Rozmawiali o hali sportowej
W wtorek 18 grudnia prezydent Piotr Grzymowicz spotkał się z przedstawicielami środowiska sportowego i lokalnego biznesu w ramach konsultacji społecznych zadania budżetowego pn. „Hala Sportowo-Widowiskowa w Olsztynie”. Celem spotkania było poznanie opinii środowisk branżowych o zamierzeniach władz Olsztyna na etapie planowania tej inwestycji oraz przedstawienie szczegółowych analiz przygotowanych przez jedną z firm doradczych.
Na potrzeby tej inwestycji przeprowadzono analizy ekonomiczno-finansowe, prawno-organizacyjne oraz analizy techniczne i lokalizacji.
Decydujący wpływ na wybór rekomendowanego modelu realizacji przedsięwzięcia odegrają przede wszystkim analizy finansowe, ryzyka i ekonomiczno-społeczne. W oparciu o wyniki przeprowadzonych analiz za optymalną formułę realizacji przedsięwzięcia należy przyjąć:
- Opcję, zakładającą realizację nowej hali o pojemności około 4.200 miejsc
z zachowaniem jak największej części biznesowej w rekomendowanej lokalizacji tj. w sąsiedztwie ulic Al. J. Piłsudskiego i budowanej ul. Obiegowej.
Od strony organizacyjnej zarekomendowano wstępnie (przed konsultacjami z rynkiem) formułę partnerstwa publiczno-prywatnego, przy założeniu, że za projektowanie, budowę, finansowanie oraz zarządzanie kosztami obiektu będzie odpowiedzialny partner prywatny.
Po analizie składników majątkowych i ich dostępności, a także po dwukrotnej analizie planowanej lokalizacji twierdzić należy, że Gmina Olsztyn może zlokalizować halę sportowo - widowiskową na nieruchomości, położonej pomiędzy al. Marszałka J. Piłsudskiego, ul. B. Głowackiego, ul. Żołnierską oraz budowaną ul. Obiegową, w sąsiedztwie obecnie funkcjonującego obiektu – hali Urania.
W dłuższej perspektywie Gmina Olsztyn uzyska efekt synergii pomiędzy dużym i małym obiektem. Ponadto, sąsiedztwo hali Urania wydaję się naturalną kontynuacją funkcji tego miejsca, tym bardziej, iż planowano wcześniej w tym miejscu centrum kongresowo- wystawowe.
Pozostałe przedstawione przez miasto lokalizacje, ze względu na fakt, iż nie należą do Gminy Olsztyn, a do Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego i w części do Skarbu Państwa, wymagają dodatkowych czynności formalno – prawnych w celu realizacji na nich inwestycji nowej hali sportowo– widowiskowej. Dodatkowo, należy podkreślić, że analiza lokalizacji hali była przeprowadzana wielokryteriowo i brane pod uwagę były również takie aspekty jak: efekt synergii w kontekście otoczenia i już funkcjonujących obiektów, dostępność komunikacyjna, wyniki badań geologicznych.