Idź do treści strony
Влада Міста

Newsletter

Wśród nowotworów kobiecych rak trzonu macicy najłatwiej poddaje się leczeniu. Ale zaawansowany daje przerzuty. Co zrobić, żeby wcześnie wykryć zmiany? Czy można uniknąć choroby?

Rak trzonu macicy (inaczej rak endometrium) jest najczęściej diagnozowanym nowotworem ginekologicznym. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów stanowi 7% wszystkich zachorowań na nowotwory u kobiet.

Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta z wiekiem. Rocznie dotyka ona ponad 6000 pań, głównie po 50 roku życia. Około 5% przypadków rozpoznawanych jest u kobiet poniżej 40 roku życia.

Czy mamy możliwość obniżyć ryzyko zachorowania?

Rak trzonu macicy jest jedną z wielu chorób, w której styl życia ma znaczenie dla jej rozwoju oraz skuteczności leczenia. Zadbaj o właściwą dietę, która ustabilizuje wagę, ciśnienie i poziom cukru w organizmie.

Pamiętaj o aktywności fizycznej, dostosowanej do swoich możliwości.

Zadbaj o siebie!

Niezależnie od czynników ryzyka regularne wizyty ginekologiczne to podstawa profilaktyki zdrowotnej kobiet. Do poradni ginekologicznej nie potrzebujesz skierowania.

Badania diagnostyczne lub kontrolne zleca lekarz w trakcie wizyty.

Bez skierowania od lekarza możesz wykonać cytologię w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy

SZCZEGÓŁY PROGRAMU

 

M.in. o tym o tym, jakie objawy powinny nas zaniepokoić oraz jak zadziałać profilaktycznie dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:

PROFILAKTYKA - RAK ENDOMETRIUM - MATERIAŁY EDUKACYJNE

 

Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie o tym jakie są główne czynniki ryzyka i jak ustrzec się przed chorobą mówi nasz ekspert - lek. Robert Wasiński ginekolog, położnik.

Rak endometrium dotyczy 6 000! kobiet rocznie | Profilaktyka jest bardzo ważna

Pogoda