Idź do treści strony
Kultur

Miejska Biblioteka Publiczna
ul. Rodziewiczówny 2, 89 535 30 80
www.mbp.olsztyn.pl

Obsługuje czytelników za pośrednictwem 16 filii rozmieszczonych we wszystkich dzielnicach miasta. Większość filii ma charakter ogólny, zarówno ze względu na rodzaj gromadzonych zbiorów, jak i zakres świadczonych usług, dwie filie przeznaczone są dla młodzieży i czytelników dorosłych, jedna - dla dzieci i młodzieży, jedna jest filią ukierunkowaną na obsługę małych i średnich przedsiębiorstw. Ponadto dwie z naszych filii pełnią dodatkowo funkcje bibliotek szkolnych.

 

Czytelnicy mają do dyspozycji około 330 tysięcy książek, 28000 jednostek zbiorów specjalnych (filmy, muzyka, książka mówiona, programy edukacyjne, gry komputerowe, normy), 71 tytułów czasopism. Biblioteka oferuje również dostęp do czytelni online IBUK LIBRA, z bogatym zbiorem publikacji elektronicznych (m.in. podręczniki akademickie i książki naukowe z różnych dziedzin nauki, opublikowane przez czołowych polskich wydawców).

 

Zbiory gromadzone w filiach MBP mają charakter uniwersalny.

 

Imprezy cykliczne w MBP

 

Dyktando miejskie

Dyktando miejskie każdego roku skupia w Planecie 11 miłośników języka polskiego, którzy wspólnie z bibliotekarzami chcą świętować Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Wśród tych, którzy zdecydują się na napisanie dyktanda wyłoniony zostaje mistrz ortografii, który otrzymuje cenną nagrodę. Wyniki dyktanda są ogłaszane tego samego wieczoru. Więc aby umożliwić sprawne i skrupulatne sprawdzenie prac, a zebranym umilić czas oczekiwania, po zakończeniu pisania dyktanda odbywa się spotkanie z gościem specjalnym. Do tej pory w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego pojawili się: Mariusz Sieniewicz, Włodzimierz Kowalewski, Norbi, Edward Cyfus, Kazimierz Brakoniecki, piłkarze Stomilu.

 

Piknik z Kłobukiem

Tradycją Miejskiej Biblioteki Publicznej stało się organizowanie na początku wakacji imprezy pt. Piknik z Kłobukiem. W końcówce czerwca proponuje się zarówno mieszkańcom Olsztyna jak i turystom imprezę o charakterze familijnym nad jeziorem Długim. Główną atrakcją Pikniku jest gra miejska, która polega na przemierzeniu ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż jeziora i zdobywaniu pieczątek. Celem jest popularyzacja legend i baśni warmińskich.

 

Parada bajkowa

Osiedlowa Parada Bajek jest imprezą, która powstała we współpracy filii nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Samorządowej Rady Osiedla Kormoran. Jej idea zrodziła się w roku 2008 jako odpowiedź na podobną imprezę odbywającą się w centrum miasta. Parada jest zakończeniem całorocznej współpracy biblioteki z wieloma przedszkolami znajdującymi się w najbliższym otoczeniu filii. Jest pożegnaniem wspólnych spotkań popularyzujących literaturę i związanych z tym zabaw literackich.

Parada bajek to nie tylko barwne stroje, kolorowe balony. To też konkursy, zabawy i muzyka. Od kilku lat do organizacji imprezy aktywnie włącza się młodzież z Zespołu Szkół Gastronomiczno – Spożywczych. Ich obecność oraz fakt, że do grupy dołączają rodzice i dziadkowie z małymi dziećmi – powoduje, iż Parada stała się imprezą wielopokoleniową.

 

SOFFA – SuperOrbitalny Festiwal Filmów Amatorskich

Na SuperOrbitalny Festiwal Filmów Amatorskich, który od 2007 roku odbywa się w Planecie 11, co roku spływają najlepsze amatorskie filmy krótkometrażowe z całego kraju, by stanąć w szranki w kategoriach: najlepszy film fabularny, animowany, dokumentalny i z telefonu komórkowego.

Filmy ocenia, obok profesjonalnego jury, również publiczność.
Każda kolejna edycja festiwalu jest jednocześnie okazją, by spotkać się ze specjalistami z branży filmowej. Do tej pory w Planecie 11 przy okazji tego wydarzenia gościli m.in. Marek Lechki, Bodo Kox, Barbara Białowąs, Katarzyna Rosłaniec, Jacek Bławut.

Czas festiwalowy daje też możliwość wzięcia udziału w ciekawych warsztatach. W 2009 roku na przykład podczas trwania takich właśnie warsztatów został nakręcony teledysk dla zespołu Enej.

Warto też dodać, że w 2010 roku SOFFA zdobyła II miejsce w konkursie na najlepszą inicjatywę organizacji pozarządowej.

