Idź do treści strony
Влада Міста

Newsletter

24.10.2012 15:38

Gospodarcze porady

W ratuszu odbyło się spotkanie Rady Gospodarczej działającej przy Prezydencie Olsztyna. Grupa przedsiębiorców, bankowców oraz przedstawicieli Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego skonsultowała z władzami najważniejsze sprawy związane z funkcjonowaniem miasta. Pomysły, opinie i uwagi członków Rady to bardzo ważny głos w rozwoju gospodarczym miasta. Zawsze staramy się je uwzględniać w planowaniu kolejnych inwestycji – mówi Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna.

 
Podczas spotkania poruszonych zostało kilka ważnych spraw dotyczących przyszłości Olsztyna. Dyskusję rozpoczęło przedstawienie przez Wiesławę Nawotczyńską, Skarbnika Miasta założeń do budżetu Gminy na 2013 r., który musi zostać przyjęty do końca stycznia przyszłego roku. Rozmawiano na temat najważniejszych wydatków miasta, o poziomie możliwych dochodów oraz o wysokości deficytu.
 
Sporo czasu poświęcono problemowi ciepłowniczemu w Olsztynie. Członkowie Rady zapoznali się ze wstępnym planem przygotowania inwestycji zabezpieczającej dostawę ciepła w mieście od stycznia 2018 roku – czyli zaraz po zaprzestaniu dostaw ciepła przez Michelin Polska S.A. Konrad Nowak, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej przedstawił dotychczasowe ustalenia, możliwe warianty technologiczne oraz modele biznesowe.  
 
Prezydent Olsztyna poinformował, że nadal prowadzi rozmowy z przedstawicielami fabryki o przedłużeniu dostaw ciepła przez Michelin. Pierwsze spotkanie z nowym dyrektorem właściwie w całości było poświęcone możliwym rozwiązaniom przedłużenia produkcji ciepła przez Michelin. Zarząd olsztyńskiego oddziału koncernu potrzebuje jednak kilku miesięcy, by zweryfikować wszystkie swoje projekty. Oprócz tego gmina prowadzi intensywne działania w poszukiwaniu prywatnego udziałowca budowy nowej elektrociepłowni, która do wytwarzania ciepła mogłaby wykorzystywać np. paliwo pochodzące z odpadów komunalnych przetwarzanych przez ZGOK Sp. z o.o. Poszukiwane są także środki unijne, które odciążyły by budżet Gminy.
 
Kolejnym punktem spotkania była informacja dotycząca „Systemu zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie”. Adam Sierzputowski, prezes Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi omówił stan unijnej inwestycji, która ma rozwiązać problem gospodarki odpadami na terenie 37 gmin środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego.
 
Andrzej Krawczyk, dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta przedstawił bieżący stan rozwoju Olsztyńskiego Obszaru Aglomeracyjnego, który z Rady OOA, której przewodniczącym jest Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna przekształca się Stowarzyszenie. Obecnie trwa przygotowanie statutu organizacji oraz określanie jego głównych zadań. Powołanie takiej formy działalności pozwoli na ubieganie się o środki z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w ramach tzw. funduszy norweskich.

Powróć do archiwum
Pogoda