system projekcyjny. Dwa projektory video wyposażone w odpowiednią optykę pokrywają obrazem liczącym łącznie 16 milionów pikseli, całą kopułę sali projekcyjnej. Obraz otaczający widza dookoła sterowany jest na żywo za pomocą oprogramowania, które pozwala na zaprezentowanie gwieździstego nieba, zachodzących na nim zjawisk widzianych w dowolnej chwili i z dowolnego miejsca na Ziemi lub w kosmosie. Możemy oglądać obiekty bliskiego i dalekiego wszechświata nawigując pośród planet, gwiazd i mgławic. System projekcyjny działa także jako projektor filmów wykonanych w technice FullDome, które znajdują się w ofercie Planetarium.

 

Nie tylko seanse

Dodatkową atrakcją dla gości, jest obecna w hallu Planetarium oryginalna, bliźniacza kopia Sputnika 1, identyczna z tym, który poleciał w kosmos 4 października 1957 roku jako pierwszy sztuczny satelita Ziemi.

 

 

 

Obserwatorium Astronomiczne
ul. Żołnierska 13b
(+48 89) 650 04 40
planetarium.olsztyn.pl/pl/obserwatorium.html

 

W pobliżu Planetarium, na wzgórzu, w odrestaurowanej, zabytkowej wieży znajduje się Obserwatorium Astronomiczne

 

Podglądanie gwiazd

W pogodne wieczory Obserwatorium kusi amatorów rozgwieżdżonego nieba imponującą kolekcją teleskopów zainstalowanych na samym szczycie wieży. Spacer po schodach nie jest łatwy, jednak obecnie, dzięki zainstalowanej niedawno windzie, z atrakcji mogą korzystać także osoby starsze i niepełnosprawne.

 

Teleskop możemy skierować na Księżyc i podziwiać szczegóły budowy jego powierzchni. Zobaczyć możemy planety i ich księżyce, gwiezdne gromady, a także słabo świecące mgławice i odległe galaktyki. To wielka gratka dla osób, które wcześniej nie oglądały nieba przez duży teleskop lub obserwowały je przez niewielkie, amatorskie przyrządy.

 

Panorama i Słońce

Wieża Obserwatorium dostępna jest dla zwiedzających nie tylko po zmroku. Za dnia z jej szczytu, który stanowi jeden z najwyższych, dostępny dla zwiedzających punkt widokowy, podziwiać możemy panoramę miasta. W bezchmurne dni proponujemy obserwacje plam i rozbłysków na powierzchni Słońca za pomocą specjalnego teleskopu.

 

Księżyc z odległości metra

Na poszczególnych piętrach Obserwatorium znajdują się niezwykłe atrakcje dla zwiedzających. Pracownie i wystawy, gdzie można zapoznać się z historia i współczesnością różnych kierunków badań kosmosu. Na szczególna uwagę zasługuje wystawa materii kosmicznej – jedna z największych w Polsce, gdzie zgromadzono meteoryty każdego rodzaju, w tym księżycowe i marsjańskie. Wśród eksponatów najważniejsze miejsce zarezerwowano dla fragmentów księżycowego gruntu, jaki przywieziony został na Ziemię przez załogę misji  Apollo 11.

 

Przyjedziemy do Was

O tego roku Obserwatorium dysponuje tez potężnym narzędziem popularyzującym astronomię, jakie stanowi  ASTROLABIUM, czyli Astronomiczne Laboratorium Mobilne. To świetnie wyposażone laboratorium posiada na pokładzie nadmuchiwane planetarium, rozmaite specjalistyczne teleskopy oraz oprzyrządowanie audio-wizualne i jest w stanie dotrzeć praktycznie wszędzie, gdzie znajdą się zainteresowani wiedzą o Wszechświecie.

 

Wetter