Idź do treści strony
Gospodarka

Bezpieczeństwo w sieci specjalizacją, która jest drogą do sukcesu w zawodzie

Program Operacyjny: Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027
Priorytet: FEWM.06 Edukacja i Kompetencje EFS+
Działanie: FEWM.06.04 Edukacja zawodowa
Wartość projektu: 854 703,68 zł
Dofinansowanie: 761 103,68 zł

Opis projektu (efekty, rezultaty):
Grupą docelową projektu jest podmiot: Technikum nr 2 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie, który otrzyma wsparcie w postaci unowocześnienia oferty kształcenia w zawodzie technik informatyk oraz kadrę która nabędzie umiejętności do nauczania w specjalizacji.
Szkoła na podstawie informacji uzyskanych od pracodawców dostosowuje ofertę kształcenia do potrzeb rynku pracy oraz ich oczekiwań w zakresie kwalifikacji pracowników. W tym celu przeprowadzane są ankiety diagnostyczne skierowane do pracodawców, w których wypowiadają się oni na tematy dot. zapotrzebowania na pracowników. Na podstawie wywiadów z pracodawcami, którzy zatrudniają naszych absolwentów i u których realizowane są praktyki w zawodzie technik informatyk stwierdzono, że pracodawcy oczekują od uczniów praktycznych umiejętności w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa sieciowego. Ma to związek z gwałtownym wzrostem liczby cyberataków, coraz większą liczbą urządzeń podłączonych do sieci, znaczeniem danych, zmianom regulacji prawnych, pracą zdalną i w chmurze, oraz konsekwencjami finansowymi związanymi z niedostatecznym zabezpieczeniem danych.
Unowocześnienie oferty kształcenia będzie polegało na wprowadzeniu w ramach kwalifikacji rynkowej Bezpieczeństwo w sieci ćwiczeniowej formy zajęć. Do tej pory uczniowie nabywali wiedzę ucząc się teoretycznych zasad zabezpieczeń sieci i skupiali się na zabezpieczeniu pojedynczego komputera osobistego. Pracodawcy wskazują, że obecnie zabezpieczanie danych powinno odbywać się na poziomie sieciowym, z wykorzystaniem profesjonalnych urządzeń. Dlatego aby sprostać potrzebom pracodawców szkoła powinna unowocześnić treści nauczania w zakresie cyberbezpieczeństwa poprzez  wprowadzenie zajęć ćwiczeniowych wykorzystując stosowne urządzenia i narzędzia. Po wprowadzeniu zmian lekcje będą miały charakter ćwiczeniowo -warsztatowy. Dzięki temu uczniowie nabędą umiejętności zgodnie z rekomendacjami pracodawców, z którymi szkoła ma zawarte porozumienia i którzy uczestniczą w konstruowaniu założeń projektu.
Z efektów proj. skorzystają: szkoła: wzbogaci ofertę edukacyjną i będzie korzystać ze sprzętu po zakończeniu projektu w swojej działalności statutowej, młodzież: jako absolwenci tego zawodu będą lepiej przygotowani do pracy, nauczyciele: nabędą kompetencje i umiejętności oraz pracodawcy: zyskają wykwalifikowanego pracownika.

Cel projektu:
Celem projektu jest wzbogacenie oferty edukacyjnej Technikum nr 2 w ZSEH w Olsztynie poprzez unowocześnienie treści i metod kształcenia w zawodzie technik informatyk oraz podniesienie umiejętności i kompetencji 4 nauczycieli (2K, 2M) w ramach kursu i stażu oraz przystosowanie jednej pracowni do nauki w zawodzie w okresie od 01.04.2025 r. do 30.06.2026 r..

Zakres projektu obejmuje:
1. Staż dla uczestników
Uczestnicy (2K, 2M) będą objęci wsparciem w postaci 40-godzinnego (zegarowe) stażu realizowanego u pracodawcy, z którym szkoła podpisała porozumienie i który współpracuje w tworzeniu koncepcji projektu. Termin realizacji stażu: II.2026- V.2026.
2. Kurs dla uczestników
W ramach zadania 4 nauczycieli (2K, 2M) ukończy 100-h. (lekcyjne) kurs  nadający umiejętności zawodowe, które są niezbędne do nauczania treści zgodnie z potrzebami pracodawców. Tematykę kursu opracowano we współpracy z pracodawcami, z którymi szkoła podpisała porozumienia i na rzecz których realizowany jest projekt. Zakres tematyczny kursu:
I.    Konfiguracja routerów
II.    Konfiguracja przełączników
III.    Konfiguracja punktów dostępowych (AP)
IV.    Konfiguracja systemu operacyjnego Windows serwer
3. Unowocześnienie oferty kształcenia
W ramach tego zadania wprowadzone zostanie w ramach kwalifikacji rynkowej specjalizacja Bezpieczeństwo w sieci zgodnie z przygotowaną przez IBE w 2023 r. Sektorową Ramę Kwalifikacji dla Cyberbezpieczeństwa. Modyfikacja treści nastąpi we współpracy z pracodawcami, którzy współpracują ze szkołą przy tworzeniu koncepcji projektu i z którymi szkoła zawarła porozumienia. Cyberbezpieczeństwo to obecnie jeden z najistotniejszych sektorów polskiej i światowej gospodarki. Rewolucja cyfrowa oraz rosnąca informatyzacja wszystkich dziedzin życia społecznego niosą ze sobą nowe zagrożenia dotyczące bezpieczeństwa w sieci.
4. Przygotowanie pracowni
Aby zapewnić warunki do nauki w unowocześnionym zawodzie należy przygotować pracownie. Po wprowadzeniu unowocześnionych treści niezbędne będą dwie pracownie wyposażone w różne urządzenia peryferyjne i przeznaczone do nauki różnych zagadnień. W jednej pracowni będą odbywały się zajęcia praktyczne dotyczące routingu, umiejętność konfiguracji routerów i przełączników różnych producentów. Uczniowie będą pracować na maszynach wirtualnych stąd niezbędne jest wyposażenie komputerów w karty sieciowe różnych producentów dużą ilość pamięci RAM min 32 GB, monitory o przekątnej minimum 27”. Routery i przełączniki będą znajdować się w istniejących szafach dystrybucyjnych Uczniowie w czasie zajęć zbudują własną sieć, skonfigurują urządzenia sieciowe zgodnie z realizowanym zadaniem. Dzięki maszynom wirtualnym każdy uczeń mając fizycznie jeden komputer wirtualnie może mieć kilka maszyn z różnymi systemami operacyjnymi
W drugiej pracowni będą odbywać się zajęcia związane tematycznie z fizyczną topologią sieci, z okablowaniem miedzianym i światłowodowym, testowaniem okablowania i połączeń oraz z szeroko rozumianą ochroną danych. Pracownia ta będzie wyposażona w komputery, dodatkowe dyski do technologii RAID, urządzenia NAS do archiwizacji, spawarki światłowodowe, testery okablowania i zasilacze awaryjne. Pracownia będzie przystosowana do ergonomicznej pracy z wykorzystaniem wielu urządzeń peryferyjnych. Zostanie zmienione oświetlenie, instalacja elektryczna oraz wykładzina na antypoślizgową. Zostanie zamontowany klimatyzator, ponieważ urządzenia generują duże ilości ciepła.

Termin realizacji projektu:
01.04.2025 r. do 30.06.2026 r.

#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie

 

 

Pogoda