Dłuuugi rejs
W 2003 roku w głowie kapitana Tomasza Cichockiego zrodził się ambitny plan. Opłynąć samotnie świat dookoła bez zawijania do portów. Po ośmiu latach intensywnych przygotowań pierwsza - łatwiejsza część tego przedsięwzięcia za nim. Wyprawę wspiera Urząd Miasta Olsztyn.
Kapitan Cichocki jest doświadczonym żeglarzem. Do tej pory przepłynął dwukrotnie w jednym sezonie ocean atlantycki, kilkakrotnie po morzach bałtyckim i śródziemnym. Chce opłynąć ziemię dookoła trasą na wschód, bez zatrzymywania się. Wystartuje z Brestu (Francja), następnie oceanem atlantyckim przedostanie się na półkulę południową i przy Przylądku Dobrej Nadziei wpłynie na Ocean Indyjski.
Kolejnym ważnym punktem na trasie kapitana będzie Przylądek Leeuwin. Najbardziej wysunięta na południowy zachód część kontynentu australijskiego. Otworzy się tam przed nim największy i jeden z najniebezpieczniejszych akwenów znanych ludzkości - Ocean Spokojny. Do przylądka Horn kapitan Cichocki dopłynie zapewne po kilku miesiącach, ale po jego pokonaniu będzie to oznaczało, że najgorsze za nim. Tam wróci po wielu miesiącach na Ocean Atlantycki i obierze kurs na port startu - Brest.
Przedsięwzięcia tego nie udałoby się doprowadzić do tego etapu, gdyby nie aktywna pomoc naszych sponsorów i partnerów. KGHM Polska Miedź - sponsor tytularny jachtu, PGNiG i DIALOG. Delphia Jachts - po kapitanie drugi najodważniejszy uczestnik projektu - dostarczyli świetnie przygotowaną i autorską jednostkę Delphia 40.3, która przez najbliższe 300 dni będzie domem i schronem kapitana. Nie zapominamy oczywiście o aktywnej pomocy naszych partnerów - Harken, Eljacht, Ocean Sails, Bakista, Musto, Nautica i UM Olsztyn.
Dzięki teleexpressowi widzowie w całej Polsce będą mogli śledzić zmagania kapitana. Co kilka-kilkanaście dni kapitan będzie miał okazję, za pośrednictwem TVP 1 opowiedzieć o postępach rejsu, spostrzeżeniach, czy po prostu pozdrowić rodzinę. Mniej osób opłynęło samotnie ziemię bez zawijania do portów niź poleciało w kosmos. Jesteśmy skłonni w to uwierzyć, bo woda to ciągle najgroźniejszy z żywiołów. W 1971 roku kapitan Chay Blyth na jachcie „British Steel” opłynął ziemię w 293 dni. Kapitan Cichocki na jachcie „Polska Miedź” ma nadzieję zrobić to szybciej.
Tomasz Cichocki (ur. 05.11.1957 r.) 35 lat doświadczeń, Mazury, Bałtyk, Morze Śródziemne i Ocean Atlantycki. Pływając po morzach (ponad 26 tys. mil) i dwukrotnie (w jednym sezonie), samotnie płynąc przez Atlantyk.
Delphia 40.3 o nazwie POLSKA MIEDŹ. długość - 11,95 m szerokość 3,94 m powierzchnia żagli - 78,1 m.kw.
Przewidywana trasa obejmuje następujące obszary:
start z BREST (Francja) - ocean Atlantycki – trasa na południe - minięcie przylądka Dobrej Nadziei - ocean Indyjski – trasa na wschód - minięcie przylądka Leeuwin - ocean Spokojny – trasa na wschód i południowy wschód - opłynięcie przylądka Horn - ocean atlantycki – trasa na północ Zakończenie rejsu nastąpi w porcie BREST.
TERMINY Prestart - Sopot, Molo - 14 maja 2011r.
Start właściwy - BREST - początek lipca 2011r.
Przewidywany czas trwania rejsu - 300 dni. rejs został zgłoszony (w klasie jachtów jednokadłubowych i rejsów samotnych nonstop dookoła świata) do WORLD SAILING SPEED RECORD COUNCIL ustanowiony przez International Yacht Racing Union (obecnie pod nazwą International Sailing Federation) w 1972 roku
CIEKAWOSTKI kapitan zabiera ze sobą:
prawie 3 tony ekwipunku, w tym 1,5 tony wody pitnej.
ponadto 850 litrów paliwa.
wiatrowe i słoneczne generatory prądu odsalarkę do wody system łączności satelitarnej kamery satelitarne do bezpośredniej transmisji
Organizator rejsu: Krzysztof Mikunda Agencja Reklamowa MATRIX s.c.
Powróć do archiwum