Idź do treści strony
Влада Міста

Newsletter

17.02.2015 12:26

17 lat wspólnych doświadczeń

offenburg

III Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie oraz Oken-Gymnasium w Offenburgu w tym roku obchodzą 17 rocznicę polsko-niemieckiej współpracy. Inicjatywa wymiany młodzieży rozpoczęła się w 1998 roku, dzięki zaangażowaniu ówczesnych dyrektorów szkół: Witolda Karpińskiego i Manfreda Koppa oraz ogromnemu zaangażowaniu Georga Dietricha. 

 

Współpraca szkół odbywa się w formie cyklicznych, najczęściej corocznych spotkań młodzieży i kadry nauczycielskiej, podczas których podejmowane są wspólnie różnorodne działania w celu:

- wykorzystywania dobrych doświadczeń w działalności obu placówek,

- poznania się, współpracy i wspólnej zabawy młodzieży,

- poznania życia w obu krajach poprzez uczestniczenie w codziennym funkcjonowaniu rodziny partnera,

- doskonalenia znajomości i umiejętności posługiwania się językiem niemieckim oraz poznawania języka polskiego przez partnerów niemieckich,

- uczestniczenia w zajęciach szkolnych w celu  porównania szkolnictwa obu krajów,

- poznania kultury i zabytków miast regionu Schwarzwaldu oraz Warmii i Mazur,

- poznania piękna przyrody obu regionów,

- prowadzenia wspólnych projektów. 

Przykładem wspólnego projektu było „Spotkanie Przyjaciół” zorganizowane w roku 2004 - międzynarodowa impreza integracyjna, która odbyła się z okazji 40-lecia III LO oraz z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Międzynarodowy teatr młodzieżowy, koncert, seminarium naukowe uczniów, spotkanie z władzami Miasta Olsztyna oraz szereg towarzyszących imprez rozrywkowych pozwoliły poznać bogactwo i różnorodność kultur obu narodów oraz  dobrze przygotować młodzież do aktywnego uczestnictwa w życiu zintegrowanej Europy.

Spotkania młodzieży obu szkół są ważnym elementem życia III LO. Uatrakcyjniają ofertę edukacyjną szkoły wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów co do szerokich kontaktów szkoły ze środowiskiem europejskim, a tym samym przygotowują młodzież do samodzielnego już utrzymywania stosunków międzynarodowych. Ich forma rozwija się, ewoluuje wykorzystując np. nowoczesne formy komunikacji internetowej, ale zawsze odwołują się do już 17-letniej tradycji osobistych spotkań uczniów szkół partnerskich. 

Sponsorami wymiany w Polsce są: Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM/DPJW) oraz Urząd Miasta w Olsztynie.

 

PREZENTACJA O WSPÓŁPRACY SZKÓŁ 

Powróć do archiwum
Pogoda