Idź do treści strony
Влада Міста

Newsletter

14.12.2012 14:20

Co dalej z barbakanem?

W Hotelu Dyplomat przy ul. Dąbrowszczaków w Olsztynie trwa seminarium „Teoretyczne i praktyczne aspekty średniowiecznych fortyfikacji w świetle olsztyńskiego odkrycia archeologicznego”. W spotkaniu udział bierze Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna i przedstawiciele olsztyńskich instytucji oraz stowarzyszeń i organizacji, którym bliski jest temat niezwykłego odkrycia obok Wysokiej Bramy.


Miejski Konserwator Zabytków zaplanował tematyczne seminarium, podczas którego omawiane są olsztyńskie odkrycie – barbakan. O ile odpowiedź na pierwsze pytanie – brzmi – wyeksponować, o tyle odpowiedź na drugie wymaga konsultacji ze specjalistami – uzupełnia prezydent. Tematyka seminarium skupia się na praktycznych aspektach analogicznych przedsięwzięć. Nasi goście przedstawią kilka pozytywnych i kilka negatywnych realizacji, będą wskazywać zalety i wady różnych rozwiązań -  mówi Anna Juszczyszyn, miejski konserwator. Pierwsze konsultacje eksperckie już się odbyły, to bardzo ciekawe spotkanie – uzupełnia.
 
W seminarium udział biora między innymi: prof. dr hab. inż. arch.  Jan Tajchman;  Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu; dr arch. Maria Lewicka, Politechnika Warszawska; dr hab. inż. arch. Jan Salm, Politechnika Łódzka
 
Przypomnijmy, zabytek udało się odkryć archeologom podczas prac poprzedzających rewitalizację placu Jedności Słowiańskiej.  Agata Grygo-Wojciechowska, z ekipy archeologicznej potwierdziła, że odkryta budowla jest świetnie zachowana i miała najprawdopodobniej trzy piętra. W ruinach średniowiecznego barbakanu odnaleziono blisko 120 armatnich kul z XVI wieku - w tym rzadko spotykane kule ceramiczne do rażenia piechoty.

Powróć do archiwum
Pogoda