Parlamentarzyści za elektrociepłownią
Ważna deklaracja Warmińsko-Mazurskiego Zespołu Parlamentarnego. Posłowie obecni na posiedzeniu zapowiedzieli poparcie olsztyńskiej inwestycji.
Za nami pierwsze wyjazdowe (i drugie w historii) spotkanie grupy. Parlamentarzyści spotkali się w stolicy regionu, by bliżej poznać problemy województwa oraz największego miasta. Do Urzędu Marszałkowskiego dotarli przedstawiciele trzech ugrupowań: Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej oraz Kukiz'15.
- Deklarację przystąpienia do zespołu podpisała znaczna część parlamentarzystów wszystkich opcji politycznych - zaznaczył inicjator spotkania, poseł Jacek Protas. - Będziemy się spotykać w różnych częściach naszego województwa, by mieć odpowiednią wiedzę na temat problemów regionu i móc sprawnie reagować.
Zaproszenie na spotkanie dostał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. To była kolejna okazja, aby przedstawić parlamentarzystom wagę i istotę planowanej budowy elektrociepłowni.
- System ciepła naszego miasta opera się na dwóch źródłach - mówił prezydent stolicy regionu. - Sześćdziesiąt procent wytwarzamy w Kortowie, pozostałą część kupujemy od Michelin. Już od 2010 roku oponiarska firma informowała, że przestanie zaopatrywać Olsztyn w ciepło. Od tego czasu pracujemy nad inwestycją związaną z powstaniem nowej instalacji.
Ogniwo ma zostać uruchomione najpóźniej w 2020 roku w pobliżu Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. Jedynie 20 procent udziałów w projekcie ma mieć partner prywatny, którego wybór właśnie trwa. W tym tygodniu nowa rządowa instytucja, Polski Fundusz Rozwoju, ma ocenić olsztyński projekt i zdecydować o współudziale w realizacji zadania.
- Jest mnóstwo argumentów za tym przedsięwzięciem - mówi prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Konrad Nowak. - Zapewniamy mieszkańcom stabilizację dostaw ciepła na długie dekady, różnicujemy paliwa wykorzystywane przy jego produkcji, dbamy o środowisko, pobudzamy lokalną przedsiębiorczość, w końcu domykamy system gospodarowania odpadami komunalnymi.
Parlamentarzyści zapowiedzieli, że podpiszą pismo popierające realizację zadania. Będą też namawiać nieobecnych podczas poniedziałkowego spotkania koleżanki i kolegów.
Jednocześnie mają zabiegać o jak najszybszą decyzję, dotyczącą realizacji węzła Pieczewo na powstającej obwodnicy. Olsztyn - poza ul. Towarową - dostał dofinansowanie na budowę nowego przebiegu ul. Pstrowskiego. Jednak nie może podpisać umowy, dopóki Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ostatecznie nie zadeklaruje powstania tego węzła.
Powróć do archiwum