Idź do treści strony
Gospodarka

Projekt "Poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w Olsztynie" dofinansowany ze środków Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań "Razem Bezpieczniej" im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024 (2022 r.)

Wartość projektu: 100 000 zł

Dofinansowanie: 90 000 zł

Przedmiotem projektu jest:
1. Wykonanie doświetlenia czterech przejść dla pieszych w Olsztynie poprzez montaż nowego oświetlenia LED w następujących lokalizacjach:
a) ul. Bartąska 8 (w pobliżu osiedlowy sklep Biedronka),   
b) Orłowicza 6 (w pobliżu Przychodnia Zdrowia Publicznego oraz liczne osiedlowe punkty usługowe),                                                                                  
c) Grunwaldzka/Szarych Szeregów (w pobliżu targowisko miejskie oraz liczne punkty usługowe).
d) ul. Bałtycka/Żurawia (w pobliżu liczne osiedlowe punkty usługowe).                             

2. Przeprowadzenie kampanii edukacyjnej:
a) produkcja dwóch filmów edukacyjnych pn. „Bezpieczna droga do szkoły” – skierowany do młodych uczestników ruchu drogowego oraz pn. „Nie warto ryzykować” – skierowany do uczniów klas ponadpodstawowych eksperymentujących z substancjami psychoaktywnymi.
b) organizacja konkursu plastycznego pn. „Bezpieczna droga do szkoły”  dla dzieci klas I-III szkół podstawowych. Nagrodą w konkursie będzie pięć smartwatchy z gps.
c) organizacja warsztatów z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, których głównym celem będzie przybliżenie zagrożeń, jakie mogą wydarzyć się podczas przemieszczania się w ruchu ulicznym, kształtowanie świadomości niebezpieczeństw związanych z pokonywaniem drogi między domem a szkołą, kształtowanie umiejętności postępowania w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. Spotkania edukacyjne nakierowane będą przede wszystkim na przypominanie i kształtowanie w świadomości dzieci potrzeby zwiększonej uwagi w miejscach, gdzie dochodzi do przecinania się kierunków ruchu. Podczas warsztatów nastąpi także prezentacja widoczności po zmroku pieszego wyposażonego w elementy odblaskowe oraz bez tego typu elementów, aby uświadomić szczególną rolę odblasków w zwiększaniu widoczności na drodze. Uczestnikami spotkań edukacyjnych będzie 90 dzieci z klas I – III szkół podstawowych.
Warsztaty poprowadzone zostaną przez Miejskiego Inspektora Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z udziałem przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie i Straży Miejskiej. Dodatkowym elementem warsztatów będzie film edukacyjny pn. „Bezpieczna droga do szkoły” oraz kurs pierwszej pomocy. Podczas warsztatów dzieci otrzymają odblaski oraz opaski odblaskowe.
d) organizacja warsztatów z zakresu zagrożeń w ruchu drogowym stwarzanych przez osoby będące pod wpływem alkoholu i innych substancji psychoaktywnych. Warsztaty przeprowadzone zostaną wśród 90 uczniów klas I szkół ponadpodstawowych.  
Warsztaty przeprowadzone zostaną przez pracowników Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień. Uczestnicy obejrzą film edukacyjny pn. „Nie warto ryzykować”, a na koniec spotkania otrzymają bidony ze specjalnym nadrukiem oraz opaski odblaskowe.
e) spotkania poświęcone bezpieczeństwu osób starszych pod nazwą „Bezpieczny Senior”,w których udział weźmie 60 seniorów zrzeszonych przy Radzie Olsztyńskich Seniorów. Podczas spotkań omówione zostaną sytuacje, w jakich najczęściej osoby starsze stają się ofiarami przestępstw. Wykłady poprowadzą przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Gutkowie oraz Przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Olsztyna. Uczestnicy spotkań dowiedzą się, jak unikać sytuacji niebezpiecznych. Omówione zostaną następujące tematy: przemoc wobec osób starszych, jak nie dać się oszustom, metody działania i techniki manipulacji stosowane przez sprawców oszustw, zagrożenia dla seniorów w Internecie (cyberbezpieczny senior), senior w ruchu drogowym, rola i działanie strażnika w społeczności lokalnej. Będzie to również okazja przedstawienia przez Seniorów swoich potrzeb w zakresie bezpieczeństwa. Natomiast, przedstawicielom podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, pozwoli na poznanie realnych potrzeb olsztyńskich seniorów, gdyż spotkania  będą prowadzone w formie wykładów połączonych z dyskusją. W efekcie ten format spotkań pozwoli na wykreowanie mechanizmów współpracy pomiędzy Seniorami a Policją i Strażą Pożarną, co w rezultacie podniesie poziom zaufania Seniorów do Policji i Straży Pożarnej. Wśród Seniorów, zostanie przeprowadzona anonimowa ankieta, która pozwoli na szersze poznanie ich potrzeb. Praktyczną pamiątką ze spotkania będą kamizelki odblaskowe z napisem „Bezpieczny Senior” oraz opaski odblaskowe. 

  • Materiały skierowane do uczniów szkół podstawowych - ulotka
  • Materiały skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych - ulotka
  • Materiały dla seniorów - ulotka
Pogoda