Idź do treści strony
Влада Міста

Newsletter

26.09.2013 09:10

Deklaracja na rzecz kultury Olsztyna

W ratuszu odbyło się uroczyste wręczenie dorocznych Nagród Prezydenta Olsztyna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury za 2012 rok. Podczas uroczystości, która odbyła się o godzinie 16.30 w sali 219, została także podpisana Deklaracja na rzecz kultury Olsztyna.

Kultura jest tą dziedziną życia, którą trudno jest oceniać i wartościować. Na samorządzie spoczywa obowiązek promocji istotnych dokonań artystycznych, wspierania twórców, szczególnych dokonań w dziedzinie edukacji kulturalnej lub działalności służącej upowszechnianiu kultury i sztuki. Już od 1995 roku samorząd Olsztyna nagradza twórców i działaczy kultury, wybitnie wyróżniający się w swojej twórczości i działalności kulturalnej związanej z Olsztynem lub których nagrodzona twórczość, działalność w znaczący sposób wiąże się z Olsztynem. Od czasu, kiedy Samorząd Olsztyna podjął inicjatywę przyznawania nagród do 2013 roku przyznano ogółem 161 nagród indywidualnych i 34 nagrody zespołowe. Wśród laureatów są wyjątkowe osoby, których wkład w olsztyńską kulturę jest nieprzeciętny, są to m. in.: wybitni aktorzy, muzycy, plastycy, filmowcy, tancerze, literaci, dziennikarze, fotograficy, historycy, chórzyści oraz reżyserzy. Praktycznie laureaci Nagrody Prezydenta reprezentują wszystkie dziedziny kultury.

Spośród wyróżnionych zespołów należy wymienić chociażby Olsztyński Chór Kameralny „Collegium Musicum”, Zespół VADER, Chór Dziewczęcy „Cantabile” PSM, czy szczególnie wyróżniający się w zakresie popularyzacji dziedzictwa kulturowego zespół Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa BORUSSIA. Wśród laureatów są Tamara Bołdak-Janowska, Jan Przełomiec, Marcin Wawruk, Jerzy Sikorski, Wiesław Wachowski, Włodzimierz Jarmołowicz Mariusz Sieniewicz, Anna i Daniel Dramowiczowie, Robert Traba, Irena Telesz, Krzysztof Rościszowski, Janusz Połom, Tomasz Waszczuk, Artur Steranko, Bernadetta Darska i wiele, wiele innych osób..

Podczas uroczystości nastąpił ważny moment dla przyszłości kultury w Olsztynie – podpisanie DEKLARACJI NA RZECZ KULTURY OLSZTYNA. Podpisanie tego dokumentu zostało poprzedzone wieloma spotkaniami przedstawicieli samorządu olsztyńskiego z przedstawicielami środowiska kultury Olsztyna, dla których ludzie i sprawy kultury są niezwykle istotne i stanowią ważny element rozwoju tego miasta. To wynik wspólnych przemyśleń i postanowień na temat tej ważnej dziedziny życia społecznego. Podczas spotkania Prezydent Olsztyna wręczy członkom Obywatelskiej Rady Kultury akty powołania.

 

Nagrody Prezydenta Olsztyna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury w 2012 przyznano następującym osobom:

1. Marii Rubik-Grabskiej - za całokształt pracy twórczej i edukacyjnej w zakresie tkaniny artystycznej
2. Krzysztofowi Dariuszowi Szatrawskiemu - za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury muzycznej i literackiej
3. Antoniemu Grzybkowi - za osiągnięcia i pracę twórczą w dziedzinie plastyki
4. Krzysztofowi Stachowskiemu - za całokształt pracy w dziedzinie upowszechniania w związku z 40-leciem Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”
5. Elżbiecie Skórze – za całokształt pracy twórczej w dziedzinie upowszechniania literatury
6. Annie Korybut-Dziemidowicz – za całokształt pracy twórczej w dziedzinie upowszechniania plastyki
7. Tomaszowi Śrutkowskiemu - za szczególną promocję kultury Olsztyna poprzez redagowanie i wydawanie „Kalendarza Olsztyna”
8. Wiesławie Szymańskiej - za całokształt pracy twórczej w dziedzinie teatru
9. Januszowi Wierzyńskiemu – za całokształt pracy w dziedzinie plastyki z okazji 40-lecia pracy artystycznej
10. Barbarze Raduszkiewicz-Boguszewska – za pracę twórczą w związku z 20-leciem pracy artystycznej.

Przyznano również dwie nagrody rzeczowe, które otrzymają:
1. ks. kan. dr Michał Tunkiewicz – za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury i wartości chrześcijańskich

2. Zespół TRE w składzie: Jakub Golon (fortepian), Michał Niedźwiedź (skrzypce), Emil Olejnik (wiolonczela)  - za szczególną promocję kultury Olsztyna oraz pani Magdalena Niedźwiedź (pedagog z PSM I i II st. w Olsztynie) - za szczególną promocję kultury Olsztyna i edukację muzyczną.

Powróć do archiwum
Pogoda