Mówiąc o cukrzycy najczęściej mamy na myśli cukrzycę typu 2. Skłonność do jej występowania bywa dziedziczna, najczęściej jednak jest efektem zaniedbań i stylu życia.
Cukrzycy typu II sprzyjają czynniki takie jak:
- brak ruchu
- nadwaga i otyłość
- brak regularnych badań
- spożywanie żywności wysokoprzetworzonej
- nadmiar węglowodanów w diecie.
Otyłość i nadwaga u młodzieży spowodowana spożyciem słonych i słodkich przekąsek w konsekwencji może spowodować cukrzycę typu 2 w kolejnych latach życia.
Istnieje także cukrzyca typu 1 (insulinozależna) nazywana „młodzieńczą”, ponieważ najczęściej dotyka dzieci i młodzież. Nie mija wraz z wiekiem, trwa do końca życia. Wynika z niedoboru lub całkowitego braku insuliny. Aktualnie cukrzycy typu 1 nie można zapobiec. Cukrzyca typu 1 wymaga podawania choremu insuliny podskórnie, aby utrzymywać prawidłowy poziom cukru we krwi.
Więcej o tym, jak rozmawiać z dzieckiem o cukrzycy typu 2 i jak ochronić przed nią dzieci dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu.
Profilaktyka od najmłodszych lat - Cukrzyca - materiały edukacyjne
Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie na pytania m. in. czym różni się cukrzyca typu 1 od cukrzycy typu 2 oraz dlaczego nadwaga i otyłość wpływa na powstawanie cukrzycy, odpowiada nasz ekspert lek. Sławomir Rak, diabetolog, pediatra:
Twoje dziecko ma te objawy? To może być CUKRZYCA | Środa z Profilaktyką