Idź do treści strony
Влада Міста

Newsletter

28.01.2011 07:40

Doskonalenie konsultacji

<xml> </xml><xml> </xml>

Rada Miasta przyjęła nową uchwałę regulującą zasady i tryb przeprowadzania konsultacji społecznych. Celem przedłożonego przez Prezydenta Olsztyna dokumentu jest zaktywizowanie mieszkańców miasta w procesie stanowienia prawa lokalnego. Pozyskanie informacji od obywateli, w tym zwrotnych informacji odnośnie działań administracji, pozwali na lepsze planowanie – komentuje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

 

Doświadczenia związane z funkcjonowaniem społeczeństwa obywatelskiego zarówno na poziomie krajowym, jak i lokalnym wskazują na małą aktywność obywateli w procesie stanowienia prawa powszechnie obowiązującego, w tym miejscowego, w procesach planowania społeczno-gospodarczego, programach wsparcia społecznego czy rozwoju kulturalnego danej społeczności.

W prawie polskim nie istnieje legalna definicja konsultacji społecznych, co nie oznacza, że termin ten nie pojawia się w ustawach. Brak ten uzupełniany jest przede wszystkim w oparciu o słownikową wykładnię tego pojęcia. Cechą wspólną definicji słownikowych jest pojmowanie konsultacji jako procesu zasięgania od kogoś porady, opinii.

Określenie konsultacja społeczna oznacza, że podmiotem do którego zwracamy się o poradę jest nieokreślona grupa ludności. Sens słowa społeczna należy rozumieć niezwykle szeroko, tak w zakresie wykształcenia, wieku, kompetencji i przygotowania merytorycznego konsultowanych jak i w zakresie sposobów przeprowadzania konsultacji.

Konsultacje społeczne są doskonałą metodą na:

1.       pozyskanie informacji od obywateli, w tym zwrotnych informacji odnośnie działań administracji, co pozwala na lepsze planowanie przyszłych działań, określenie priorytetów i wytycznych oraz na poprawę jakości usług i szybsze reagowanie na problemy społeczności lokalnej;

2.       aktywizację mieszkańców, która przyczynia się do rozwoju postaw obywatelskich;

3.       negocjowanie rozwiązań lub kierunków planowanych działań czego efektem jest również legitymizacja działań administracji publicznej;

4.       prowadzenie dialogu z mieszkańcami, zwłaszcza w przypadku braku konsensusu;

5.       wzrost zaufania w relacjach obywatel – administracja publiczna,

6.       poprawę efektywności rządzenia,

7.       akceptację społeczną dla rozwiązań, które nie zawsze są korzystne dla społeczności.

Osiągnięty przez dobrze przeprowadzone konsultacje wzrost zaufania do administracji publicznej, zwalczanie konfliktów drogą rozmowy i prowadzonymi negocjacjami, a także wzrost zainteresowania swoimi sprawami sprzyja również rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego.

Rozpoczęcie prac nad nowym dokumentem spowodowane zostało coraz większą potrzebą prowadzenia konsultacji w ważnych dla mieszkańców sprawach dotyczących rozwiązań z różnych dziedzin życia Miasta. Przyjęta w 2006 r. Uchwała Rady Miasta dotycząca trybu prowadzenia konsultacji społecznych nie zawiera wielu rozwiązań i możliwości technicznych pojawiających się w dobie rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Ponadto coraz większe zainteresowanie zarówno ze strony mieszkańców jak i administracji samorządowej prowadzeniem dialogu w sprawach istotnych dla poprawy jakości życia w mieście spowodowało konieczność dostosowania form i rodzajów konsultacji do możliwości technicznych oraz potrzeb mieszkańców i organizacji pozarządowych.

Przygotowany projekt uchwały został poddany konsultacjom z mieszkańcami Miasta oraz z organizacjami pozarządowymi podczas dwóch spotkań otwartych, jak również poprzez zbieranie uwag do umieszczonego na platformie konsultacji społecznych projektu uchwały.

Powróć do archiwum
Pogoda