Uhonorujemy dr. Gębika
Pedagog, literat, działacz społeczno-kulturalny przez lata związany z Olsztynem. Na domu, w którym mieszkał Władysław Gębik zawiśnie pamiątkowa tablica.
Inicjatorami przedsięwzięcia są Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Społeczna Grupa Inicjatywna na rzecz upamiętnienia postaci dr. Władysława Gębika. Prace zaczęły się w styczniu, a swój finał znajdą we wtorek (10 listopada).
Tablica zostanie umieszczona na fasadzie kamienicy przy ul. Wyzwolenia 9. W niej Władysław Gębik mieszkał w latach 1946-1964. Na odlewie z brązu umieszczono tekst: W tym domu w latach 1946-1964 mieszkał/ dr Władysław Gębik (1900-1986)/ dyrektor Polskiego Gimnazjum w Kwidzynie/ pedagog, literat, działacz społeczno-kulturalny,/ któremu w życiu przyświecało hasło:/ „Wierzyć w czyn a nigdy w słowo./ Choćby nam i słońce zgasło,/ Zapalimy je na nowo”.
Projekt tablicy powstał w Państwowym Liceum Plastycznym im. Ericha Mendelsohna. Autorkami są dwie tegoroczne maturzystki, które pracowały pod opieką Adama Cieślaka.
Dr Władysław Gębik (1900-1986) w listopadzie 1945 roku zamieszkał w Olsztynie. Objął wówczas stanowisko naczelnika Wydziału Szkół Średnich Kuratorium Mazurskiego Okręgu Szkolnego. Założył też oddział Towarzystwa Teatrów i Muzyki Ludowej. W latach 1948-1950 był kierownikiem Inspektoratu Kulturalno-Oświatowego Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik" w Olsztynie. W latach późniejszych kierował także oddziałem Towarzystwa Wiedzy Powszechnej oraz Delegaturą Państwowego Instytutu Sztuki, która zajmowała się zbieraniem warmińskiego i mazurskiego folkloru.
Program uroczystości:
10:00 konferencja naukowa w Ośrodku Badań Naukowych przy ul. Partyzantów 87: "Władysław Gębik (1900-1986). Nauczyciel, regionalista, literat."
- dr Jan Chłosta "Z Podhala do Olsztyna",
- dr Marcin Wakar "Władysław Gębik jako regionalista".
- dr hab. Joanna Chłosta-Zielonka "Władysław Gębik jako organizator olsztyńskiego środowiska literackiego",
12:00 uroczystość odsłonięcia Tablicy upamiętniającej dr. Władysława Gębika, ul. Wyzwolenia 9