Idź do treści strony
Влада Міста

Newsletter

10.09.2020 15:05

Mandat za śmieci

Weszły w życie nowe przepisy, które dają większe uprawnienia dla straży miejskich. Za niesegregowanie śmieci lub zgłaszanie mniejszej niż faktyczna liczby mieszkańców grozi mandat.

- Szacujemy że 10% olsztynian nie płaci za śmieci, konsekwencje czyli koszt takich zachowań ponoszą pozostali, uczciwi mieszkańcy- informuje Zdzisław Zdanowski, dyrektor ratuszowego wydziału ochrony środowiska - dlatego cieszymy się ze wszystkich narzędzi które pozwolą uregulować ten problem.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji strażnicy miejscy mogą ukarać osoby  niesegregujące odpady lub niepłacące za śmieci.

- Mandat w wysokości do 500 zł może też zostać nałożony na osobę, która nie złożyła deklaracji śmieciowej - podkreśla Jarosław Lipiński, komendant Straży Miejskiej w Olsztynie - Takiej samej kary może się spodziewać mieszkaniec, który podał w deklaracji, że pod danym adresem mieszkają trzy osoby, a w rzeczywistości jest ich pięć.

– O takie przepisy postulowało wiele samorzadów. Nie rozwiązują one wszystkich problemów, ale nieuchronność i wysokość kary może być przestrogą - dodaje Zdanowski.

Powróć do archiwum
Pogoda