Poniżej przedstawiamy Państwu prace nagrodzone w konkursie na opracowanie idei projektu Alei Zdobywców Kosmosu w Olsztynie pod honorowym patronatem Generała Mirosława Hermaszewskiego.
I NAGRODA - 15000zł
dla ESSENTIUM Jarosław Banaś, Kamila Renusz z Gdańska
Uzasadnienie:
Praca zawarła ideę Alei Zdobywców Kosmosu w jednolitej formie zarówno w warstwie intelektualnej jak w wyrazie architektonicznym. Autorzy pracy operując prostymi środkami uzyskali wyodrębnioną, atrakcyjną przestrzeń publiczną przy pełnym zachowaniu relacji z istniejącym i projektowanym otoczeniem. W pracy tej obiekt Planetarium nadal pozostaje głównym podmiotem przestrzeni Alei, a relacja z projektowaną zabudową jest neutralna lub stanowi „cytat” architektoniczny podkreślający spójność rozwiązania. Pozorna skromność zastosowanych środków wyrazu pozwoli w przyszłości wykorzystać przestrzeń Alei do różnorodnych form aktywności społecznej.
II NAGRODA - 10 000zł
dla Garden Concept Architekci Krajobrazu Wojciech Januszczyk, Piotr Szkołut, Kamil Jaroszuk z Lublina
Uzasadnienie:
Autorzy pracy całe przesłanie ideowe Alei Zdobywców Kosmosu zamierzają wyrazić poprzez formę posadzki. Przyjęta zasada jest konsekwentnie przeprowadzona zarówno w rysunkach, materiale, kolorystyce nawierzchni jak i zawartych w niej przesłaniach edukacyjnych. Podporządkowanie całości rozwiązania tej jednolitej koncepcji, niewątpliwie atrakcyjnej formalnie, doprowadziło jednak do pewnego wysublimowania Alei z projektowanego i istniejącego otoczenia.
III NAGRODA - 7 500zł
dla ARCA Biuro Projektów Urbanistyki i Architektury Michał Stangel, Bartosz Majewski z Gliwic
Uzasadnienie:
Projekt w sposób godny uwagi wykorzystuje audiowizualne środki wyrazu. Zbiegiem okoliczności proponowane innowacyjne rozwiązania multimedialne w interesujący sposób korespondują z realizowanymi projektami:
- MIZAR – Multimedialna Infrastruktura Zasobu Astronomii dla Regionu
- Modernizacja Planetarium ze szczegółowym uwzględnieniem cyfrowego systemu projektowania full done.
WYRÓŻNIENIE - 2500zł
dla zespołu: Agnieszka Janicka, Magdalena Dudek, Piotr Dudek z Olsztyna
Uzasadnienie:
Praca nie w pełni wpisuje warunki konkursu w przyjęte rozwiązania projektowe, jednak z uwagi na wprowadzenie elementów edukacyjnych (mapa nieba) i technologicznych (ścieżka ledowa) może stanowić źródło inspiracji w kreowaniu przestrzeni publicznej, jaką wygeneruje budowa Centaurusa i istniejące zainwestowanie przed budynkiem Planetarium.