Czy znasz taki Olsztyn?
Pewnie, nie. Nakładem ogólnopolskiego kwartalnika „Renowacje i Zabytki” ukazał się obszerny materiał poświęcony Olsztynowi. Stolica Warmii i Mazur jest kolejnym miastem po Wrocławiu, Gdyni i Warszawie, które zagościło w cyklu „Miasta Polskie”.
Cykl „Miasta polskie” jest obszerną prezentacją wybranych miast, przygotowywaną we współpracy wydawnictwa z miejscowymi służbami konserwatorskimi i wydziałami architektury. Wybrani autorzy – oprócz przygotowania części historycznej i architektoniczno-urbanistycznej – przedstawiają realizowane inwestycje i wskazują istotnie dla miasta obiekty i kierunki rozwoju. Treść artykułów stanowi znakomity materiał dydaktyczny dla szkół, doskonały przewodnik turystyczny, a przede także interesującą kompilację tematów technicznych dla branży konserwatorsko-budowlanej.
Tematyczne działy poświęcone Olsztynowi to: Założenie i rozwój miasta, Odkrywanie historii miasta, Wyniki badań nieznanych reliktów fortyfikacji Olsztyna, Zabytki średniowieczne i szlak gotyku ceglanego, Najstarsze dachy Olsztyna, Średniowieczne więźby dachowe budowli gotyckich, Co dalej z tablicą astronomiczną Mikołaja Kopernika na zamku w Olsztynie?, Dekoracje na elewacjach kamieniczek Starego Miasta w Olsztynie, Dekoracje na elewacjach kamieniczek Starego Miasta w Olsztynie, Zabytkowe kościoły w Olsztynie, Problematyka konserwacji zabytkowej stolarki okiennej na przykładzie budynku przy ul. Zamkowej 5 w Olsztynie, Od Bet Tahary do Domu Mendelssohna, Z doświadczeń olsztyńskiej Borussii, Dom przedpogrzebowy projektu Ericha Mendelssohna, Architektura secesji i modernizmu, Architektura mieszkaniowa okresu modernizmu, Osiedla mieszkaniowe z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, Olsztyńskie osiedle Kompozytorów, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie - Badania, konserwacja i rekonstrukcja wystroju wnętrz, Zespoły koszarowe - Historia i problematyka konserwatorska, Przykłady rewitalizacji olsztyńskiej architektury poprzemysłowej.
Powróć do archiwum