Umowa podpisana
27 maja w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego podpisana została umowa na dofinansowanie z funduszy unijnych projektu ,,Budowa nowego przebiegu ul. Artyleryjskiej z budową wiaduktu w ciągu ulic Partyzantów- Wojska Polskiego". Inwestycja uzyskała maksymalne dofinansowanie 85% co daje kwotę ponad 93 milionów złotych.
Stosowne dokumenty parafowali prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych Anna Siejda. Projekt sfinansowany zostanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach osi priorytetowej VIII- Bezpieczeństwo transportu i krajowe sieci transportowe , działanie 8.2- Drogi krajowe poza siecią TEN-T.
Do 21 maja w programie Infrastruktura i Środowisko beneficjenci złożyli 1875 wniosków na całkowitą kwotę dofinansowania 76 miliardów złotych. W tym samym okresie podpisano 757 umów na kwotę 29 milionów złotych. Stanowi to 27 procent alokacji na lata 2007 - 2013. Transport i energetyka to prawie 16 miliardów z tej kwoty. Szansę na dotację z Unii mają tylko najlepsze projekty.
"Jeżeli chodzi o transport, to tutaj konkurencja jest naprawdę duża, więc pieniądze otrzymują najlepsi z najlepszych"- mówi Anna Siejda. "Centrum Unijnych Projektów Transportowych zostało niemalże zasypane wnioskami".
Większość zatwierdzonych projektów w sektorze transportu dotyczy budowy odcinków dróg ekspresowych oraz dróg w miastach a także inwestycji zwiększających bezpieczeństwo na lotniskach. O dofinansowanie inwestycji w ramach działania 8.2 starało się 49 samorządów. 23 projekty spełniły wszystkie kryteria ale tylko 12 wnioskodawców mogło podpisać umowy.
,,Tym bardziej cieszymy się z przyznanych nam pieniędzy" - powiedział po uroczystości prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. ,,Budowa nowej ulicy Artyleryjskiej to jedna z najpoważniejszych inwestycji w mieście prowadzonych w tej chwili. Przygotowania do jej realizacji rozpoczęliśmy już w ubiegłym roku dzięki czemu teraz możemy zintensyfikować prace". Budowa nowego przebiegu ulicy Artyleryjskiej zakończy się w 2011 roku.
Powróć do archiwum