Idź do treści strony
Urząd Miasta

Newsletter

14.10.2016 11:08

Ukraińska wizyta w ratuszu

Przy stole zastępca burmistrza Krzywego Rogu i prezydent Olsztyna

Podpatruje europejskie rozwiązania, dlatego postanowił odwiedzić Olsztyn. W piątek (14 października) gościliśmy zastępcę burmistrza Krzywego Rogu na Ukrainie.

Położony w obwodzie dniepropietrowskim Krzywy Róg zamieszkuje ponad 650 tys. osób. To miasto położone zaledwie około 200 kilometrów od terenów objętych działaniami wojennymi na wschodzie Ukrainy. Kopalnie rudy żelaza, huty, cementownie - to podstawa przemysłu. Stąd pochodzi znana tenisistka, Kateryna Bondarenko.

- Szukamy nowych możliwości rozwoju miasta - przyznał zastępca burmistrza Krzywego Rogu,  Yevhen Udod. - Od jakiegoś czasu podróżuję po Polsce. Chcę zebrać informacje o realizacji kilku projektów, realizowanych w różnych częściach Waszego kraju. Dla Ukrainy Polska jest ważnym partnerem gospodarczym, my też chcemy się wzorować na firmach stąd.

Krzywy Róg już współpracuje z kilkoma miastami. Z Warszawą działa w zakresie optymalizacji transportu, z Lublinem - budowy parków naukowo-technologicznych, z Wrocławiem zaczyna projekt dotyczący melioracji.

- Mamy doświadczenie w realizacji projektów dotyczących wielu dziedzin - mówił prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Zrealizowaliśmy zadania związane z transportem, gospodarką wodno-ściekową, turystyką, rekreacją. Przygotowujemy się do kolejnych projektów transportowych, a także dotyczących sportu. Nie brakuje też zadań społecznych. Od czasu wejścia Polski do Unii wartość olsztyńskich projektów wyniosła ok. dwóch miliardów złotych, z czego połowa to wsparcie zewnętrzne.

I właśnie z uwagi na wszechstronność i liczbę zrealizowanych przedsięwzięć oraz ich ocenę, przedstawiciel Krzywego Rogu chce nawiązać współpracę z ratuszową jednostką odpowiedzialną za przygotowanie tych zadań.  Poza tym w stolicy regionu gość zza wschodniej granicy podpatruje m.in. rozwiązania transportowe. Wśród miejsc, które zaplanował odwiedzić, jest Centrum Sterowania Ruchem przy ul. Knosały.

[galeria zdjęć]

Powróć do archiwum
Pogoda