Idź do treści strony
Влада Міста

Newsletter

16.12.2010 12:40

IV górą!

 

Zakończyła się pierwsza seria High School Programming League, międzynarodowego konkursu programistycznego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W czołówce ligi są licealiści z IV Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie.

W imprezie może uczestniczyć każdy, kto interesuje się programowaniem i przedmiotami ścisłymi, a zwłaszcza matematyką i informatyką. Liga HSPL jest organizowana po raz trzeci, a jej wyróżnikiem jest długi czas na rozwiązanie zadań (około 4 tygodni). Z tego względu uczestnicy mają okazję uczyć się w trakcie konkursu poszerzając swoją wiedzę, głównie z zakresu algorytmiki. W ostatniej serii uczestnicy obliczali szansę wygranej niezwykle przebiegłego hazardzisty, rozwiązywali problem związany z podzielnością liczb, dekodowali ukryte hasła, generowali sumy z ustalonym parytetem parzystych i nieparzystych składników oraz szacowali koszt rozmieszczenia centrów dystrybucji pewnej firmy.

O zwycięstwie zadecydowała jakość rozwiązania tego ostatniego zadania. Najlepsze nadesłał Damir Ferizovic z miasta Bosanski Petrovac, ale drużynowo najlepiej wypadli uczniowie IV LO w Olsztynie.

Najlepsi uczestnicy ligi: 1. Damir Ferizovic (Mješovita Srednja Škola Bosanski Petrovac, Bośnia i Hercegowina) 2. Marcin Smulewicz (LO im. Bolesława Prusa w Skierniewicach) 3. Pavel Kunyavskiy (Physico-technical Lyceum #1, Saratov, Rosja) 4. Adam Czapliński (IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Olsztynie) 5. Bartosz Tarnawski (Zespół Katolickich Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Katowicach)

Najlepsze szkoły: 1. IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Olsztynie, Polska (opiekun: Magda Burakowska) 2. Physico-technical Lyceum #1, Saratov, Rosja (opiekun: Udalova Tatyana Lvovna) 3. Spojena Škola Novohradska, Słowacja (opiekun: Ondrej Demáček)

Nad układaniem zadań pracują entuzjaści skupieni wokół portalu spoj.pl, na którym odbywa się konkurs – są wśród nich zawodowi programiści i naukowcy, w tym z Politechniki Gdańskiej. Dzięki ich zaangażowaniu możliwe jest przemycenie dość zaawansowanych zagadnień w języku zrozumiałym dla młodych uczestników, a profesjonalną platformę do rozegrania konkursu dostarcza Sphere Research Labs. Być może to połączenie sprawia, że ponad tysiąc uczestników z ośmiu krajów poświęcało długie, jesienne wieczory łamiąc głowę nad zadaniami. Udział w konkursie nie wymaga żadnych opłat, a organizatorzy zapewniają przyjazną atmosferę zarówno dla mistrzów programowania jak i nowicjuszy!

Każdy może się jeszcze przyłączyć i spróbować swoich sił w kolejnej serii, która zacznie się 17 stycznia. Więcej informacji można znaleźć na stronie konkursu: http://hs.spoj.pl/.

http://hs.spoj.pl/.

 

 

 

Powróć do archiwum
Pogoda