Idź do treści strony
Urząd Miasta

Newsletter

15.03.2016 12:54

Olsztyn gotowy do programu 500+

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Elżbieta Skaskiewicz i prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz przy stole podczas konferencji na temat programu "Rodzina 500+". Na stole mikrofony dziennikarzy.

Około 90 mln złotych ma trafić w tym roku do rodzin ze stolicy regionu. Taki jest szacunkowy koszt programu "Rodzina 500+", który wystartuje z początkiem kwietnia.

O świadczenie mogą ubiegać się rodzice, prawni albo faktyczni opiekunowie dzieci. Pieniądze będą przekazywane do czasu uzyskania przez dzieci pełnoletności. Dodatek już od pierwszego potomka będzie zależeć od dochodów rodziny, natomiast niezależnie od nich - od drugiego.

O zasadach i wątpliwościach dotyczących realizacji zadania z premier Beatą Szydło rozmawiali w poniedziałek (14 marca) przedstawiciele samorządów. W tym tygodniu trwają także konsultacje w poszczególnych wojewódzkich miastach kraju.

- To inicjatywa, za której przebieg najbardziej odpowiadają samorządy - przypomina prezydent Piotr Grzymowicz. - Nie mam wątpliwości, że poradzimy sobie z tym zadaniem. Przedstawiciele rządu zapewniają, że nie zabraknie pieniędzy ani na świadczenia ani na obsługę.

Aby ta przebiegała sprawnie, w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, który odpowiada za zadanie w Olsztynie, zatrudnionych zostało 25 osób. Do tego wspierają ich pracowników instytucji.

- Przygotowaliśmy łącznie 15 punktów, w których będą przyjmowane wnioski - informuje dyrektor MOPS-u, Elżbieta Skaskiewicz. - Dwa z nich mieszczą się w siedzibie MOPS-u przy al. Piłsudskiego 61A oraz w głównej siedzibie programu przy ul. Cichej 1A. Tam powinny kierować się osoby, które będą ubiegać się o przyznanie świadczeń na jedyne albo od pierwszego dziecka. Pozostałe, które będą działać do końca czerwca, są zlokalizowane głównie w punktach pomocy społecznej i ośrodkach wsparcia, uruchamiane są dla wnioskujących dotację na drugie i kolejne dziecko. To osoby, które nie muszą być weryfikowane pod względem dochodu.

I jeszcze ważny apel - nie ma potrzeby ustawiać się w kolejce już 1 kwietnia.

- Wszyscy dostaną wsparcie, jeśli złożą wnioski w ciągu trzech miesięcy - przypomina prezydent Piotr Grzymowicz. - To znaczy, że jeśli ktoś dopełni formalności i dostanie decyzję np. w maju albo czerwcu, to i tak zostaną mu wypłacone zaległe świadczenia od początku kwietnia.

Wnioski można także składać za pośrednictwem Internetu: poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, Portal Informacyjno-Usługowy emp@tia oraz w elektronicznych serwisach niektórych banków.

Z szacunków wynika, że w Olsztynie program będzie dotyczyć ok. 20 tys. dzieci.

[punkty przyjmowania wniosków]

Powróć do archiwum
Pogoda