Idź do treści strony
Urząd Miasta

Newsletter

GALERIA PRAC KONKURSOWYCH - kliknij tutaj

 

WYNIKI KONKURSU - kliknij tutaj

 

Informujemy, że termin rozstrzygnięcia i ogłoszenia wyników konkursu został przesunięty o dwa dni.      

Publiczne odczytanie werdyktu Sądu konkursowego nastąpi w dniu 22.06.2011r.  w siedzibie Zamawiającego, Urząd Miasta Olsztyn, Plac Jana Pawła II 1 s. 219, godz. 12:00.

 

Park Podzamcze

 

Gmina Olsztyn ogłasza konkurs, którego przedmiotem jest: opracowanie koncepcji architektonicznej mostków na rzecze Łynie w Parku Podzamcze i Parku Centralnym w Olsztynie.

 

Konkurs organizowany jest w formie konkursu otwartego, ideowego, jednoetapowego.

 

Celem konkursu jest uzyskanie koncepcji architektonicznych i planistycznych 7 mostków pieszych, które będą zlokalizowane w dwóch obszarach parkowych o odrębnym charakterze:

- na terenie objętego ochroną konserwatorską istniejącego Parku Podzamcza – 3 mostki;

- na terenie projektowanego Parku Centralnego – 4 mostki z platformami rekreacyjnymi.

 

Jest to zadanie z zakresu twórczych prac artystyczno – architektonicznych.

 

Każdy z parków jest osobnym „TEMATEM” Konkursu.

 

Przewodnią ideą konkursu jest uzyskanie takich rozwiązań architektonicznych, planistyczno-przestrzennych, które uczynią każdy z mostków wyróżnikiem, identyfikatorem i symbolem nadającym indywidualny charakter miejscu i który miałby szanse wtopić się w świadomość mieszkańców – użytkowników parku jako posiadający własną nazwę element urządzonej i „oswojonej” publicznej przestrzeni miejskiej stanowiącej o jakości życia mieszkańców i sprzyjającej budowaniu ich więzi z regionem (miastem, dzielnicą, sąsiedztwem).

 

Zamawiający oczekuje od Uczestników Konkursu autorskich projektów o wysokiej wartości plastyczno-architektonicznej, spójnych ideą architektoniczno-konstrukcyjną przy założeniu różnorodności indywidualności poszczególnych mostków

 

Uczestnikami Konkursu mogą być: architekci, architekci krajobrazu, architekci wnętrz, artyści-plastycy oraz studenci uczelni i wydziałów artystycznych oraz projektowych, którzy ukończyli 18 rok życia.

 

Sekretarz Konkursu

Aneta Howara

tel. 89-523-64-30

e-mail: howara.aneta@olsztyn.eu

 

Do pobrania:

Regulamin Konkursu

Skład Sądu konkursowego

 

UWAGA! Zmiana terminu rozstrzygnięcia i ogłoszenia wyników konkursu  na opracowanie koncepcji architektonicznej mostków na rzecze Łynie w Parku Podzamcze i Parku Centralnym w Olsztynie.

 

 

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

 

Pytanie 1: dotyczące punktu 11.2 :

- czy dopuszczalne będzie opracowanie przekrojów i elewacji mostków w skali 1:100 (regulamin określa skalę na 1:50)? Ze względu na ilość rysunków (zakładamy wariantowe zróżnicowanie kładek) oraz format rysunku w skali 1:50  „zmieszczenie się” w wymaganym formacie (2x100x70) może okazać się trudne.

Odpowiedź: W przypadku symetryczności rozwiązań architektoniczno-konstrukcyjnych w przekrojach dopuszcza się pokazanie połowy konstrukcji mostku przy zachowaniu skali 1:50 określonej w punkcie 11.2.

 

Pytanie 2: Czy istnieje możliwość otrzymania podkładów mapowych w formacie .dwg dla programów stylu AutoCad, aby uzyskać rzeczywiste wymiary i realną lokalizację w terenie, a następnie zaimportować taki podkład do programu 3D w celu wykonania wizualizacji.         

Odpowiedź: Nie

        

Pytanie 3: dotyczy punktu 15.5
W jakim przypadku Konkurs może być nie rozstrzygnięty?

Odpowiedź: Konkurs zostanie unieważniony w przypadku gdy nie zostanie złożony żaden wniosek o dopuszczeniu do udziału w konkursie lub nie zostaną złożone co najmniej dwie prace konkursowe dla każdego TEMATU oddzielnie.