 

Wyspecjalizowane placówki Miejskiej Biblioteki Publicznej:

 

Biblioteka Multimedialna "Planeta 11"
ul. Piłsudskiego 38, 89 535 44 88
www.planeta11.pl

To jedna z sześciu tego typu placówek na świecie i jedna z najnowocześniejszych w Polsce. Oddana do użytku we wrześniu 2004 roku, w ramach projektu „Biblioteka dla młodych klientów” Fundacji Bertelsmanna, oferuje młodym czytelnikom bogaty zbiór książek, płyt CD, DVD, blu-ray, gier komputerowych PS3 i XBOX, audiobooków. Znajdują się w niej liczne stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu i oprogramowaniem umożliwiającym samodzielną pracę. W bibliotece można korzystać z bezprzewodowego Internetu.  

 

W swoich zbiorach Planeta posiada profesjonalne podręczniki gramatyczne i materiały multimedialne do nauki języków obcych, tych bardzo popularnych, jak angielski, niemiecki, francuski, włoski, portugalski i rosyjski, a także do tak egzotycznych jak arabski, japoński, hebrajski i grecki.

 

W bibliotece prowadzone są zajęcia aktywizujące młodzież. W Planecie 11 funkcjonuje Dyskusyjny Klub Książki, odbywają się spotkania z pisarzami oraz inne nietypowe imprezy promujące czytelnictwo.

 

Można tu też rozwijać swoje zainteresowania z zakresu teatru, filmu czy też spotykać się z przyjaciółmi i prezentować swoje umiejętności i talenty.

 

Abecadło
al. Piłsudskiego 16, tel: 89 527 28 10
www.abecadlo.olsztyn.pl

 

Abecadło to multimedialna biblioteka dla dzieci posiadająca  w swych zbiorach:

  • tradycyjne książki i czasopisma,
  • zbiory specjalne - multimedia (książki mówione, programy edukacyjne, filmy, gry komputerowe, muzykę),
  • książki - zabawki, gry planszowe, zabawki edukacyjne,
  • książki i czasopisma dla rodziców, ułatwiające zrozumienie psychiki i potrzeb dziecka.

 

Biblioteka mieści się na III poziomie Centrum Handlowego AURA.

 

Abecadło posiada bogatą ofertę zajęć kulturalno-edukacyjnych dla dzieci w różnym wieku.
Najmłodsi uczestniczą w zajęciach z zakresu literatury, plastyki, teatru, muzyki, Internetu.
Jest to miejsce przyjazne dzieciom i rodzicom, gdzie można bezpiecznie spędzić czas wolny, znajdując inspirację do twórczej i kreatywnej zabawy.

 

Biblioteka posiada specjalną ofertę dla grup zorganizowanych (przedszkola, szkoły podstawowe, świetlice).

 

MultiCentrum
ul. Limanowskiego 8,

tel: 89 526 65 17
www.multicentrum.net

 

Multicentrum to placówka służąca nauce i wzbogaceniu wiedzy, oferująca szeroki zakres działań wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.  Zajęcia prowadzone w placówce mają charakter warsztatowy i są skierowane do grup zorganizowanych oraz użytkowników indywidualnych. Warsztaty prowadzone przez pracowników cieszą się dużą popularnością wśród społeczności lokalnej. Placówka pełni rolę nawigatora wiedzy, poprzez rozwijanie umiejętności użytkowników.

 

Miejsce to podzielone jest na pięć działów. W dziale MultiTechnika uczestnicy spełniają się jako konstruktorzy, poszerzają swoją wiedzę obcując z interaktywnymi eksponatami wykonanymi z klocków K’nex.

 

MultiKid to dział dla najmłodszych, gdzie poprzez zabawę w programie edukacyjnym, dzieci poznają świat nauki, techniki i sztuki, a także nabywają odpowiednich zachowań w życiu codziennym. W trakcie spotkań uczestnicy pracują na komputerach.

 

MultiMuzyka jest dla  małych i dużych miłośników muzyki. Użytkownicy pod okiem instruktora poznają techniki komponowania i aranżacji w muzyce cyfrowej.

 

MultiSztuka to  dział obsługi programów graficznych i programów do montażu filmów.

 

W dziale MultiNauka, poprzez doświadczenia uzupełnia się wiedzę z zakresu  fizyki, biologii i chemii.

 

Dodatkowo prowadzone są kursy z obsługi komputera i nauki języka angielskiego.

 

Biblioteka Ekonomiczno-Techniczna
ul. Smętka 28 A
tel. 89 527 84 68
www.bet.mbp.olsztyn.pl

 

BET to wyspecjalizowana filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, ogólnie dostępna i nastawiona na obsługę informacyjną: studentów i uczniów, osób dokształcających się, wykładowców i nauczycieli, przedsiębiorców i wykonawców, osób rozpoczynających działalność gospodarczą, doradców, konsultantów, biegłych sądowych, etc.

 

Bibliotekarze w BET zapewniają profesjonalną i indywidualną obsługę informacyjną. Pomagają użytkownikom w korzystaniu z tradycyjnych zasobów biblioteki oraz są przewodnikami po globalnych zasobach wiedzy, udostępnianych w akademickich ośrodkach informacji, zasobach elektronicznych różnych baz danych i serwisów. 

