Idź do treści strony
Urząd Miasta

Newsletter

W Polsce rak żołądka jest siódmym najczęściej występującym nowotworem i przyczyną 5,7% zgonów na nowotwory złośliwe u mężczyzn. Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem. Większość przypadków raka żołądka występuje po 50. roku życia.

Najczęściej stwierdzane są nowotwory w zaawansowanym stadium. Szansa wyleczenia raka żołądka to 25%.

Czy mamy możliwość obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory przewodu pokarmowego?

Większość nowotworów przewodu pokarmowego związanych jest z czynnikami środowiskowymi, czyli takimi, na jakie mamy wpływ.

Profilaktyka raka żołądka:

  • Zrezygnuj z palenia papierosów.
  • Zmień dietę na zdrowszą:
    • zwiększ w diecie ilość antyoksydantów, które znajdziesz m.in. w owocach cytrusowych, produktach pełnoziarnistych, orzechach, olejach roślinnych
    • ogranicz spożycie czerwonego mięsa, soli oraz produktów konserwowanych i wędzonych
    • zwiększ spożycie warzyw i owoców – według zaleceń powinny stanowić połowę objętości talerza
  • Sprawdź historię chorób przewodu pokarmowego swoich bliskich – obciążenie genetyczne ma wpływ na ryzyko nowotworu żołądka.

Zadbaj o siebie!

W przypadku niepokojących objawów – nie odkładaj wizyty u lekarza. Szybko wykonana gastroskopia pozwoli na wczesne wykrycie choroby i rozpoczęcie leczenia.

M.in. o tym o tym, jakie objawy powinny nas zaniepokoić oraz jak zadziałać profilaktycznie dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:

Profilaktyka - Rak żołądka - materiały edukacyjne

Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie o tym jakie badania profilaktyczne warto wykonać i na co zwracać uwagę, mówi nasz ekspert prof. dr hab. n. med. Andrzej Budzyński, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie:

Profilaktyka - rak żołądka

Pogoda