Idź do treści strony
Stadt Olsztyn

Newsletter

14.11.2011 16:01

Miasta wolne od futbolu

Zakopane to drugie polskie miasto, które postanowiło stworzyć alternatywę dla miast organizujących strefy kibiców podczas piłkarskich mistrzostw Europy 2012. Postanowiliśmy połączyć siły i zaproponowaliśmy współpracę obu miast przy organizacji strefy relaksu i spokojnego wypoczynku dla turystów niezainteresowanych piłką – mówi Maciej Rytczak, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Turystyki.


Olsztyn i Zakopane to dwa miasta w odległych krańcach Polski o zupełnie innej kulturze i potencjale. Mimo to, połączyła je wspólna akcja promocyjna. Bardzo się cieszę, że innych miastach powstają podobne inicjatywy. To znak, że nasz pomysł na promowanie Olsztyna jako „Miasta wolnego od futbolu” jest trafiony i warto wykorzystywać walory naturalne, aby przyciągnąć turystów do miejsc odległych od aren piłkarskich. Wierzę, że razem stworzymy naprawdę interesującą ofertę – dodaje dyrektor.  

Od 8 czerwca do 1 lipca 2012 roku w Polsce i na Ukrainie odbędą się piłkarskie Mistrzostwa Europy. W Polsce areną rozgrywek będą cztery miasta: Gdańsk (180 km od Olsztyna), Warszawa (200 km od Olsztyna) oraz Poznań i Wrocław. Jak wiadomo z poprzednich czempionatów – miasta, w których rozgrywany jest turniej, spotykają się z gigantycznym „najazdem” kibiców. W związku z tym, że w Olsztynie nie będzie meczów Euro, ani ośrodka pobytowego przygotowaliśmy alternatywną koncepcję, która da Olsztynowi szansę na realne, choć „niepiłkarskie” korzyści z Euro 2012.
 
Piłkarskie zmagania interesują miliony ludzi. Ale świat nie składa się z samych kibiców! Dlatego naszą ofertę kierujemy do grupy odbiorców, którzy chcą – przynajmniej czasowo – „odpocząć od futbolu”. Kto może należeć do takiej grupy?
 
Mieszkańcy miast turniejowych, którzy futbolu nie lubią lub z uwagi na niedogodności związane z przebiegiem imprezy będą chcieli ulotnić się ze swojego miasta „okupowanego i sparaliżowanego” przez rzesze kibiców

Turyści-kibice. Olsztyn leży niemal pośrodku między arenami Euro, Gdańskiem i Warszawą. Dla turysty, który będzie w Polsce przynajmniej dwa tygodnie, jest to odległość symboliczna, a niefutnbolowe atrakcje mogą go skusić na wypad do Olsztyna, choćby po to, by – podobnie, jak piłkarze po meczu – skorzystać z „odnowy biologicznej” strudzonego ciała i ducha.
 
Przykładem sukcesu takiego podejścia do promocji jest niemiecki Oldenburg. Podczas gdy Duisburg, Moguncja i Kolonia reklamowały wielki karnawał, Oldenburg przeprowadził akcję promocyjną w tych miastach pod hasłem: „Nie kręci Cię karnawał? Wpadaj do Oldenburga!” („Kein Bock auf Karneval? Auf nach Oldenburg!”). Po tej akcji miasto przeżyło najazd turystów nie tylko z tych trzech miast, ale z całych Niemiec.
 
Idea promocyjna Olsztyna na czas Euro 2012 opiera się na haśle „Miasto wolne od futbolu”. Nie należy go jednak pojmować dosłownie! W mieście nie zabraknie atrakcji dla fanów Euro – np. stref kibica, ale będą one tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Tak, jak mrzonką jest dzień bez samochodu, czy dzień bez papierosa, tak samo nie istnieje miasto bez piłki. Ale… Jeśli Euro Cię nie kręci – wpadaj do Olsztyna! Na pewno nie będziesz się nudził.

16 listopada 2011 r. projekt „Olsztyn, Miasto Wolne od Futbolu” zostanie przedstawiony podczas V Sejmiku Turystycznego Województwa Mazowieckiego jako przykład nietypowego podejścia samorządów do EURO 2012.

Zachęcamy do zapoznania się z koncepcją promocyjną Olsztyna na okres Mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012 [OLSZTYN. MIASTO WOLNE OD FUTBOLU] oraz wyrażenie swojej opinii na 2012@olsztyn.eu.

 

więcej: www.2012.olsztyn.eu

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter