Konferencja Firm Wodociągowych
W Olsztynie odbyła się VI Regionalna Konferencja Firm Komunalnych „Prawne i praktyczne aspekty zarządzania gospodarką wodno-ściekową”.
O wyzwaniach stojących przed Izbą Gospodarczą Wodociągi Polskie, która w 2012 r. obchodzi jubileusz XX-lecia, mówiła dyrektor Izby Dorota Jakuta. – Dziś w Polsce działa ok. 1600 przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych – mówiła pani dyrektor. – Do sieci kanalizacyjnej ma dostęp ponad 86 proc. mieszkańców miast. W 2010 r. w całej Polsce na inwestycje w branży wydatkowano ponad 9 mld zł, z tego 2,5 mld to środki unijne.
Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie skupia 450 przedsiębiorstw rynku wody i ścieków. Głównym zadaniem izby jest zabieganie o poprawę warunków funkcjonowania sektora wodno-kanalizacyjnego. Przedstawiciele i eksperci izby na bieżąco interpretują i oceniają obowiązujące przepisy, monitorują propozycje zmian, uczestniczą w tworzeniu prawa dotyczącego branży i wprowadzaniu rozwiązań usprawniających funkcjonowanie branży. Reprezentują interesy swoich członków na forum ogólnopolskim, szczególnie wobec organów państwa i samorządu. Jednym z ważniejszych zadań jest działanie na rzecz ochrony środowiska, w tym na rzecz oszczędzania i ochrony wody.
- Dwadzieścia lat temu trzeba było wodę z wodociągu przegotować, żeby ją wypić. Teraz bez ryzyka można ją pic prosto z kranu – podsumowała Dorota Jakuta.
O problemach związanych z ustanawianiem służebności przesyłu, ponoszonych przez wodociągi opłatach z tym związanych oraz o przesłankach zasiedzenia mówił prof. dr hab. Bartosz Rakoczy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Patronat honorowy nad konferencją objęli Wojewoda Warmińsko-Mazurski oraz Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie, zaś patronat naukowy sprawował Uniwersytet Warmińsko-Mazurski oraz Politechnika Białostocka.