Idź do treści strony
Влада Міста

Newsletter

07.09.2011 16:10

Trójwymiar w Planetarium

Za 100 dni w Olsztynie będzie jedno z najnowocześniejszych urządzeń w Europie. To urządzenie pozwoli olsztyńskiemu Planetarium na bardzo ciekawe prezentacje w trójwymiarze – informuje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Cały projekt, wsparty finansowaniem z Unii Europejskiej, obejmuje również modernizację parteru naszego planetarium.  

Celem głównym Projektu jest wzrost potencjału turystycznego Olsztyna poprzez rozszerzenie oferty turystycznej – wprowadzenie pokazów w systemie „full dome” do oferty Planetarium. Wartość całkowita - 2 703 771,39 PLN   W ramach projektu „Modernizacja Olsztyńskiego Planetarium wraz z zakupem wyposażenia multimedialnego” zostaną zrealizowane poniższe zadania:

1.      prace modernizacyjne holu dolnego w budynku Planetarium - projekt wystroju wnętrz zakłada zmianę lokalizacji szatni oraz sposób deponowania i zabezpieczania odzieży i rzeczy. Uzyskana powierzchnia po szatni zostanie wykorzystana na cele ekspozycyjno – dydaktyczne. Zostaną tam zainstalowane monitory do prezentacji multimedialnych i oddzielone od reszty holu szklaną ścianką stanowiska dostępu do bezprzewodowego internetu. Nową lokalizację szatni zaprojektowano po lewej stronie wejścia głównego. Zaprojektowano nowy wystrój kasy biletowej i drugie wejście prowadzące z holu głównego do Sali wykładowej. W holu i wzdłuż wejścia do Sali wykładowej ustawione zostaną gabloty do prezentacji eksponatów. W ramach projektu zmieniona zostanie także obudowa podnośnika dla niepełnosprawnych. W holu projektuje się wymianę całej instalacji oraz zmianę opraw oświetleniowych i osprzętu zgodnie z nowym wystrojem wnętrz. Powierzchnia holu objęta projektem – 283,00 m2.

2.      dostawa i montaż wyposażenia kawiarenki internetowej: zostaną utworzone 4 stanowiska dostępu do bezprzewodowego Internetu.

3.      dostawa sprzętu projekcyjnego w systemie full dome (projekcje w tym systemie polegają na wyświetlaniu obrazu z dwóch projektorów na sferycznej kopule Planetarium). Dzięki zastosowaniu tego typu systemu widz będzie znajdował się w samym sercu dziejącej się wokół niego akcji. Technologia umożliwia uzyskanie ogromnego, barwnego i ruchomego obrazu pokrywającego całą kopułę Planetarium. Jej zastosowanie pozwala zaprezentować widzom doskonałej jakości obrazy różnorodnych zjawisk i obiektów astronomicznych. Instalacja i uruchomienie projektora w systemie full dome jest rozwiązaniem innowacyjnym na skalę krajową.

19 czerwca 2011 roku system taki uruchomiono w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.  


 

Powróć do archiwum
Pogoda