Będą kolejne koperty życia
Olsztyn pamięta o seniorach. Wkrótce ponownie mają być dostępne koperty, w których można umieścić informacje, o których powinni wiedzieć ratownicy.
Dzień Babci i Dziadka to doskonała okazja, by przypomnieć o ułatwieniach, na jakie mogą liczyć seniorzy ze stolicy regionu. O dziadkach pamiętali uczniowie, nie zapomina także samorząd.
Stan zdrowia, przyjmowane leki, alergie i uczulenia na medykamenty, kontakty do najbliższej rodziny lub opiekunów - m.in. te informacje znajdują się w kopertach życia. Wypełnione dokumenty trafiają do plastikowego opakowania, a to ląduje np. w lodówce, na którą przyczepiany jest specjalny magnes.
Pierwsze koperty trafiły do olsztynian pod koniec kwietnia poprzedniego roku. Wówczas przygotowaliśmy 1,5 tys. egzemplarzy, które bardzo szybko zostały rozdysponowane między seniorów. Na przełomie lutego i marca powinny być dostępne kolejne takie koperty.
W Olsztynie działa też telefon życzliwości. To szansa na darmowe porady z zakresu prawa oraz psychologii. Doświadczeni wolontariusze czekają pod numerem telefonu 89 522 28 20 w poniedziałki, środy i czwartki między 13:30 a 15:30. Z porad korzysta od kilku do kilkunastu osób dziennie.
Z porad prawnych - tym razem 65-latkowie i starsi - mogą korzystać podczas bezpośrednich spotkań. Punkty nieodpłatnych porad prawnych utworzyliśmy w czterech lokalizacjach, m.in. w pokoju nr 19 Urzędu Miasta przy ul. Wyzwolenia 30.
W Olsztynie mieszka ok. 42 tysięcy osób, które mają więcej niż 60 lat. Większość, bo 22 tysiące, to kobiety. Seniorzy mogą korzystać m.in. z usług 27 domów pomocy społecznej.
Powróć do archiwum