Kompleksowa opieka po zawale serca
![](/fileadmin/_processed_/3/b/csm_Grafika_0ae2b75ef0.png)
Na rozwój chorób układu krążenia ma wpływ nasz styl życia m.in. niewłaściwe odżywianie, siedzący tryb życia, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, stres. Sprawdź jak działać profilaktycznie oraz na czym polega program KOS-zawał.
1,6 mln osób w Polsce cierpi z powodu choroby niedokrwiennej serca.
Choroba niedokrwienna serca, znana również jako choroba wieńcowa, polega na niewystarczającym dopływie tlenu i krwi do mięśnia sercowego. Jest to skutek zwężenia tętnic wieńcowych, ściśle związany z miażdżycą naczyń krwionośnych.
Jednym z powikłań niedokrwiennej choroby serca jest zawał serca.
SPRAWDŹ KONIECZNIE: Czy grozi Ci choroba wieńcowa?otwiera się w nowej karcie
Program kompleksowej opieki po zawale serca
KOS-zawał to program kompleksowej specjalistycznej opieki w zakresie leczenia szpitalnego, ambulatoryjnego i rehabilitacji kardiologicznej, przeznaczony dla pacjentów po zawale mięśnia sercowego.
W ramach programu pacjenci mają zapewnioną ciągłość diagnostyki i leczenia, w tym również rehabilitacji kardiologicznej oraz edukacji na temat czynników ryzyka chorób serca, w kolejnych 12 miesiącach od wypisu ze szpitala.
Dowiedz się więcej z materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu.
Potrzebujesz więcej informacji? - zapraszamy do kontaktu z infolinią Narodowego Funduszu Zdrowia
Telefoniczna Informacja Pacjenta jest dostępna bezpłatnie i całodobowo pod numerem 800 190 590. Konsultanci TIP udzielą Ci niezbędnych informacji dotyczących programów profilaktycznych i systemu opieki zdrowotnej.
Zadbaj o zdrowie. Postaw na profilaktykę!
Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina również o możliwości skorzystania z programu profilaktycznego chorób układu krążenia (CHUK)otwiera się w nowej karcie. Badania można wykonać raz na 5 lat w każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w ramach NFZ. Lista placówek realizujących program dostępna jest w wyszukiwarce Gdzie się leczyć.
Pamiętaj:
-
Dla serca ważny jest systematyczny trening, ponieważ powiększa on sieć naczyń krwionośnych, dzięki czemu więcej bogatej w tlen krwi może dotrzeć do serca. Regularnymi ćwiczeniami wzmocnisz serce i obniżysz poziom złego cholesterolu i cukru we krwi oraz ciśnienie tętnicze.
-
Spożywaj zdrowe tłuszcze, te zawarte w rybach, orzechach, oliwie z oliwek;
-
Dbaj o higienę jamy ustnej; bakterie wywołujące próchnicę, jeśli przenikną do krwioobiegu, mogą wywołać zatory;
-
Pamiętaj o odpowiedniej ilości snu;
-
Zadbaj o aktywność fizyczną;
-
Unikaj palenia - również biernego;
-
Badaj się - szczególnie po 40-tym roku życia, kiedy ryzyko chorób układu krążenia znacząco wzrasta;
-
Stosuj dietę DASH - program żywieniowy znajdziesz na Diety NFZotwiera się w nowej karcie