Idź do treści strony
Культура

Chór im. prof. W. Wawrzyczka

Założony w 1952 roku z inicjatywy prof. Wiktora Wawrzyczka przez ponad pół wieku nieprzerwanej działalności artystycznej wykonał około 1600 koncertów. Repertuar zespołu muzycznego stanowią głównie: pieśni a cappella polskich i obcych kompozytorów od muzyki dawnej do czasów współczesnych, utwory sakralne, standardy muzyki rozrywkowej, artystyczne opracowania polskich i zagranicznych pieśni ludowych a także kolędy i pastorałki z różnych stron Polski i świata. Zespół, wraz ze znakomitymi solistami i orkiestrami symfonicznymi na scenach koncertowych Polski i świata, wykonuje również duże dzieła wokalno-instrumentalne. Chór jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Chór działa przy Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Collegium Musicum


Powstał i działa nieprzerwanie od grudnia 1977 roku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie. Dyrygentem chóru jest od 1985 roku Janusz Wiliński. Zorganizowany na wzór XVII-wiecznych towarzystw muzycznych zespół, skupia muzyków amatorów, absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej oraz Wydziału Pedagogiki i Wychowania Artystycznego UWM w Olsztynie, ale także lekarzy, studentów, nauczycieli, prawników, ekonomistów i biznesmenów. U podstaw licznych sukcesów zespołu leży nie tylko profesjonalne wykształcenie, ale przede wszystkim fascynacja śpiewem. Klimat wspólnych zainteresowań, systematyczne pogłębianie wiedzy i umiejętności oraz wytrwałość w dążeniu do realizacji postawionych przez dyrygenta celów, pozwoliły stworzyć zespół o bardzo wysokim poziomie artystycznym. Liczne prezentacje festiwalowe, nagrody w znaczących konkursach krajowych i zagranicznych, nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe to tylko zewnętrzne oznaki sukcesu, jaki stał się udziałem zespołu. Istotą owego sukcesu jest bowiem radość śpiewu zespołowego, którą chórzyści odnajdują we wspólnej pracy i przekazują swym słuchaczom. Zespół wykonał kilkaset koncertów w kraju i zagranicą, śpiewając w kościołach, profesjonalnych i zaimprowizowanych salach koncertowych oraz szkołach. Zespół przygotował i wykonał kilkadziesiąt dzieł oratoryjno - kantatowych. Z dużym powodzeniem koncertował w Finlandii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Bułgarii, Rosji, na Węgrzech, w USA, Wielkiej Brytanii i Francji uzyskując bardzo dobre recenzje i opinie.

Medici pro Musica


Zespół wokalny lekarzy powstał 1992 r. Ma w swoim dorobku repertuar obejmujący czasy od renesansu i baroku po współczesne kompozycje. Grupa przyjaciół, koleżanek i kolegów z pracy, z potrzeby serca z miłości do muzyki zaczęła spotykać się, ćwiczyć i śpiewać pod kierunkiem dyrygenta i opiekuna artystycznego Bogusława Palińskiego, absolwenta Katedry Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Oprócz systematycznie organizowanych koncertów kameralnych chór brał udział m.in. w prawykonaniu Oratorium Feliksa Nowowiejskiego "Powrót syna marnotrawnego", a z udziałem Orkiestry Filharmonii Olsztyńskiej oraz chóru lekarzy ze Szczecina wykonał "Requiem d-mol" W. A. Mozarta i "Messa di Gloria" G. Pucciniego. Pochlebne recenzje "Medici pro Musica" zawdzięcza wykształceniu muzycznemu większości wykonawców, ich praktyce w chórach uczelni medycznych oraz nieustającemu zapałowi w pracy i doskonalenia brzmienia chóru.

Bel Canto


Akademicki chór "Bel Canto" Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie powstał w 1996 roku. Założycielem i dyrygentem zespołu jest Jan Połowianiuk, adiunkt w Katedrze Muzyki Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego. Repertuar zespołu stanowi typowa literatura chóralna od średniowiecznego chorału gregoriańskiego, przez renesansowe motety i madrygały, pieśni wybitnych kompozytorów epoki baroku, klasycyzmu i romantyzmu, aż po kompozycje współczesne. Jest to muzyka zarówno religijna, jak i świecka. Większość repertuaru stanowią pieśni a cappella. W swym dotychczasowym dorobku koncertowym chór posiada również wielkie dzieła muzyki wokalno-instrumentalnej. "
Chór "Bel Canto" bardzo często koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą. Wystąpił w wielu konkursach chóralnych zdobywając w nich tytuł laureata. Chór razem z olsztyńskim zespołem "Czerwony Tulipan" wydał płytę pt. "Kolędy". Nagrania chóru znalazły się również na 4 płytach wydawanych przez Fundację "Muzyka Cerkiewna".
W maju 2005 r chór dokonał polskiego prawykonania "Liturgii Św. Jana Złotoustego op.41" Piotra Czajkowskiego, w trakcie inauguracji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej Hajnówka 2005.

Pro Forma


Chór kameralny Pro Forma powstał w 2000 roku pod patronatem Muzeum Warmii i Mazur, gdzie przygotowuje i najczęściej prezentuje swój repertuar. Program koncertów PRO FORMA ściśle koresponduje z zabytkowymi wnętrzami olsztyńskiego zamku – siedziby Muzeum, obejmując głównie dzieła Renesansu i Baroku, a także współczesne utwory chóralne inspirowane muzyka dawną oraz stylizacje folkloru Warmii i innych regionów. Są w nim również nieco lżejsze formy: spirituals, standardy muzyki rozrywkowej w opracowaniach a cappella, kolędy i pastorałki. Znakiem rozpoznawczym zespołu oprócz stylowego i wysmakowanego brzmienia są interpretacje pełne ekspresji i radości wspólnego muzykowania, co można również potraktować jako swoiste artystyczne Credo wokalistów chóru, działającego pod kierunkiem Marcina Wawruka. 16–to osobowy zespół mimo krótkiego stażu koncertował już z powodzeniem na festiwalach i konkursach w kraju i za granica odnosząc znaczące sukcesy. Największym osiągnięciem w krótkiej historii zespołu stało się dwukrotne zdobycie Nagrody Głównej “Zlotej Lutni im. Jerzego Libana” podczas 32 i 33–go Ogólnopolskiego Turnieju Chórów “LEGNICA CANTAT” w latach 2001 i 2002.
Wysoka forma zespołu została potwierdzona nagrodami specjalnymi tego prestiżowego konkursu: dla zespołu o najlepszych walorach brzmieniowych, za najlepiej wykonany utwór o tematyce religijnej, nagroda „nieoficjalnego jury” złożonego z kilkudziesięciu dyrygentów chóralnych, a także nagroda indywidualna dla Marcina Wawruka – najlepszego dyrygenta Turnieju.

Pogoda