 

Informują czytelników o źródłach wiedzy przydatnych w samodoskonaleniu i kształceniu, w trakcie zdobywania i poszerzania przez nich wiedzy specjalistycznej, podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

 

Zbiory BET (książki i czasopisma fachowe, Polskie Normy, Normy Branżowe) mają określony zakres tematyczny i obejmują m.in. takie zagadnienia jak: ekonomia, organizacja i zarządzanie, marketing, ZZL, finanse, bankowość, samorząd terytorialny, polityka społeczna,  prawo, logistyka, budownictwo, drogownictwo, transport, ochrona środowiska, energie odnawialne, maszynoznawstwo, instalacje etc.

 

W bibliotece jest bezprzewodowy dostęp do Internetu HotSpot, 3 stanowiska komputerowe dla czytelników oraz punkt usług ksero.

 

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny
ul. 1 Maja 5 i Stare Miasto 33
tel.: 89 524 90 32
www.wbp.olsztyn.pl

W Starym Ratuszu, który po remoncie i modernizacji wrócił do pierwotnej, gotyckiej postaci i stanowi dziś perłę architektoniczną Olsztyna mieści się Wypożyczalnia Główna i Międzybiblioteczna Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny. Biblioteka jest znakomitym przykładem umiejętnego łączenia dawnego z nowym, bowiem w jej wnętrzach realizowane są na wskroś nowoczesne wyzwania. Przeprowadzono automatyzację procesów bibliotecznych. Czytelnicy mają możliwość korzystania ze zbiorów innych bibliotek poprzez wypożyczalnie międzybiblioteczne, mają również dostęp do bazy danych Biblioteki Narodowej. Posiada bogate zbiory dotyczące Warmii i Mazur. W zasobach biblioteki znajdują się także zbiory specjalne – płyty analogowe i kompaktowe, nuty, „książki mówione”, dokumenty życia społecznego, fotogramy, stare druki oraz książki dla osób niewidomych i słabowidzących. Współpracuje z bibliotekami innych sieci w kraju i za granicą. W bibliotece organizowane są różnego rodzaju działania kulturalne, m.in. spotkania autorskie czy wystawy w galerii Stary Ratusz.

 

Biblioteka Uniwersytecka
ul. Oczapowskiego 12b
10-719 Olsztyn
tel.: 89 523-33-09
fax: 89 524-00-05
e-mail: bib.uwm@uwm.edu.pl

Biblioteka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego realizuje zadania dydaktyczne, usługowe i naukowe. Pełni także funkcję ogólnodostępnej biblioteki naukowej, służącej mieszkańcom miasta, regionu i kraju. Biblioteka UWM jest największą biblioteką naukową północno-wschodniego regionu Polski. Księgozbiór Biblioteki Głównej UWM liczy obecnie ponad 880 tys. woluminów. Zbiory mają charakter uniwersalny zarówno w treści, jak i w formie. Reprezentują wszystkie dziedziny wiedzy, zapewniają realizację badań naukowych i procesu dydaktycznego na 40 kierunkach 15 wydziałów Uniwersytetu. System biblioteczno-informacyjny UWM to: Biblioteka Główna, 4 biblioteki wydziałowe, biblioteka Gimnazjum i Liceum Akademickiego, 2 filie zamiejscowe (Ełk, Braniewo), 29 tzw. bibliotek zakładowych, Centrum Dokumentacji Europejskiej oraz Punkt Informacji Normalizacyjnej. Nowy budynek biblioteki uniwersyteckiej znajduje się w Kortowie II i jest najnowocześniejszym budynkiem tego typu w regionie. Znajduje się w nim: 700 miejsc czytelnianych, 300 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu, 8 kabin do pracy indywidualnej, 5 kabin wyposażonych w sprzęt audiowizualny, kawiarnia, czytelnia prasy, punkt  informacyjny, księgarnia, sklep papierniczy, ogród zimowy, dwa tarasy widokowe, 3 sale dydaktyczne oraz 2 sale do nauki w grupach.

 

Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego HOSIANUM
ul. Kard. Hozjusza 15
tel. 89 523 89 75
www.hosianum.edu.pl

Zbiory Biblioteki obejmują 324 inkunabuły (największy zbiór w Polsce północno-wschodniej), 7618 starodruków, 141 399 druków nowszych, 93 166 czasopism. Biblioteka szczyci się posiadaniem unikatowego zbioru książek wydawanych w oficynach Braniewa, począwszy od XVI w. aż po 1945 r. Część inkunabułów i starych druków pochodzi z powstałej w 1347 r. biblioteki kapituły kolegiackiej z Dobrego Miasta, biblioteki kapitulnej we Fromborku, część książek z byłych bibliotek Ornety i Reszla. Zachowane inkunabuły warmińskie są cennym świadectwem kultury umysłowej Warmii z drugiej połowy XV w. Dobór autorów,tematyka zachowanych pism, druk w najprzedniejszych oficynach wydawniczych ówczesnej Europy wystawiają zaszczytne świadectwo nabywcom i czytelnikom, bibliotekom i szkołom całej ówczesnej Warmii. Biblioteka ma profil naukowy. Korzystają z niej alumni, studenci  teologii oraz studenci i pracownicy naukowi innych uczelni Olsztyna, głównie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Wetter