 

Pytanie 4: dotyczy punktu 18.2
Czy dalsze opracowanie nagrodzonego projektu koncepcyjnego może zostać powierzone komuś innemu niż jego autorowi?

Odpowiedź: Konkurs jest konkursem ideowym i w związku z tym nie zachodzi obowiązek, jak w przypadku konkursu realizacyjnego, wiązania autora koncepcji z projektowaniem obiektu.

 

Pytanie 5: Czy na rysunkach należy pokazać zagospodarowanie platform rekreacyjnych dla koncepcji Parku Centralnego?

Odpowiedź: Platformy rekreacyjne będące integralną częścią mostków wymagają zagospodarowania w formie koncepcji.

 

Pytanie 6: Czy dla kładek w Parku Podzamcze należy dopuścić ruch rowerów?

Odpowiedź: Jedna z kładek (oznaczona na mapce nr 1 jako A) przewidziana jest dla łącznego ruchu pieszo-rowerowego.

 

Pytanie 7: Czy ciepłociąg dla kładki C może zostać przebudowany?

Odpowiedź: Tak. Ciepłociąg będzie przebudowany, należy wkomponować go w konstrukcję modernizowanego mostka.

 

Pytanie 8: Proszę podać, na jakiej rzędnej istniejącej znajduje się ww. ciepłociąg.

Odpowiedź: W związku z założeniem przebudowy ciepłociągu, rzędna obecnego ciepłociągu nie jest istotna.

 

Pytanie 9: Przy mostkach "d"  i "e" w Parku Centralnym jest znaczne przewyższenie. Czy dopuszczalna jest niwelacja terenu w parku? Jeśli nie, to czy związku z tym dopuszczalne jest umieszczenie wind dla nie pełnosprawnych?

Odpowiedź: Dopuszcza się niwelację terenu. W warunkach konkursowych podano minimalne przewyższenie mostków nad lustrem wody, zaś zastosowanie większego przewyższenia niweluje konieczność zastosowania wind dla niepełnosprawnych i zmian w ukształtowaniu terenu.

 

Pytanie 10: Czy organizator konkursu oczekuje 4 całkowicie innych mostków w Parku Centralnym?

Odpowiedź: Przy spójnej idei architektoniczno-konstrukcyjnej projektowanych mostków zakres indywidualności poszczególnych obiektów zależy od inwencji autora – patrz pkt. 5.1.

 

Pytanie 11: W temacie na mostki w Parku Centralnym napisane jest że program obejmuje place rekreacyjne towarzyszące mostkom. W regulaminie nie ma wyszczególnionej jaka tzw. "mała architektura " powinna się znajdować na tych placach? Czy zagospodarowanie tych placów jest dowolne przez uczestnika konkursu?

Odpowiedź: platforma rekreacyjna traktowana jest jako partia przedwejściowa na mostek i z tej funkcji powinien wynikać sposób zagospodarowania „małą architekturą”.

 

Pytanie 12: Na schemacie zagospodarowania Parku Centralnego widać place w kształcie koła. Czy jest możliwość zmiany kształtu tych placów o ile będzie to podyktowane lepszą kompozycją z mostkami sąsiadującymi?

Odpowiedź: W dostarczonym materiale założono elementy koła w zakresie koncepcji urządzenia terenów Parku Centralnego. Zakres zastosowania modelu koła w zagospodarowaniu platform rekreacyjnych pozostawia się inwencji autorów.

 

Pytanie 13: W punkcie 5.3 napisane jest ,że przewyższenie dolnej krawędzi mostku ma być nie mniejsza niż 1,5m od lustra wody”. Czy ta wielkość jest obligatoryjna na całej szerokości koryta rzeki w miejscu pod projektowanym mostkiem?

Odpowiedź: W granicach lustra wody zakłada się min. 1,5 m (bezpieczeństwo osoby siedzącej w kajaku bądź łódce).

 

Pytanie 14: W pliku: "Koncepcja Parku Podzamcze.pdf" oraz w pliku: "Mapka nr 1.pdf" Pojawiły się odmienne oznaczenia mostków. W pliku "mapka nr 1.pdf" nie uwzględniono mostku oznaczonego w pliku: "Koncepcja Parku Podzamcze.pdf" literką "A". Osobiście podejrzewam iż należałoby się kierować oznaczeniem z pliku: "mapka nr 1.pdf" lecz prosiłbym o wyjaśnienie tej kwestii.

Odpowiedź: Tak, należy kierować się mapką nr 1.

 

Pogoda