Idź do treści strony
Влада Міста

Newsletter

09.04.2010 12:41

MIZAR

Multimedialna Infrastruktura Zasobów Astronomii dla Regionu – to olsztyński projekt, który ma szanse na dofinansowanie z Unii Europejskiej. Dzięki projektowi olsztyńska wieża ciśnień czyli obserwatorium astronomiczne może być wyjatkowo oświetlone i wyposazone w nowoczesny sprzęt. Wniosek o dofinansowanie złożyliśmy jako pierwsi, teraz czekamy na wyniki oceny formalnej i merytorycznej.  

Do Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury (Priorytet: 2. Turystyka Działanie: 2.1 Wzrost potencjału turystycznego Poddziałanie: 2.1.5 Dziedzictwo kulturowe) złożyliśmy projekt, który kompleksowo obejmuje działalność obserwatorium astronomicznego. Wieża ciśnień, w której znajduje się obserwatorium została zrewitalizowana w 2006 roku ze ZPORR-u, teraz czas na wyposażenie i zagospodarowanie terenu wokół wieży. Koszt całkowity przedsięwzięcia to 2 020 197,10 zł. Zakładamy że procent dofinansowania będzie bliski 50% - powiedziała Małgorzata Carniel, z wydziału Obsługi Funduszy Europejskich.  

Opis projektu: W ramach projektu MIZAR – Multimedialna Infrastruktura Zasobów Astronomii dla Regionu  zrealizowane zostaną cztery zadania polegające na unowocześnieniu form wykorzystania Obserwatorium Astronomicznego znajdującego się w zabytkowej wieży ciśnień:

1.Iluminacja budynku zabytkowej wieży ciśnień oraz jego dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wykonanie kompleksowych robót związanych z montażem dźwigu dla niepełnosprawnych będzie realizowane zgodnie z wymogami Polskich Norm, programem funkcjonalno-użytkowym, projektem budowlanym i rysunkami wykonawczymi oraz wydanymi przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wytycznymi konserwatorskimi. Do oświetlenia budynku zastosowane zostanie najnowocześniejsze obecnie, najbardziej energooszczędne i zapewniające najdłuższy bezawaryjny okres pracy oświetlenie w technologii LED RGB. Pozwoli to na stworzenie interesującej i taniej w eksploatacji iluminacji, zużywającej minimalne ilości energii elektrycznej. Kolejnym elementem będą projektory multimedialne, podczas imprez rzucające na elewacje budynku atrakcyjne i przyciągające uwagę projekcje multimedialne. Pozwoli to na wyjście z ofertą OA również poza budynek i organizowanie pokazów na terenie wokół obiektu. Projekt przewiduje zastosowanie nowoczesnych i przyjaznych środowisku rozwiązań technologicznych.

2.Zagospodarowanie terenu - nasadzenia materiału roślinnego, wykonanie zegara słonecznego oraz linii lokalnego południka.

3. Projektowane jest stworzenie wielopłaszczyznowego multimedialnego informatycznego systemu oddziaływującego na użytkowników. Stworzony system ma pobudzać zainteresowanie przeciętnego użytkownika naukami przyrodniczymi i ścisłymi. Bardziej przygotowanym użytkownikom umożliwi poznanie i pogłębienie wiedzy o Wszechświecie i astronomii, o prawach fizyki, o roli Olsztyna w historii astronomii, oraz regionie Warmii i Mazur w aspekcie historycznym, ze szczególnym uwzględnieniem roli regionu i postaci Mikołaja Kopernika. Serwer - wykorzystując istniejącą już w Obserwatorium infrastrukturę sieciową - będzie dostarczał klientom informacje zawarte w bazie danych. Z jej zasobów będzie można korzystać za pomocą 8 stanowisk dostępowych, składających się z multimedialnego kiosku z panelem dotykowym, umożliwiającym indywidualne korzystanie z oprogramowania klienckiego. Do każdego kiosku będzie podłączony duży monitor prezentujący grupom odbiorców materiały audiowizualne. Możliwym będzie udostępnienie części z nich szerszej rzeszy odbiorców za pomocą Internetu.

Projekt zakłada zakup wyposażenia ekspozycyjnego i gablot ekspozycyjnych dla zapewnienia bezpieczeństwa eksponowanych wartościowych zbiorów Obserwatorium. Kolejnym składnikiem projektu jest zakup, przystosowanie i wyposażenie Mobilnego Astrolabium, które pozwoli na dotarcie do najdalszych miejscowości regionu i zorganizowanie pokazów podczas miejscowych imprez kulturalnych. Dodatkową atrakcją będą seanse pod sztucznym niebem przenośnego planetarium.

Docierające np. do miejsc chętnie odwiedzanych przez turystów będzie stanowiło swoisty przedsmak atrakcji czekających w samym Obserwatorium. Realizacja projektu nawiązuje do koncepcji promocji miasta i regionu opartej na postaci Mikołaja Kopernika i będzie uzupełnieniem Szlaku Kopernikańskiego wiodącego przez Olsztyn.

Warunkiem koniecznym dla wzmacniania konkurencyjności wytworzonego produktu turystycznego jest rozwój odpowiedniej infrastruktury turystycznej cechującej się odpowiednim standardem, dostępnością komunikacyjną i dostępnością dla osób niepełnosprawnych dzieci i osób starszych. Obserwatorium Astronomiczne w mieście o takim potencjale kopernikańskim musi mieć rangę adekwatną do możliwości wykorzystania tego potencjału na rzecz promocji miasta i regionu.  

Powróć do archiwum
Pogoda