Idź do treści strony
Gospodarka

Wsparcie Związku ZIT MOF Olsztyna środkami Pomocy Technicznej FEWiM 2021-2027 - Etap I

Program Operacyjny: Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027
Priorytet: FEWM.13 Pomoc Techniczna EFRR
Działanie: FEWM.13.01 Pomoc techniczna EFRR
Wartość projektu: 5 382 352,95 zł
Dofinansowanie: 4 575 000,00 zł

Opis projektu (efekty, rezultaty):
Realizacja projektu planowana na lata 2024-2026 ma wspierać rozwój wiedzy i kompetencji niezbędnych do wdrażania strategii ZIT oraz Planu zrównoważonej mobilności MOF Olsztyna (SUMP). Będzie to możliwe m.in. dzięki wymianie informacji i doświadczeń, a także finansowaniu wsparcia eksperckiego, analiz i badań. Chcemy, aby instrument ZIT był jak najlepiej wykorzystany w najbliższych latach dla rozwoju całego miejskiego obszaru funkcjonalnego Olsztyna.

Cel projektu:
Celem projektu jest wsparcie wdrażania instrumentu terytorialnego - Związku ZIT MOF Olsztyna w zakresie: - kształtowania nowych kompetencji pracowników ZIT poprzez działania szkoleniowe - działanie przyczyni się do pozyskania nowych kompetencji pracowników zaangażowanych w działania związane z wdrażaniem instrumentu terytorialnego. Przyczyni się również do wzmocnienia posiadanych już kompetencji i umiejętności pozwalających na skuteczne działania przy wdrażaniu instrumentu terytorialnego. - wymianę doświadczeń - ważnym elementem jest wymiana doświadczeń i dobrych praktyk między regionami, gminami i partnerami społeczno-gospodarczymi. Pozwala to inspirować się nawzajem i często prowadzi do powstania nowych, ciekawych projektów lokalnych oraz często regionalnych. Organizacja tego typu forum wymiany doświadczeń pozwoli na wymianę doświadczeń, poglądów, opinii, przeprowadzenie dyskusji i stworzy możliwości kreowania dalszej drogi rozwoju Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna. - finansowanie wsparcia eksperckiego oraz badań i doradztwa niezbędnego do właściwej realizacji strategii ZIT MOF Olsztyna oraz Planu Zrównoważonej Mobilności Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna. Działania będą polegały na opracowaniu opisanych w dokumentach działań monitoringowych i ewaluacyjnych.

Zakres projektu obejmuje:
Projekt składa się z 5 zadań:
1. Badania do modelu ruchu - zamówienie zestawu badań niezbędnych do zasilenia modelu ruchu dla MOF Olsztyna (m.in. pomiary natężenia ruchu drogowego, rowerowego i pieszego, potoków pasażerskich w komunikacji zbiorowej oraz przewozu towarów, badania zachowań komunikacyjnych, analizy demograficzne).
2. Badania ewaluacyjne i monitornigowe - monitoring realizacji Planu zrównoważonej mobilności MOF Olsztyna (SUMP) oraz ewaluacja Strategii MOF Olsztyna 2030+ Nowe wyzwania.
3. Konferencja ZIT MOF Olsztyna - spotkanie przedstawicieli związków ZIT z całego kraju połączone z wizytą studyjną dla zapoznania gości z efektami dotychczas realizowanych projektów ZIT.
4. Model ruchu dla MOF Olsztyna - zakup oprogramowania do modelowania ruchu w MOF Olsztyna (licencja dla oprogramowania, instalacja, konfiguracja i uruchomienie, niezbędne aktualizacje i szkolenia oraz wizyty wizyty studyjne u użytkowników analogicznych rozwiązań).
5. Podnoszenie kwalifikacji pracowników zaangażowanych w realizację instrumentu ZIT - z zakresu niezbędnego do efektywnego wdrażania Strategii MOF Olsztyna (np. monitoring i ewaluacja, partycypacja społeczna, zamówienia publiczne, zagospodarowanie przestrzenne, model funkcjonalno-przestrzenny itp.).

Grupy docelowe:
- Partnerzy przygotowujący strategie terytorialne realizowane jako ZIT.
- Pracownicy instytucji uczestniczących w systemie realizacji Programu i wykonujących działania niezbędne do skutecznego wdrażania FE i ich wykorzystania.
- Partnerzy wymienieni w art. 8.1 rozporządzenia 2021/1060,

Termin realizacji projektu: 01.12.2024 r. – 31.12.2026 r.

#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie

 

Pogoda