Idź do treści strony
Влада Міста

Newsletter

16.10.2014 13:15

Olsztyńskie zajezdnie. Stare i nowe

Dziś odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej zajezdni tramwajowej, która powstanie przy ul. Kołobrzeskiej w Olsztynie. Konsorcjum firm Budimex S.A. i KZN Rail sp. z o.o. zobowiązało się, że skończy budowę w półtora roku. Mamy również koncepcję zagospodarowania dawnej zajezdni trolejbusowej przy Muzeum Nowoczesności – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olszyna.


Nowa zajezdnia tramwajowa powstaje z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013.

Przy ul. Kołobrzeskiej powstanie:
- budynek administracyjno - socjalny z częścią warsztatowo - magazynową,
- hala obsługowo- naprawcza z myjnią,
- hala postojowa - 2 w Polsce po Poznaniu - Franowie,
- podstacja trakcyjna zasilająca sieć trakcyjną na zajezdni i torze technicznym,
- centralna dyspozycja mocy, która będzie nadzorowała pracę podstacji i sieci trakcyjną na zajezdni i szlakach,
- centrala nadzoru ruchu, która będzie zarządzała ruchem na terenie zajezdni - nastawianie rozjazdów, podawanie sygnałów zezwalających na jazdę.

W 2015 r. zajezdnia będzie obsługiwała zarówno tramwaje jak i autobusy.
Realizacja zadania ma kosztować prawie 89 mln zł.

W ubiegłym roku Urząd Miasta Olsztyna pozyskał fundusze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Fundusz Promocji Kultury w ramach programu Rozwój infrastruktury kultury; priorytet Infrastruktura domów kultury) na przygotowanie koncepcji zagospodarowania dawnej zajezdni trolejbusowej. Zajezdnia sąsiaduje z przyszłym muzeum i mogłaby stanowić znakomite uzupełnienie muzealnych obiektów.

To dopiero koncepcja, która po uzyskaniu finansowania mogłaby wkrótce zostać zrealizowana i uzupełnić Muzeum Nowoczesności – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Poniżej kilka informacji o pracach koncepcyjnych zabytkowej zajezdni trolejbusowej.

Rewitalizacja
Z uwagi na zalecenia konserwatorskie oraz planowaną funkcję muzealną, która wraz z budynkiem dawnego tartaku ma stanowić o estetyce tej części miasta, projektuje się powrót do pierwotnego wyglądu budynku. W związku z powyższym, projektuje się: wyburzenie wtórnych przybudówek od strony północnej i wschodniej, odtworzenie bryły północnej przybudówki, powrót do ceglanej elewacji oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej na wzór pierwotnej. We wnętrzu projektuje się powrót do wnętrza jednoprzestrzennego a tym samym wyburzenie wtórnych ścian działowych.

Lokalizacja
Działka na której usytuowany jest budynek dawnej zajezdni trolejbusowej, zlokalizowana jest w centrum Olsztyna, w sąsiedztwie Starego Miasta, na terenie dawnej dzielnicy przemysłowej. Od strony wschodniej pośrednio graniczy z działką na której prowadzone są prace budowlane związane z przebudową dawnego budynku tartaku Raphaelsohnów na siedzibę powstającego Muzeum Nowoczesności. Od strony południowej granicę wyznacza teren, który zgodnie z Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego ma stanowić plac przestrzeni publicznej. Granice północną i zachodnią stanowią działki związane z obsługą komunikacyjną dzielnicy (droga dojazdowa, parking).

Budynek
bryła
Większa część budynku powstała na przełomie lat 30/40 XX w. Pierwotnie, była to jednoprzestrzenna, cztero traktowa hala o wym. ok. 18x22 m, kryta dachem dwuspadowym o nachyleniu ok. 6st. Od strony północnej przylegała do niej, niższa od hali głównej, przybudówka, kryta dachem jednospadowym. W następnych latach, aż do końca XX w, obiekt był rozbudowywany i przebudowywany, m.in. przedłużono korpus główny w kierunku zachodnim o ok. 4m, a od strony północnej dostawiono szereg dobudówek o zróżnicowanych wielkościach i wysokościach. W takiej formie budynek przetrwał do dnia dzisiejszego .
funkcja
Pierwotnie w budynku mieściła się zajezdnia trolejbusowa, która funkcjonowała w nim do 1971r tj. do czasu likwidacji miejskiej komunikacji trolejbusowej. Po tym czasie pełnił on funkcje magazynowe i warsztatowe. Od kilku lat budynek nie jest użytkowany.

Powróć do archiwum
Pogoda