Przestrzeń dla partycypacji
Jak skutecznie przeprowadzić konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania przestrzeni miejskiej? W ramach projektu "Przestrzeń dla partycypacji" urzędnicy poszerzają wiedzę w tym zakresie.
Konsultacje społeczne dotyczące planów zagospodarowania przestrzennego są dla gmin obowiązkowe. Jednak prace związane z ich powstawianiem są często procesem trudnym zarówno dla mieszkańców, jak i realizujących je urzędników. W celu lepszego poznania oczekiwań i potrzeb lokalnej społeczności oraz usprawnienia całego procesu urzędnicy z olsztyńskiego magistratu uczestniczą w programie szkoleniowym "Przestrzeń dla partycypacji". Pod koniec marca odbyło się kolejne spotkanie.
- Przestrzeń dla partycypacji jest projektem mającym na celu wsparcie samorządów stojących przed wyzwaniem opracowania dokumentów planistycznych, a konkretnie konsultowania tych dokumentów z mieszkańcami - mówi Krzysztof Ślebioda z Pracowni Zrównoważonego Rozwoju. - Wspólnie z olsztyńskimi urzędnikami zaplanujemy przebieg konsultacji, w tym dobierzemy i udostępnimy narzędzia pomocne w prowadzeniu konsultacji.
W ramach projektu urzędnicy bezpośrednio zaangażowani w proces skorzystają ze szkoleń, warsztatów i doradztwa ekspertów z dziedziny planowania przestrzennego i partycypacji obywatelskiej na etapie przygotowania i realizacji konsultacji społecznych. Wezmą również udział w spotkaniu służącym wymianie doświadczeń z innymi gminami prowadzącymi podobne konsultacje.
Poza wiedzą urzędnicy otrzymają również grant (do 20 tys. zł). Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację konsultacji społecznych dotyczących najbliższych planów zagospodarowania przestrzennego.
[video]
[video]
Powróć do archiwum