Olsztyn 2020. Strategia rozwoju miasta
Kilka miesięcy temu przystąpiliśmy do aktualizacji najważniejszego miejskiego dokumentu, jakim jest strategia rozwoju miasta. Dzisiaj zbliżamy się do finału prac. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy wzięli udział w przygotowaniu dokumentu i w jego konsultowaniu – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
Szczególnie cenię udział mieszkańców w opracowaniu wyników diagnozy Olsztyna, dziękuję za wszystkie opinie, wskazówki, spostrzeżenia i wnioski. Prezydent miasta powinien twardo stąpać po ziemi i brać pod uwagę fakty, liczby, sumy, ale nie da się stworzyć dokumentu, który ma nas poprowadzić w przyszłość, bez marzeń i wizji. Dokument, który będzie zaprezentowany podczas najbliższej sesji Rady Miasta Olsztyna powstał na solidnych podstawach, a jego finalny kształt to część naszych wspólnych marzeń – uzupełnia prezydent.
Przed nami jeszcze procedura przyjęcia dokumentu, nad którym będą dyskutowali olsztyńscy radni. Podczas najbliższych tygodniu będziemy przybliżać Państwu najistotniejsze zapisy tworzącej się strategii - dodaje Piotr Grzymowicz.
Wizja rozwoju Olsztyna w do 2020 r.:
Olsztyn – nowoczesna aglomeracja z dobrze rozwiniętymi funkcjami metropolitalnymi, tworzona przez unikatowe środowisko przyrodnicze, wyjątkową jakość życia i konkurencyjne warunki prowadzenia biznesu.
Praca zespołowa
Nad stworzeniem dokumentu pracowali przedstawiciele wszystkich miejskich środowisk, podzieleni na grupy:
• Społeczeństwo,
• Korzyści miejsca. Zasoby środowiska,
• Gospodarka. Rynek pracy. Finanse,
• Nauka. Kultura. Technika.
Punktem wyjścia do rozmów była diagnoza miasta czyli opis tego co jest w mieście, czym dysponuje, jakie ma atuty, jakie problemy, czego nam, mieszkańcom brakuje a czym możemy się pochwalić. Diagnoza to także to, jacy jesteśmy, czym się zajmujemy, co jest dla nas ważne, jak wypoczywamy i jak pracujemy. Z analizy wielu danych i własnych spostrzeżeń i doświadczenia wyłoniły się informacje, które pozwoliły ustalić najważniejsze dla rozwoju naszego miasta i mieszkańców cele.
Najważniejsze cele wskazane w Strategii:
A. Wzrost poziomu kapitału społecznego;
B. Wzrost napływu kapitału inwestycyjnego;
C. Wzrost innowacyjności;
D. Rozwój funkcji metropolitalnych.
Realizacja tych celów nie będzie możliwa bez opracowania szczegółowych programów, które będą powodowały rozwój naszego miasta właśnie we wskazanych obszarach. Strategia wskazuje cele a programy będą zawierały w sobie konkretne działania, które pomogą te cele zrealizować.